نکسترو

فعالیت ۱۶۷۰ شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت

فعالیت ۱۶۷۰ شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت

به گزارش نکسترو معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از فعالیت ۱۶۷۰ شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت اطلاع داد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی با بیان اینکه از نظر برون دادهای توسعه فناوری سلامت، تعداد مراکز دانش بنیان در این عرصه حدود ۱۶۷۰ شرکت است، اظهار نمود: تعداد پارک های علم و فناوری حوزه سلامت ۱۳، تعداد مراکز رشد فناور در حوزه سلامت ۹۵، تعداد محصولات فناور دارای مجوز ۳۴۳ و تعداد ثبت اختراع در علوم پزشکی هم ۳۳۵ مورد است.
وی با ابراز خرسندی از نامگذاری سال جاری به نام سال "تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین" از جانب مقام معظم رهبری، خاطرنشان کرد: شاخصهای توسعه فناوری سلامت در دنیا تحت عنوان شاخص نوآوری جهانی مورد ارزیابی قرار می گیرد. این شاخص ها هفت رکن دارد.
پناهی اضافه کرد: پنج رکن ورودی نوآورانه این شاخص ها شامل ساختار نهادی، سرمایه انسانی و تحقیقات، زیرساخت، پیچیدگی بازار و پیچیدگی کسب و کار است که معمولاً این ورودی ها توانایی اقتصاد یک کشور را در انجام فعالیتهای نوآورانه نشان داده است.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت اظهار داشت: این شاخص ها دو خروجی نوآورانه هم دارد که عبارت از دانش فناورانه و خلاقانه هستند.
ارتقای ۶۰ رتبه ای ایران در فناوری سلامت
پناهی اضافه کرد: در بررسی هایی که انجام شده در حوزه توسعه فناوری سلامت در سال ۲۰۲۱ بر مبنای شاخصهای نوآورانه، ایران در بین ۱۳۲ کشور رتبه ۶۰ را کسب کرده بود که این عدد نسبت به سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۶۰ رتبه ارتقا را نشان داده است.
وی خاطرنشان کرد: ایران در سال ۲۰۱۴ در شاخصهای نوآورانه رتبه ۱۲۰ جهان را دارا بود که خوشبختانه با رشد خوبی که داشته، در سال ۲۰۲۱ به رتبه ۶۰ رسید. البته این رتبه در مقام مقایسه با تولید علم و مرجعیت علمی و همینطور ارجاعاتی که می شود (از مقالات) قابل قبول نیست.
پناهی اظهار نمود: ولی در همین ارزیابی هفت شاخص نوآوری جهانی در برون دادهای دانش و فناوری و برون دادهای خلاقیت، وضع ایران خوب است. ولی در شاخص سازمان ها و پیچیدگی کسب و کار عملکرد خوبی نداشته ایم.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت اظهار داشت: نکته مهم این است که شاخصهای نوآوری ایران در بعضی موارد نظیر آموزش عالی، فارغ التحصیلی، دسترسی به تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، زیرساخت بومی، تشکیل سرمایه ناخالص، تولید دانش و اختراعات، مقالات علمی و مقالات قابل استناد، تولید ناخالص ملی و طرح های صنعتی ملی، نقاط قوت ما در ارزیابی سال ۲۰۲۱ بوده است.
پناهی اضافه کرد: ولی متاسفانه در بحث کیفیت در نظارت و مقررات، محیط کسب و کار، سهولت راه اندازی کسب و کار، سرمایه گذاری جهانی، همکاری صنعت و دانشگاه و سرمایه گذاری مشترک، وضعیت خوبی نداشته ایم که سال جاری باید به این ضعف ها دقت کنیم.
تبیین هشت حوزه تحول در حوزه تحقیقات
وی ضمن اشاره به اینکه هشت حوزه تحول را در حوزه تحقیقات وزارت بهداشت دنبال می نماییم، اظهار داشت: این حوزه ها شامل دیده بانی وزارت بهداشت در حوزه تحقیقات نظام سلامت، نهادینه سازی رویکرد پژوهش به صورت پژوهش های پاسخگو و اثربخش در نظام سلامت، تربیت نیروی انسانی توانمند و توسعه مرزهای دانش، شبکه سازی تحقیقات، نهادینه سازی اخلاق در پژوهش و خلق ثروت دانش بنیان توسط پژوهش هاست.
معاون تحقیقات و فناوری تصریح کرد: دغدغه های مقام معظم رهبری در زمینه تنگی معیشت و گرانی و تورم با عنایت به شعار سال جاری که "تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین" است، می تواند مورد توجه قرار گیرد و اقتصاد کشور با عنایت به این شعار می تواند رونق پیدا کند.
پناهی افزود: همواره بین ایده ها و ورود محصول به بازار، بین علم و تولید ثروت، فاصله ای وجود داشته است. ما همیشه دنبال تاسیس دانشگاه های نسل یک و دو بوده ایم، ولی با تاکید مقام معظم رهبری در پیام نوروزی شان طبیعتاً باید به سمت تاسیس دانشگاه های نسل سوم و چهارم پیش برویم.
وی افزود: چون این نسل از دانشگاه ها پاسخگو و اجتماعی هستند، با تولیدات دانش بنیان می توانند فاصله صنعت و دانش را حذف نمایند یا به حداقل برسانند.
افزایش ۳۰ برابری نسبت اختراعات به مقالات
وی خاطرنشان کرد: ما سال جاری برنامه های خوبی برای مجوز دار شدن محصولاتمان داریم. حتما باید محصولات تجاری خویش را افزایش دهیم و باید نسبت فروش محصول به مقالات در حوزه سلامت افزایش یابد. به صورتی که نسبت تولید محصول و خدمات به مقالات باید ۱۰ برابر و نسبت اختراعات به کل مقالات باید ۳۰ برابر افزایش یابد.
ضرورت پشتیبانی از فن بازار حوزه سلامت
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت تصریح کرد: معاونت های آموزش، درمان و بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور و هیات امنای ارزی باید از محصولات فناورانه داخلی خرید کنند. وزارت بهداشت باید از فن بازار حوزه سلامت حمایت کند.
پناهی اضافه کرد: باید مدیریت متمرکز تولیدات فناور حوزه سلامت را با حمایت های مالی و ایجاد زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری، رونق دهیم.
او در آخر تصریح کرد: باید فرآیندهای دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو را تسهیل نماییم. این اقدامات به رفع موانع تولید و مشکلات تولیدگران کمک می نماید.1401/01/15
10:23:35
5.0 / 5
796
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد