نکسترو
در یك مطالعه بررسی شد

کدام داروی کورتنی برای درمان آسم کودکان مناسب است؟

کدام داروی کورتنی برای درمان آسم کودکان مناسب است؟

آسم، یک بیماری جهانی است که کودکان بسیاری را در سراسر دنیا گرفتار خود کرده است. محققان کشور برای غلبه بر این بیماری، دو روش مختلف را آزموده و سفارش هایی در این خصوص عرضه کرده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، آسم یک بیماری بسیار شایع است که با انسداد متغیر جریان هوا همراه با سرفه، تنگی نفس و خس خس سینه مشخص می شود. خطر حاد شدن این بیماری، تهدیدکننده بوده و احتمال بستری شدن در بیمارستان را زیاد می کند و حتی در موارد نادر باعث مرگ هم می شود. این بیماری، شایع ترین بیماری مزمن دوران کودکی است. این موضوعات منجر به توجه بین المللی به عواقب بیولوژیکی، اجتماعی، اقتصادی و سایر عواملی شده که بر سلامت کودکان مبتلا به آسم تاثیر می گذارند. نوع بروز آسم در افراد مختلف متفاوت می باشد و بروز این بیماری می تواند مزمن، تدریجی یا بسیار حاد و شدید و حتی مرگبار باشد. ازاین رو تشخیص صحیح پزشک در این خصوص بسیار مهم می باشد.
محققان معتقدند که تشخیص دیرهنگام و یا اشتباه و یا درمان نادرست و دیرهنگام بیماری آسم، عوارضی درپی دارد که امکان دارد منجر به گسترش آن شده و موج تشدید تلفات آن در دنیا را به همراه داشته باشد. اساس درمان این بیماری، مدیریت صحیح آن است. بررسی ها نشان می دهند که کورتیکواستروئیدها در درمان حملات آسم نقش اساسی دارند و همچون داروهای تجویز شده در آسم اطفال هستند. این داروها در صورت تجویز کافی، فواید واضحی از خود نشان می دهند. با این وجود داروهای فوق با چندین عارضه جانبی هم همراهند. در این میان، دوره پنج روزه داروی پردنیزولون یا تزریق دگزامتازون جزو رژیم های درمانی پر استفاده برای کودکانی هستند که با تشدید آسم پذیرفته شده اند و بایستی مورد توجه بیشتری از لحاظ عوارض جانبی قرار گیرند.
در این خصوص، محققان دانشگاه آزاد اسلامی پژوهشی را انجام داده اند که در آن به بررسی تاثیر دگزامتازون عضلانی و مصرف پردنیزولون که هر دو از داروهای کورتنی هستند، در کنترل حمله آسم کودکان پرداخته شده است.
این پژوهش کارآزمایی بالینی روی ۱۰۰ کودک دو تا ۱۰ ساله مبتلا به حمله آسم رجوع کننده به کلینیک تخصصی بیماری های کودکان بیمارستان آیةالله گلپایگانی قم انجام شده است.
نتایج این بررسی ها نشان می دهند که در درمان حمله حاد آسم، کورتون خوراکی و تزریقی اثر یکسانی دارند و روش درمان را میتوان بر حسب رضایت والدین، همکاری کودک، درنظر گرفتن عوارض دارو و مواردی شبیه آن برگزید.
به قول محمدجواد قاسم زاده، استادیار گروه اطفال دانشکده پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی قم و همکارانش، «یافته های ما نشان داد که هر دو روش درمانی یعنی دگزامتازون عضلانی و پردنیزولون خوراکی توانستند علایم آسم را بر مبنای یک معیار پزشکی به نام GINA بعد از ۷ روز، به شکل قابل توجهی کاهش دهند».
آنها افزوده اند: «درواقع، یک دوز دگزامتازون تزریقی طی دو روز به اندازه دوره ۵ روزه پردنیزولون خوراکی در کنترل آسم مؤثر است و اینکه کدام روش برای کودک به کار برده شود، بستگی به والدین، کودک و درنظر گرفتن عوارض آن دارد».
این یافته ها در نشریه دانشگاه علوم پزشکی البرز انتشار یافته اند. نشریه فوق به صورت فصل نامه با رویکرد علمی پژوهشی اقدام به چاپ مقالات پژوهشی، مورد نگاری و مروری در زمینه های پزشکی شامل پژوهش های بهداشتی و درمانی و تحقیقات کاربردی حوزه سلامت می کند.
منبع:

1401/01/26
16:04:24
5.0 / 5
917
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد