نکسترو

جان و جام راه اندازی می شود

جان و جام راه اندازی می شود

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از راه اندازی دو سامانه برای رفع نیازهای تحقیقاتی و معرفی کالاهای دانش بنیان آگاهی داد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، محمدعلی زلفی گل امروز در مراسم تودیع و معارفه رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی، احمد شعبانی رئیس جدید پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی را شخصیتی ملی معرفی نمود که در دانشگاه شهید بهشتی و فرهنگستان علوم خدمات مفیدی عرضه نموده است.
وی ضمن اشاره به اهمیت پژوهشگاه های در رابطه با مواد، اظهار داشت: با عنایت به مزیت کشور ما در حوزه نفت و گاز باید در نخستین فرصت و طی جلسه ای با وزیر نفت جهت استفاده بیشتر از ظرفیت پژوهشگاه های در رابطه با حوزه مواد مانند پژوهشگاه شیمی، پژوهشگاه پلیمر و پژوهشگاه رنگ، زمینه همکاری و بهره گیری از دستاوردهای بیشتر این پژوهشگاه ها را در صنایع مرتبط ایجاد نماییم.
وزیر علوم، وظیفه این وزارت خانه را آشنایی و متصل کردن نهادهای مختلف در حوزه علم و فناوری دانست.
وی ضمن اشاره به تاسیس صندوق عالی علوم، تحقیقات و فناوری، تصریح کرد: مجوز این صندوق را گرفتیم و توانستیم در لایحه بودجه ۱۴۰۱ آنرا بگنجانیم و الان هم در تبصره ۹ قانون بودجه آمده است.
زلفی گل افزود: بر طبق این مصوبه، ۴۰ درصد سهم پژوهشی شرکتهای دولتی به این صندوق واریز می شود. البته سعی کردیم یک درصد اعتبارات پژوهشی به این صندوق واریز شود که در هیات دولت تایید نشد؛ ولی بودجه پژوهشی شرکتهای دولتی وزارت صنعت، معدن و تجارت را به این صندوق منتقل کردیم.
وی اظهار نمود: تلاش می نماییم همه بودجه پژوهشی را به صندوق عالی علوم، تحقیقات و فناوری منتقل نماییم تا ارتباط صنعت و دانشگاه تسهیل شده و به صورت کلی دست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد.
وزیر علوم ضمن اشاره به اعلام و دسته بندی نیازهای صنایع خصوصی و دولتی در سامانه ای به نام "نظام ایده ها و نیازها" (نان)، اظهار داشت: مرحله بعدی، راه اندازی سامانه ای برای عرضه محصولات شرکتهای دانش بنیان است که این سامانه با نام "جریان اقتصاد نوین" و با عنوان مخفف "جان" در دستور کار قرار دارد.
زلفی گل از طریق اندازی سامانه های دیگر در زمینه آزمایشگاه های مرجع اطلاع داد و اضافه کرد: این سامانه به منظور جست وجوی آزمایشگاه های مرجع کشور با عنوان مخفف "جام" راه اندازی می شود و از این طریق نیازهای محققان در یافتن آزمایشگاه ها مرتفع خواهد شد.
وی بر لزوم همکاری و هدایتگری اساتید پژوهشگاه ها در زمینه رشته مرتبط خود با دانشگاه ها تصریح کرد و اظهار داشت: در دنیا نزدیک به ۳۰۰ هزار قلم مواد شیمیایی ساده تولید می شود، ما یک درصد جمعیت دنیا را داریم و می توانیم یک درصد این مواد را بسازیم و بفروشیم.
وزیر علوم در اینباره توضیح داد: پژوهشگاه می تواند ساختاری ایجاد نماید که شرکتی برای تولید چند هزار قلم ماده شیمیایی را بسازد و بفروشد، وزارت علوم هم حمایت می کند.

وی به رتبه های خوب ایران در گرایش های مختلف شیمی و مهندسی شیمی اشاره نمود و گقت: در گرایش های مختلف رتبه های ۱۰ و ۱۱ و ۱۳ و در مهندسی شیمی حتی رتبه کمتر از ۱۰ داریم؛ با این رتبه ها نباید خام فروشی نماییم.
زلفی گل تصریح کرد: وقتی بیشتر مواد شیمیایی از گاز متان ایجاد می شود، سوزاندن گاز طبیعی ظلم به مردم و مملکت است، نباید این مواد را برای تولید انرژی مصرف نماییم، وقتی این همه نور خورشید و منابع دیگر برای تأمین انرژی داریم.
او همینطور بر اهمیت تحقیقات در همه سطوح تصریح کرد و اظهار داشت: تحقیقات کاربردی، تحقیقات بنیادی و تحقیقات توسعه ای همه جایگاه خویش را دارند و با هم قابل جمع هستند.
زلفی گل از مدیریت جدید پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی خواست در نخستین فرصت یک شرکت برای تولید مواد شیمیایی زیرمجموعه پژوهشگاه تاسیس کند که نه تنها نیاز داخل کشور را برآورده کند؛ بلکه بازار ۶۳۰ میلیون نفری کشورهای همسایه را هم تأمین کند.1401/01/17
21:31:32
5.0 / 5
865
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد