نکسترو

افزایش شرکت های دانش بنیان از ۵۵ به ۶ هزار و ۶۲۴ شرکت فعال

افزایش شرکت های دانش بنیان از ۵۵ به ۶ هزار و ۶۲۴ شرکت فعال

مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام نمود: تعداد شرکت های دانش بنیان که در اولین روزهای تصویب قانون پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان 55 مجموعه بود، امروز به بالای 6 هزار و 624 شرکت رسیده است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، تصویب قانون «حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات» در سال ۱۳۸۹ سرآغاز گسترده ترین برنامه دولت برای پشتیبانی از شرکتها و موسسات دانش بنیان در سالهای اخیر بود.
در این قانون موضوعات مهمی نظیر تشکیل کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان، تشکیل صندوق نوآوری و شکوفایی و ارائه معافیت های مالیاتی و گمرکی به شرکت های دانش بنیان مورد تاکید قرار گرفته است. کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان به ریاست معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و عضویت وزارتخانه ها و دستگاه های مرتبط و نمایندگان بخش خصوصی، شرکت های مشمول استفاده از مزایای این قانون را تایید می کند. علاوه بر حمایت های مورد نظر قانون، مرکز شرکتها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بهره گیری از ظرفیت های موجود در سایر دستگاهها اقدام به ایجاد حمایت های متنوعی بمنظور توسعه کسب وکار دانش بنیان کرده است که در مجموع بیش از ۱۱۰ عنوان را شامل می شود.
همین پلتفرم در این چند سال به یکی از بزرگترین حامیان شرکت های دانش بنیان بدل شد و توانست به توسعه کسب و کارهای این حوزه کمک نماید. همین تلاش ها هم موجب شد تعداد شرکت های دانش بنیان که در اولین روزهای تصویب قانون پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان ۵۵ مجموعه بود، امروز به بالای ۶ هزار و ۶۲۴ شرکت برسد. شرکت هایی که ایفاگر نقشی اثربخش در رونق اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان کشور هستند.
این مجموعه ها در زمینه های فناورانه مختلف چون «کشاورزی، فناوری زیستی و صنایع غذایی»، «دارو و فرآورده های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان»، «مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر تکنولوژی های شیمیایی»، «ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته»، «وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی»، «سخت افزارهای برق و الکترونیک، لیزر و فوتونیک»، «فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای کامپیوتر ای»، «خدمات تجاری سازی و «صنایع فرهنگی، خلاق و علوم انسانی و اجتماعی» فعالیت می نمایند.
سهم هر کدام از این عرصه ها از زیست بوم فناوری و نوآوری متفاوت می باشد. بطور مثال حوزه «کشاورزی، فناوری زیستی و صنایع غذایی با ۲۷۷ مجموعه»، «دارو و فرآورده های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان با ۴۰۸ مجموعه»، مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر تکنولوژی های شیمیایی با ۹۳۵ مجموعه»، «ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته با ۱۴۶۶ مجموعه»، وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی با ۲۳۶ مجموعه»، «سخت افزارهای برق و الکترونیک، لیزر و فوتونیک با ۱۴۰۳ مجموعه»، «فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای کامپیوتری با ۱۵۴۱ مجموعه»، «خدمات تجاری سازی با ۳۳۱ مجموعه» و «صنایع فرهنگی، خلاق و علوم انسانی و اجتماعی با ۱۱ مجموعه» نقشی موثر در این عرصه دارند.

1401/01/11
12:55:20
5.0 / 5
1005
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد