نکسترو
رئیس رگولاتوری اعلام كرد:

طرح وزارت ارتباطات برای جبران افزایش قیمت اینترنت

طرح وزارت ارتباطات برای جبران افزایش قیمت اینترنت

نکسترو: رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به تغییرات قیمت بسته های اینترنتی از تهیه برنامه ای جبرانی برای اقشار کم برخوردار آگاهی داد.


به گزارش گروه علم و آموزش، «صادق عباسی شاهکوه» رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به این که مرجع تعرفه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات است، اظهار داشت: آخرین مصوبه تعرفه اینترنت همراه مربوط به سال ۹۵ و اینترنت ثابت مربوط به سال ۹۶ است و پس از این تاریخ، کمیسیون مصوبه جدیدی دراین باره نداشته است.
وی به تعیین کف و سقف قیمت برمبنای مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات برای اپراتورها اشاره نمود و اضافه کرد: اگر اپراتورها بین کف و سقف قیمت بفروشند و با دلیلهای توجیهی عدم مخالفت سازمان را گرفته باشند تخلفی نکرده اند و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بعنوان ناظر مصوبات کمیسیون تنظیم برای رعایت حدود قانونی قیمت ها بسیار حساسیت دارد و هرگونه افزایش حداقلی در قالب مقررات هم حتما باید با توجیهات کامل و اطمینان از ادامه خدمت و افزایش کیفیت شبکه باشد.
رئیس رگولاتوری افزود: سازمان تنها در یک مورد دستور می دهد آن هم زمانی که اپراتوری بالاتر از سقف قانونی یا پایین تر از کف قیمت گذاری کند. اگر بالاتر از سقف باشد باید فوری برگردند اگر پایین تر از کف باشد به طور معمول دستور نمی دهیم بالاتر از کف سرویس بدهند بلکه مطابق مقررات دستور می دهیم حداقل سه سال ادامه دهند یعنی به طورکلی دستورات رگولاتوری همیشه به سمت پشتیبانی از مصرف کننده است. پس دستور افزایش نمی تواند از سمت رگولاتوری صادر شود.
عباسی شاهکوه اشاره کرد: شاید این سؤال پیش بیاید که چرا از کف قیمت پائین تر نمی گردد، دلیل آن این است که اپراتورهای قوی تر رقیبان را با پایین کشیدن قیمت ها از رقابت خارج نکنند. چونکه آنچه واقعاً بازار را تنظیم می کند رقابت است. یادآوری می کنم پیش از وجود رقابت در موبایل سیمکارت به قیمت رسمی ۴۴۰ هزار تومان و نوبت های یک ساله عرضه می شد.
وی با اشاره به بالا رفتن هزینه های شبکه ها در سالهای قبل، اظهار داشت: در سالهای ۹۶ و ۹۷ برمبنای اطلاعات ما اپراتورها سالانه حدود یک میلیارد دلار برای شبکه های خود هزینه می کردند اما این رقم اکنون به سبب افزایش قیمت دلار به حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار رسیده که ازنظر ریالی حتی بیشتر هم هست ولی حجم تجهیزاتی که می توان تامین کرد بسیار کمتر است. با توجه به این که درآمد ریالی است اگر این روند ادامه پیدا کند در آینده شبکه باکیفیتی باقی نمی ماند که در مورد ارزانی یا گرانی آن صحبت نماییم.
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اضافه کرد: در سال قبل به سبب قانون بودجه امکان افزایش قیمت حتی در قالب مصوبات کمیسیون وجود نداشت درحالی که اپراتورها دائماً با طرح مشکلات خود به دنبال موافقت با افزایش بودند اما امسال که این منع قانونی برداشته شد در حد همان مصوبات سالهای ۹۵ و ۹۶ بصورت حداقلی تغییراتی در تعرفه های خود اعمال کرده اند.
عباسی شاهکوه با اشاره به بررسی های انجام شده در بسته ها و تعرفه های جدید، اظهار داشت: غیر از یک مورد ابهام در تعرفه یکی از اپراتورهای ثابت که بلافاصله تا تکمیل بررسی ها برگردانده شد بقیه تغییرات برمبنای مصوبه کمیسیون تنظیم بوده و تخلفی رخ نداده است اما از اپراتورها خواسته ایم تا حد امکان این افزایش ها حداقلی باشد و تلاش کنند با تعریف بسته های مناسبتی یا هر روش دیگر اقشاری از جامعه که ممکنست گرفتار مشکل شوند را در نظر بگیرند.
وی سقف فروش یک گیگابایت اینترنت برای سیمکارت دائمی و اعتباری را به ترتیب حدود ۴۰ هزار تومان و ۶۰ هزار تومان و برای اپراتورهای ثابت را ۲ هزار تومان برمبنای مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات اعلام نمود و اضافه کرد: در زمینه موبایل که تا حالا بسیار پایین تر از این مبلغ عرضه می شد و در زمینه ثابت نیز کمی بیشتر از ۵۰ درصد سقف تعیین شده به فروش می رسید. البته درحال بررسی هستیم که حتی سقف تعرفه موبایل را کاهش دهیم.
عباسی شاهکوه با اشاره به این که ما برمبنای قانون از اپراتورها نه افزایش تعرفه که پوشش کامل، کیفیت بهتر و ارتقای فناوری می خواهیم که مطالبات اصلی مردم. فعالان این حوزه است، اشاره کرد: با این افزایش قیمت ها و امکان سرمایه گذاری اپراتورها، دیگر بهانه ای از اپراتورها نمی پذیریم و از آنها خواسته ایم که برنامه خودرا بصورت گام های یک ساله برای پوشش کامل پهن باند سیار، افزایش دو برابری کیفیت و پوشش ۵G حداقل برای ۱۰ درصد جمعیت کشور تا سه سال آینده به ما ارائه نمایند.
وی به شروع سرمایه گذاری اپراتورها پس از واگذاری فرکانس ۲۳۰۰ توسط وزارت ارتباطات از سال قبل اشاره نمود و اضافه کرد: توجیهاتی که اپراتورها برای افزایش قیمت داشته اند تا حدی قابل قبول است و ما از جانب مردم وظیفه داریم پیگیری نماییم که این درآمدها صرف توسعه و افزایش کیفیت و پوشش شبکه شود. من همین جا از اپراتورها می خواهم که هم میزان افزایش مؤثر، هم دلیلهای خود و هم برنامه های خود برای توسعه را برای مردم عزیزمان تشریح کنند. البته باتوجه به وجود فضای نسبتاً رقابتی کاربران هم تا حدودی حق انتخاب دارند.
عباسی شاهکوه با اشاره به این که حجم استفاده ۴۰ درصد کاربران دیتای موبایل زیر ۲ گیگابایت است، اشاره کرد: با تاکید وزیر ارتباطات به دنبال برنامه ای هستیم که برای جبران افزایش قیمت برای اقشار کم برخوردار یا کل جامعه بسته هایی را در نظر بگیریم که مشکلی ازنظر دسترسی عادلانه ایجاد نشود و این برنامه، بعد از نهایی شدن اعلام می شود.
وی اضافه کرد: ما بعنوان دولت و نهاد ناظر وظیفه داریم امکان دسترسی تمام مردم را به شبکه ای با کیفیت و قیمت مناسب فراهم نماییم.


منبع:

1401/01/27
10:04:35
5.0 / 5
812
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد