نکسترو

کشف امواج جدید خورشید که قوانین فیزیک را نقض می کند

کشف امواج جدید خورشید که قوانین فیزیک را نقض می کند

به گزارش نکسترو دانشمندان نوعی جدید از امواج گردابی معکوس با فرکانس بالا را در سطح خورشید کشف کردند که سه برابر سریع تر از پیشبینی های قبلی حرکت می کند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی اسپیس، امواج آکوستیک معروف به امواج با فرکانس بالا عقب رونده گردابی در حرکتی دوار به سمت عقب داخل پلاسمای خورشید و در جهت حرکت آن دیده شده اند.
دانشمندان نمی توانند بخش های عمیق سوزان خورشید را ببینند؛ ازاین رو امواج آکوستیک درحال حرکت در سطح آن و برگرداننده به سمت هسته را بررسی می کنند و از آن نتیجه می گیرند داخل خورشید چه اتفاقی درحال روی دادن است، اما سرعت بی سابقه امواج فرکانس بالا بر مبنای داده های ۲۵ سال از فضا و تلسکوپ های زمینی دیده شده نشان داده است بعضی حقایق از دید دانشمندان دور مانده است.
شراوان هاناسوگ، متخصص فیزیک نجومی در مرکز علوم فضایی ابوظبی وابسته به دانشگاه نیویورک و یکی از همکاران این مطالعه در اطلاعیه ای اعلام نمود: وجود این امواج و این که از کجا ناشی می شوند واقعا موضوعی رمزآلود است و می تواند بر وجوه داخلی خورشید که قابل دیدن نیستند، نوری بتاباند.
دانشمندان ابتدا تصور می کردند امواج آکوستیک خورشیدی از سطوح نزدیک خورشید به علت نیروی کریولیس (نیروی وارد به شیء درحال حرکت) است که در آن حرکت روی نقطه میانی سطح چرخان و کروی مانند سریع تر از حرکت روی قطب های سطح چرخان به نظر می آید.
زمانی که امواج شکل گرفتند دانشمندان تصور می کردند یکی از سه فرآیند ممکن آنها را به امواج فرکانس بالا تبدیل می کند؛ یا میدان آهن ربایی خورشید یا جاذبه آن که به علت نیروی کریولیس تشدید می شود یا جریان های همرفت به شدت گرم در سطح و زیر آن آنها را به امواج با سرعت بسیار بالا تبدیل می کند؛ اما هیچ یک از این فرآیندهای ممکن با داده های موجود هماهنگ نبود.
کریسن هنسن دانشمند دیگر فیزیک نجوم در مرکز علوم فضایی ابوظبی وابسته به دانشگاه نیویورک هم در اطلاعیه ای نوشت: اگر امواج با فرکانس بالا را می شد به هر یک از این فرآیندها نسبت داد، یافته های ما به برخی سوالات بی انتها در مورد خورشید پاسخ می داد، اما به نظر نمی رسد این امواج جدید نتیجه فرآیندهای مورد اشاره باشند و سوالات جدیدی را پیش روی ما قرار می دهند.
گزارشی از این نوع از امواج که پیش تر ناشناخته بود، در شماره اخیر نیچر استرونومی/ Nature Astronomy طبیعت آمده است.

1401/01/14
13:10:17
5.0 / 5
794
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد