نکسترو
در یك مطالعه بررسی شد

تاثیر مصرف کپسول روغن دارچین بر علایم سوءهاضمه

تاثیر مصرف کپسول روغن دارچین بر علایم سوءهاضمه

نکسترو: پژوهشگران با انجام یک مطالعه تاثیر مصرف کپسول روغن دارچین بر علایم سوءهاضمه را بررسی کردند. در این تحقیق، علایم گوارشی در هر دو گروه کپسول روغن دارچین و دارونما، کاهش پیدا کرد ولی بین این دو گروه تفاوت مدلول داری وجود نداشت. ممکن است کاستن علائم سوءهاضمه بطور مستقیم به سبب خواص دارچین نباشد.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، سوءهاضمه یک اختلال شایع گوارشی است که مهم ترین علایم آن شامل نفخ، آروغ، هر نوع احساس زودهنگام سیری و پر بودن شکم در زمان صرف غذا، سوزش سر معده و حالت تهوع است.

درمان های مؤثر در سوء هاضمه محدود هستند و باآنکه داروهای موجود می توانند برخی علایم را بهبود بخشند، ولی به علت اینکه هیچ داروی رضایت بخشی برای درمان سوءهاضمه وجود ندارد، پژوهشگران به دنبال یافتن داروهای مؤثرتر و با عوارض جانبی کم تر هستند.

یکی از منابع برای کشف داروهای جدید، داروهای سنتی درمان مشکلات گوارشی است. دارچین یک گیاه ادویه ای معطر بومی سریلانکا است که علاوه بر کاربردهای غذایی، فوایدی مانند تأثیر ضد میکروبی، آنتی اکسیدانی، ضد ویروس، ضد دیابت، ضد زخم معده و... دارد. با وجود فواید متفاوت دارچین در طب سنتی در درمان بیماری های گوارشی، مطالعه ای در مورد اثرات مفید آن بر سوءهاضمه انجام نشده است و بنابراین احتیاج به انجام آزمایش های کنترل شده با دارونما، برای اثبات اثربخشی دارچین است.

بر همین اساس پژوهشگران با انجام یک مطالعه اثربخشی روغن دارچین را در درمان بیماران مبتلا به سوءهاضمه بررسی کردند. در این مطالعه کپسول های ژلاتینی نرم حاوی روغن دارچین در آزمایشگاه ساخته شد و پژوهشگران ۶۴ بیمار مبتلا به سوء هاضمه علامت دار را به دو گروه تقسیم کردند. ۲۹ نفر از بیماران کپسول نرم حاوی روغن دارچین و ۳۵ نفر کپسول نرم روغن کنجد را بعنوان دارونما، به مدت ۶ هفته دریافت نمودند.

بیماران قبل از مصرف کپسول ها و بعد از مصرف، بر مبنای میزان علایم گوارشی شامل شدت استفراغ، حالت تهوع، نفخ، سیری زودهنگام، ترش کردن و سوزش سر دل، از دست دادن اشتها، درد شکم و... امتیازدهی شدند. همینطور عوارض جانبی این کپسول ها هم مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی های این مطالعه حاکی از این بود که علایم گوارشی در هر دو گروه کپسول روغن دارچین و دارونما، کاهش پیدا کرده است؛ ولی بین این دو گروه تفاوت مفهوم داری وجود نداشت.

پژوهشگران این مطالعه می گویند که «سوءهاضمه و علایم آن، یک علامت ذهنی است که به شدت تحت تأثیر دارونما قرار می گیرد». این مورد به این مفهوم است که امکان دارد کاهش علایم سوءهاضمه به صورت مستقیم به علت خواص دارچین نباشد.

به گفته این محققان، این مطالعه نخستین بررسی تأثیر روغن دارچین در سوءهاضمه بوده و امکان دارد حجم نمونه کوچک، ساده بودن آزمایش و... در نتایج اثرگذار باشند. همینطور پیگیری کوتاه مدت بیمار هم یکی دیگر از محدودیت های این مطالعه بوده است.

برهمین اساس این پژوهشگران معتقدند که مطالعات بیشتری برای تایید اثربخشی و ایمنی روغن دارچین در کنترل مدیریت علایم در مقیاس بزرگ تر، برای مدت طولانی تر و دوزهای مختلف، مورد نیاز است.

در انجام این تحقیق، مهدی زبیری، فاطمه پرویزی، فاطمه حیدرپور، روجا رحیمی و محمدحسین فرزایی پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، زهرا شاه پیری از دانشگاه علوم پزشکی تهران، مرتضی پورفرزام از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و محمدرضا معمارزاده از مرکز تحقیقات گیاهان دارویی باریج کاشان با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان «ارزیابی اثربخشی کپسول نرم روغن دارچین در بیماران مبتلا به سوء هاضمه عملکردی: یک کارآزمایی بالینی تصادفی دوسوکور کنترل شده با دارونما» در ژورنال طب مکمل و جایگزین مبتنی بر شواهد (Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine) انتشار یافته است.

منبع:

1401/01/25
13:17:48
5.0 / 5
797
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد