نکسترو

تولید مبدل های نانوکاتالیستی ایرانی خودرو تا یک سوم قیمت نمونه های خارجی

تولید مبدل های نانوکاتالیستی ایرانی خودرو تا یک سوم قیمت نمونه های خارجی

به گزارش نکسترو مدیر فروش یک شرکت تولیدکننده ایرانی اظهار داشت: فناوری نانو باعث شده تا مبدل های کاتالیستی این شرکت از مزیت رقابت بالا برخوردار شده و تا یک سوم هزینه نمونه های خارجی کاهش قیمت داشته باشند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، علیرضا مجیدنیا در این خصوص توضیح داد: ما توانستیم با حفظ کیفیت و حتی در بعضی موارد با افزایش کیفیت، قیمت را تا یک سوم کاهش دهیم. این مورد سبب شده تا محصولات تولیدی این شرکت مزیت رقابتی بهتری نسبت به نمونه های خارجی پیدا کنند.
مینو آسیابی، مدیر آزمایشگاه این شرکت هم توضیح داد: استفاده از فناوری نانو در کاتالیست خودرو از زمانی شروع شد که شرکت ایران دلکو تصمیم گرفت از استانداردهای یورو ۲ به سمت استانداردهای یورو چهار و یورو پنج برود. یکی از اثرات مستقیم فناوری نانو، روی سطح ویژه مواد کاتالیستی است. هر قدر سطح ویژه افزایش یابد، تأثیر مستقیمی روی عملکرد کاتالیست دارد و باعث بهبود عملکرد آن می شود.
صنایع خودروسازی روش های گوناگونی را برای کاهش میزان آلاینده های خروجی اگزوز (شامل پارافین ها، اولفین ها، ترکیبات آروماتیک، منواکسید کربن، اکسیدهای نیتروژن، اکسیدهای گوگرد، و دی اکسید کربن) بعنوان یکی از منابع اصلی آلودگی هوا بکار برده اند. از قابل توجه ترین راهکارهای نانوفناورانه برای این منظور، استفاده از مبدل های کاتالیستی در اگزوز است که گازهای سمی و آلاینده حاصل از احتراق (مانند NOx، HC و CO) را به گازهای بی خطر تبدیل می کند.
شرکت ایران دلکو موفق به دستیابی فناوری تولید مبدل های کاتالیستی با استاندارد آلایندگی یورو چهار و پنج شده است. در این مبدل های کاتالیستی همه فلزات گرانبها و همچون پلاتین، پالادیوم و رودیوم به صورت نانوذرات در تمامی سطوح پایه کاتالیستی که دارای تخلخلی بالا هستند، توزیع شده است.
ستاد توسعه فناوری نانو اعلام نمود: گروه بهمن، مگا موتور، ساپکو، سازه گستر، زامیاد، اگزوز خودرو خراسان، پارس خودرو، سازه پویش، گروه صنعتی صابر، گروه خودروسازی سایپا، ایپکو، گروه خودروسازی ایران خودرو، قطعه سازان میثاق و پارس اگزوز شرکتهای طرف قرارداد ایران دلکو هستند. برای نخستین بار در سال ۱۳۸۳ استاندارد مبدل های کاتالیستی به شماره استاندارد ۷۳۷۰ به ریاست شرکت ایران دلکو در اداره استاندارد جمهوری اسلامی ایران تدوین شد.


منبع:

1401/01/30
12:36:14
5.0 / 5
947
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد