نکسترو
رئیس پارك علم و فناوری استان اردبیل پاسخ می دهد؛

مهم ترین چالش شرکتهای دانش بنیان اردبیل کدام ها هستند؟

مهم ترین چالش شرکتهای دانش بنیان اردبیل کدام ها هستند؟

به گزارش نکسترو اردبیل رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل اظهار داشت: همچون چالش های موجود برای شرکتهای دانش بنیان استان اردبیل نبود بسترهای زیرساختی فیزیکی و زمین اختصاصی برای این شرکت ها است.حبیب ابراهیم پور در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: این شرکت ها به صورت پراکنده در نقاط مختلف استان همچون شهرک های صنعتی یا ملک های شخصی درحال فعالیت هستند که این مورد به علت تازه تأسیس بودن پارک بوده و در اغلب استانهای پیشرو کشور حل شده و از زیرساخت های فیزیکی و بسترهای مناسبی برای فعالیت برخوردار می باشند.

وی افزود: در این حوزه پارک علم و فناوری استان اردبیل هم به مانند اغلب استان ها با مشکل مواجه می باشد که امید است با قول هایی که مسؤلان استانی در جهت تأمین زمین ۱۰۰ هکتاری داده اند بتوان این مشکل را برای همیشه حل و به دنبال افزایش کیفیت بهره وری محصولات باشیم.

به گفته ابراهیم پور، از دیگر چالش های شرکتهای دانش بنیان استان اردبیل حمایت و اعتماد کم دستگاههای اجرایی به محصولات تولیدی آنها و استفاده نکردن از این محصولات است.

رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل تصریح کرد: اگر دستگاههای دولتی به مانند وزارت جهاد کشاورزی مبادرت به تدوین طرحی در خصوص اجبار استفاده از محصولات دانش بنیان کنند، می توانیم شاهد رشد اقتصاد دانش بنیان داخلی شویم.

ابراهیم پور افزود: فرآیند اداری و بروکراسی جهت دریافت مجوزهای مختلف از دستگاههای دولتی هم ناشی از همان عدم خودباوری و اعتماد پایین به شرکتهای دانش بنیان است.

وی افزود: از چالش های قابل ذکر پیش روی شرکتهای دانش بنیان، طولانی بودن فرآیند اعطای مجوز از راه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است که دراین خصوص باید اقدام جهادی در تسریع ارزیابی و اعطای مجوزها صورت گیرد.

رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل در پاسخ به سؤالی در خصوص این که برای رفع چالش های پیش روی شرکتهای دانش بنیان چه باید کرد، اظهار داشت: برای حل این چالش ها همت لازم وجود دارد و در تلاش هستیم از فرصت های پیش آمده به نحو مؤثر برای حل چالش ها استفاده نماییم و مبحث دیگر تزریق نوآوری و فناوری به شرکتهای بزرگ تولیدی است که جزو برنامه های اصلی پارک است.

عضو شورای اداری استان اردبیل افزود: هدف از ایجاد شرکتهای دانش بنیان و دریافت مجوز برای این شرکت ها این است که بتوان حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دیگر مؤسسات مالی همچون صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق پژوهش و فناوری را جذب و در اختیار شرکتهای دانش بنیان قرار دهیم تا کمک شایانی در جهت توسعه و شکوفایی اقتصاد دانش بنیان استان شود.

وی افزود: در چشم انداز ۱۴۰۴ سهم شرکتهای دانش بنیان در تولید ناخالص داخلی ۱۰ درصد پیشبینی شده است پارک علم و فناوری اردبیل هم در کنار دیگر پارک ها در دستیابی به این سطح سهم تلاش می کند.

منبع:

1401/01/23
10:36:10
5.0 / 5
866
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد