نکسترو

اختصاص بودجه برای توسعه نانوکامپوزیت صنعت هوافضا

اختصاص بودجه برای توسعه نانوکامپوزیت صنعت هوافضا

یک شرکت تولید کننده ابزارهای هوشمند اعلام نمود که بودجه 186 هزار و 403 پوندی از سازمان نوآوری بریتانیا برای توسعه مواد کامپوزیتی مناسب صنعت هوافضا دریافت کرده است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، این بودجه برای توسعه ابزارهای کامپوزیت هوشمند برای صنعت هوافضا با بهره گیری از نانومواد عامل دار اختصاص داده شده است.
پروژه ESENSE (ابزار خود گرم شونده خارج از اتوکلاو که امکان همگنی دما را داشته و قابل ترکیب شدن با سنسورهای گرافی است) به دنبال بهبود فرآیندهای تولید خارج از اتوکلاو (OOA) است تا ابزاری برای نظارت و قابلیت های سنسور مادام العمر ارائه نماید. این فناوری با بهره گیری از پروسه ثبت اختراع شده HDPlas® Haydale به دنبال ایجاد جوهرهای دمای بالا و سنسورهای فشاری است. این پروژه از آوریل ۲۰۲۲ شروع شده و انتظار می رود به مدت ۲۴ ماه اجرا شود.
شرکت هایدال - دریافت کننده این بودجه- در کنار شرکت هایی نظیر Atlas Composite Technologies، دانشگاه برونل لندن، Advise-Deta، TWI و Energy Carbon در این پروژه شریک هستند. این کنسرسیوم روی توسعه مواد کامپوزیتی سبک وزن جهت استفاده در صنعت هوافضا کار کرده و نیاز به فرآیندهای تولید سازگار با محیط زیست و مقرون به صرفه را بررسی خواهند کرد.
پروژه ESENSE با هدف جایگزینی فرآیندهای پرهزینه قالب گیری اتوکلاو با یک ابزار خود گرم شونده OOA تعریف شده است که بطور بالقوه تا ۲۰ درصد زمان کوتاه تر و ۱۵ درصد صرفه جویی در انرژی در مقایسه با فرآیندهای سنتی تولید قطعات کامپوزیتی هوافضا ارائه می کند.
جوهرهای گرافنی کاربردی هایدال چاره ای ارائه می دهد که بر خلاف ابزارهای خودگرم شونده فعلی، به لطف خاصیت های بالا رفته پلاسما، می توانند ناهمگونی دما و شرایط پردازش پیچیده را تحمل کنند. سنسورهای فشار بطور بالقوه می توانند با فرآیندهای آنلاین و نظارت در حین خدمت ادغام شوند تا تولید قوی و بدون نقص را با هزینه ای بین ۴۵ تا ۵۵ درصد کمتر از تولید اتوکلاو عرضه کنند.
در حالی که ابزار OOA بیشتر در هوافضا استفاده می شود، خروجی های این پروژه مشترک بطور بالقوه می تواند مزایای بسیار گسترده ای برای سایر بخش ها مانند خودرو، انرژی های تجدید پذیر و لوازم الکترونیکی مصرفی داشته باشد که در آن بهبود بازده و کیفیت محصول نقش پررنگی دارند.
کیت برادبنت، مدیرعامل هایدال اظهار داشت: با دریافت Smart Grants از سازمان نوآوری بریتانیا، هایدال می تواند فناوری اصلی خودرا تکمیل کرده و توسعه دهد و در نتیجه به ارائه راهکار تولید مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست برای قطعات کامپوزیتی به بازار کمک نماید. مشکلاتی که با بهره گیری از راهکارهای ابزار خود گرم شونده قابل حل بوده و مشتاقانه منتظر همکاری با شرکای پروژه برای ارائه چاره ای هستیم که کیفیت مواد کامپوزیت را بطور قابل توجهی افزایش دهد و از پتانسیل کامل آنها نه فقط در هوافضا، بلکه در سایر راهکارهای تجاری بادوام استفاده نماید.

1401/01/29
09:12:02
5.0 / 5
797
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد