نکسترو
رییس صندوق نوآوری:

صندوق نوآوری و شکوفایی آمادگی کامل برای تأمین مالی طرح های دانش بنیان را دارد

صندوق نوآوری و شکوفایی آمادگی کامل برای تأمین مالی طرح های دانش بنیان را دارد

به گزارش نکسترو رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از آمادگی همه جانبه این صندوق برای تأمین مالی طرح های دانش بنیان و فناور در سال «تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین» با کمک سایر بازیگران زیست بوم نوآوری کشور اطلاع داد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، علی وحدت با بیان حمایت ویژه این صندوق از شرکتهای دانش بنیان و فناور در سال «تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین»، اظهار داشت: تأمین مالی یکی از الزامات مهم رشد و توسعه شرکتهای دانش بنیان است، از همین رو صندوق نوآوری و شکوفایی بعنوان متولی اصلی تأمین مالی زیست بوم نوآوری کشور، در سال جدید که به نام «تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین» از جانب مقام معظم رهبری مزین شده است، آمادگی دارد با کمک سایر بازیگران این عرصه، طرح های دانش بنیان و فناور را تأمین مالی کند.
وی اضافه کرد: امسال نگاههای جدیدی را برای پشتیبانی از رشد کمی و کیفی شرکتهای دانش بنیان اتخاذ خواهیم کرد تا این شرکت ها بتوانند در توسعه اقتصاد دانش بنیان کشور نقش ایفا کنند. ما در سه سال گذشته سعی کردیم تا خدمات مالی خویش را تکمیل و سبد خدماتی خویش را متنوع تر نماییم، از همین رو خدماتی نظیر تسهیلات ودیعه رهن، کمک هزینه تحقیق و توسعه، هم سرمایه گذاری و انتشار اوراق نوآوری را طی سه سال گذشته عرضه کردیم تا به بالندگی شرکتهای دانش بنیان و فناور و تکمیل زنجیره آنها کمک گردد.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه ضمن اشاره به عرضه بیشتر از ۶۰ نوع خدمت از جانب این صندوق به شرکتهای دانش بنیان خاطرنشان کرد: صندوق نوآوری طی سه سال گذشته بیشتر از ۲۳ هزار میلیارد تومان خدمات مالی را در چهار دسته تسهیلات، ضمانت نامه، توانمندسازی و سرمایه گذاری به شرکتهای دانش بنیان و فناور عرضه کرده است. در این میان فقط ۶۳۰۰ میلیارد تومان ضمانت نامه با همکاری شبکه بانکی در اختیار شرکتهای دانش بنیان قرار دادیم که این حمایت ها به ۳۱۵۰۰ میلیارد تومان عقد قرارداد میان این شرکت ها با سازمان ها و نهادهای دولتی منجر گردیده است.
وحدت با اشاره به اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی طی سه سال گذشته کوشش کرد تا نظام تأمین مالی فناوری و نوآوری را در کشور ساماندهی و تقویت کند و خود نقشی مهم در این نظام ایفا کرده است، اظهار داشت: در این نظام، صندوق نوآوری و شکوفایی با مشارکت شبکه بانکی، سازمان بورس و اوراق بهادار، صندوق های پژوهش و فناوری، سرمایه گذاران جسورانه و مانند آنها تلاش می کند با بکارگیری ابزارهای متنوع در مراحل مختلف چرخه عمر شرکت ها به آنها خدمات رسانی کند.
وی همینطور ضمن اشاره به قانون «جهش تولید دانش بنیان» اظهار داشت: این قانون که ناظر بر بلوغ و تقویت نظام تأمین مالی فناوری و نوآوری است، ریل گذاری جدید را برای توسعه کمی و کیفی شرکتهای دانش بنیان و در کل زیست بوم نوآوری کشور انجام داده است که امیدواریم با اجرای صحیح آن از آغاز سالجاری، بتوانیم گام های موثری را در رشد و توسعه اقتصاد دانش بنیان کشور که متاسفانه سهم آن از کل اقتصاد کشور بسیار پایین است، برداریم.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه ضمن اشاره به این که زیست بوم نوآوری کشور در سالهای اخیر با وجود دستاوردهای قابل ستایش، هنوز از دو منظر سهم کسب وکارهای فناورانه و نوآورانه از اقتصاد ملی و هم تعداد شرکتهای دانش بنیان، فناور، خلاق و استارت آپ ها با وضعیت مطلوب فاصله معناداری دارد، اظهار داشت: نامگذاری سالجاری به نام «تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین» از جانب مقام معظم رهبری، می طلبد دستگاههای متولی توسعه کسب وکارهای دانش بنیان این فاصله ها را کمتر و به توسعه این کسب و کارها که بطور قطع نقشی بی بدیل در اقتصاد ملی ایفا خواهند کرد، کمک کنند.
وحدت همینطور ضمن اشاره به این که شرکتهای دانش بنیان باید در زنجیره ارزش صنایع مختلف کشور ایفای نقش کنند، بر لزوم ورود این شرکت ها به بازارهای بین المللی تصریح کرد و اظهار داشت: ورود به این بازارها علاوه بر ارتقای کیفیت محصولات، الزاماتی دیگری نظیر دریافت تاییدیه ها و استانداردهای بین المللی، محافظت از مالکیت فکری و تأمین مالی با ابزارهای نوین دارد. در این عرصه صندوق نوآوری طی سه سال گذشته عملکرد درخشانی داشته و توانسته است بیشتر از ۲۲ هزار فقره خدمات «توانمندسازی» به این شرکت ها برای حضور در بازارهای داخلی و خارجی عرضه کند.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در انتها ضمن اشاره به این که با وجود گذشت بیشتر از ۱۱ سال از اجرای قانون پشتیبانی از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و افزایش این شرکت ها از حدود ۵۰ شرکت به ۶۶۰۰ شرکت، سرمایه صندوق نوآوری افزایشی نداشته است، اظهار داشت: سرمایه امروز صندوق نوآوری هیچ تناسبی با حجم فعالیت ها و نیازهای شرکتهای دانش بنیان ندارد بنابراین ضروریست منابع مالی صندوق همانگونه که نمایندگان مجلس هم بر آن تاکید دارند و دولت هم عزم خویش را بر توسعه کسب وکارهای دانش بنیان و افزایش سهم آنها از اقتصاد ملی قرار داده است، تقویت شود تا ما هم به تناسب آن بتوانیم خدمات بیشتری را به زیست بوم نوآوری کشور عرضه نماییم.
وی خاطرنشان کرد: هرچند که ما طی سه سال گذشته هم با توسعه ابزارها و خدمات خود و استفاده از بازیگران این زیست بوم توانستیم بیشتر از ۲۳ هزار میلیارد تومان خدمات مالی به شرکتهای دانش بنیان عرضه نماییم که عملکرد آن بیشتر از چند برابر عملکرد صندوق نوآوری تا پیش از سال ۹۷ بوده است.


منبع:

1401/01/10
12:18:27
5.0 / 5
768
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد