نکسترو
توسط وزارت ارتباطات انجام شد:

راه اندازی یک میلیون و ۴۱۶ هزار پورت فیبرنوری برای کسب و کارها و منازل طی ۲ ماه گذشته

راه اندازی یک میلیون و ۴۱۶ هزار پورت فیبرنوری برای کسب و کارها و منازل طی ۲ ماه گذشته

به گزارش نکسترو وزارت ارتباطات در ۲ ماه گذشته، بیشتر از یک میلیون و ۴۱۶ هزار پورت فیبرنوری برای منازل و کسب و کارها راه اندازی نمود. مقرر است تا قبل از آخر دولت سیزدهم این میزان به ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری برسد.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، یکی از طرح های ملی و بزرگی که وزارت ارتباطات برای دستیابی به آن تلاش می کند، تأمین، راه اندازی و تحویل ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری جهت استفاده منازل و کسب و کارها است. این طرح ملی که برای اجرایی شدن آن حداقل به ۱۰ سال زمان نیاز است، بنابر قول وزیر ارتباطات مقرر است تا آخر دولت سیزدهم به نتیجه برسد. این طرح اهدافی را همچون ایجاد یک شبکه پایدار، پرسرعت و ایمن را دنبال می کند.
وزارت ارتباطات برای نشان دادن میزان پیشرفت طرح FTTX، سایتی را طراحی نموده است که آخرین آمار را به صورت آنلاین در آن منتشر می کند. بر مبنای آمار این سایت حالا یک میلیون و ۴۱۶ هزار پورت فیبرنوری برای منازل و کسب و کارها ایجاد و ۳۵۵ هزار و ۸۶۰ پورت به متقاضیان تحویل داده شده است. از این تعداد ۱۴۸ هزار و ۵۱۷ پورت VDSL و ۲۰۷ هزار و ۳۴۳ پورت FTTH است.
اواخر بهمن سال قبل عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسمی، ۵۰۰ هزار پورت فیبرنوری پرسرعت را در شهرهای قم و مشهد مقدس افتتاح نمود.
مزایای راه اندازی فیبرنوری
راه اندازی فیبرنوری در سرتاسر کشور و ایجاد دسترسی همگانی به آن، مزایای زیادی دارد. کاهش هزینه سرمایه گذاری توسعه شبکه پهن باند، افزایش کیفیت تجربه کاربر، افزایش کیفیت خدمات، توجه به آثار زیست محیطی، عدم وابستگی توسعه شبکه به منابع محدود فرکانسی، کاهش شکاف دیجیتالی، رشد تولید ناخالص داخلی، کاهش شکاف دیجیتالی و کاهش هزینه نیروی کار همچون مزایای این طرح ملی است.
الزامات برنامه توسعه شبکه
راه اندازی شبکه فیبرنوری در سرتاسر کشور و در گام نخست عرضه ۲۰ میلیون پورت تا آخر دولت سیزدهم، الزاماتی دارد. بر طبق این الزامات ۸۰٪ خانوارهای هر استان باید به این فناوری مجهز شوند. مبنای پوشش خانوار، کدپستی یا پلاک ثبتی شهری/روستایی و نقشه های هوایی مورد تایید سازمان در نواحی خدمات شهری/روستایی است.
همچنین باید حداقل ۵۰٪ کاربران امکان استفاده از خدمت دسترسی از راه فیبر نوری (FTTP) و حداکثر ۵۰٪ امکان استفاده از خدمت دسترسی پرسرعت از راه دسترسی سیمی با قابلیت حداقل سرعت ۵۰ مگابیت بر ثانیه و دسترسی رادیویی مجاز با قابلیت حداقل سرعت ۳۵ مگابیت بر ثانیه را داشته باشند.
علاوه بر این لازم است برای حداقل ۱۰٪ کاربران امکان استفاده از خدمت دسترسی از راه فیبر نوری با قابلیت حداقل سرعت یک گیگابیت بر ثانیه فراهم گردد.

1401/01/22
16:40:22
5.0 / 5
813
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد