نکسترو

استقبال کسب و کارهای خرد از اینماد بدون ستاره

استقبال کسب و کارهای خرد از اینماد بدون ستاره

به گزارش نکسترو مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اعلام نمود: بر اساس گزارش اینمادهای بدون ستاره در فصل زمستان، استقبال خوب کسب وکارهای خرد از اینماد بدون ستاره ادامه دارد و باتوجه به بررسی ها و تصمیم گیری انجام شده، در سال 1401 سطح فعالیت این نماد 2 برابر خواهد شد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، بعد از ابلاغ اجرای الزام اینماد کسب وکارهای اینترنتی برای پرداختیارها توسط متولی شبکه پرداخت کشور در خردادماه سال ۱۴۰۰، اینماد (نماد اعتماد الکترونیکی) بدون ستاره بعنوان راه حل پیشنهادی بخش خصوصی برای کسب وکارهای خرد مطرح و بعد از برگزاری جلسات کارشناسی بین مرکز تتا، بانک مرکزی، شرکت شاپرک و بخش خصوصی با محوریت سازمان نظام صنفی کامپیوتری، نهایی و بعنوان قسمتی از تدابیر مشترک جهت اجرای بهینه الزام اینماد برای پرداختیارها طی اطلاعیه رسمی در شهریورماه منتشر گردید.
به گزارش مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (مرکز تتا)، اینماد بدون ستاره در حقیقت پروسه ساده‎ شده اعطای نماد اعتماد الکترونیکی برای کسب وکارهای خرد است که بعنوان نخستین تجربه مجوز ثبت- محور در کشور فقط با احراز هویت و دامنه عملیاتی شده و ظرف چند دقیقه قابل دریافت است.
البته بمنظور مدیریت ریسک ناشی از انجام نشدن احرازهای دیگر در پروسه اصلی اینماد و جلوگیری از بروز تخلفات و کلاهبرداری های گسترده، کسب وکار خرد به شکلی تعریف شد که تعداد و مجموع مبلغ تراکنش های آن در ماه به ترتیب کمتر از ۵۰ عدد و ۵۰ میلیون تومان باشد و این مساله بصورت سیستمی کنترل می شود. در صورت عبور کسب وکار خرد از از سطح تعیین شده، کسب وکار موظف است ظرف ۱۰ روز نسبت به طی مراحل کامل اعطای اینماد و دریافت اینماد ستاره دار اقدام نماید.
پیرو استقبال بسیار عالی کسب و کارهای خرد از اینماد بدون ستاره در فصل پاییز ۱۴۰۰، گزارش اینمادهای بدون ستاره در فصل زمستان نیز نشان دهنده ادامه استقبال خوب کسب و کارهای خرد، بعنوان یک راه حل موفق است؛ به شکلی که تا حالا بیش از ۳۸۰۰ اینماد بدون ستاره اعطا شده که بیشتر این کسب وکارهای خرد تا پیش از آن از امکان ثبت و استفاده از مزایای داشتن مجوز قانونی محروم بودند، ولی با بهره گیری از قابلیت ثبت اینماد بدون ستاره توانسته اند از مزایای مجوز قانونی نزد یک مرجع حاکمیتی نیز بهره مند شوند. این مهم هدف مشترک وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی بوده است.
مرکز تتا ضمن ارائه گزارش اینماد بدون ستاره بعنوان نخستین مجوز ثبت-محور در کشور که طی همکاری و تعامل مثبت حاکمیت و بخش خصوصی عملیاتی شده است، باتوجه به ارزیابی ریسک به عمل آمده و تصمیم گیری انجام شده، در سال ۱۴۰۱ نسبت به افزایش سطح فعالیت اینماد بدون ستاره به ۱۰۰ تراکنش و مجموع مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان در ماه اقدام نموده است.

به گزارش نکسترو به نقل از خبرگزاری ایرنا، پروسه اعطای نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد) بعنوان مجوز کسب وکارهای اینترنتی، با تکمیل پروژه سیستمی سازی و هوشمندسازی از اواخر سال ۱۳۹۸ بصورت کاملاً غیرحضوری و برخط امکان پذیر بوده و میانگین زمان آن در گروه کالا/خدمت های مختلف به کمتر از یک روز (چند ساعت) کم شده است.
علاوه بر این، بمنظور تسهیل حداکثری برای کسب وکارهای خرد و خانگی، پروسه ساده شده نماد اعتماد الکترونیکی در قالب اینماد بدون ستاره، فقط با احراز هویت و دامنه (و حذف سایر مراحل احراز)، عملیاتی و بعنوان اولین مجوز ثبت محور در کشور رونمایی شده است.
منظور از کسب وکار خرد، کسب وکاری است که تعداد تراکنش های آن در ماه کمتر از ۵۰ عدد و مجموع مبلغ تراکنش های آن در ماه کمتر از ۵۰ میلیون تومان باشد.
در صورتی که تعداد یا مجموع مبلغ تراکنش های شخص صاحب امتیاز در یک ماه از میزان تعیین شده بیشتر شود، این کسب وکارها موظف می باشند در مدت ۱۰ روز نسبت به طی مراحل کامل اعطای اینماد و تبدیل اینماد بدون ستاره به اینماد ستاره دار اقدام نمایند. بر طبق این توضیحات، میانگین زمان آن در گروه کالا/خدمت های مختلف کمتر از یک روز است.
هدف از اعطای نماد اعتماد الکترونیکی، اعتمادسازی و رسمیت دهی به فعالیت کسب و کارهای الکترونیکی و پشتیبانی از حقوق مصرف کنندگان و جلوگیری از لطمه های احتمالی در ابعاد مختلف شامل امنیتی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادیست.
یکی از ستاره های اینماد، نماد موقت است. در امتداد پشتیبانی از کسب و کارهای خرد، مرکز توسعه تجارت مبادرت به طراحی نماد بی ستاره کرده و گرفتن این نوع اینماد در کمترین زمان و با حداقل اطلاعات امکان پذیر است. کسب و کارهای خرد می توانند بطور کاملا سیستمی و برخط و فقط با ارائه اطلاعات هویتی و دامنه خود نسبت به گرفتن این نوع اینماد اقدام نمایند.


منبع:

1401/01/17
08:33:42
5.0 / 5
859
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد