نکسترو
رییس جهاد دانشگاهی:

نهادها با پشتیبانی از فناوری های داخلی زمینه اشتغال و درآمدزایی را فراهم نمایند

نهادها با پشتیبانی از فناوری های داخلی زمینه اشتغال و درآمدزایی را فراهم نمایند

به گزارش نکسترو رئیس جهاد دانشگاهی با انتقاد از رویکرد انفعالی برخی دستگاهها نسبت به فناوری های داخلی، اظهار داشت:  روی سخن رهبر معظم انقلاب در شعار امسال بیشتر مسئولان دستگاهها است؛ آنها می توانند با بهره گیری از فناوری های داخلی علاوه بر حمایت، زمینه ایجاد اشتغال و درآمدزایی را در کشور فراهم آورند.


حمیدرضا طیبی در گفتگو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا درباره نامگذاری سال جدید توسط رهبر معظم انقلاب با عنوان "تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین" اظهار داشت: سال ها رهبر معظم انقلاب به درستی بحث اقتصاد و بخصوص اقتصاد دانش بنیان را با شعارهای مختلف مطرح و بر آن تاکید کرده اند.
وی با اشاره به اینکه معیشت مردم مستقیم به اقتصاد و وضعیت اقتصادی کشور ارتباط دارد، اظهار داشت: تاکید بر دانش بنیان بودن به خاطر این است که اقتصاد کشور متکی بر توسعه علمی و فناورانه داخل باشد تا همواره بتواند کارآمدی و روزآمدی خویش را حفظ کند.
طیبی اضافه کرد: با عنایت به سرعت تغییرات علم و فناوری، امروزه در سطح دنیا رقابت شدیدی در اقتصاد وجود دارد و اقتصاد هم تابعی از فناوری است که برای موفقیت در رقابت باید با استفاده از علم و تکنولوژی های جدید همگان با تغییرات پیش برود؛ ازاین رو رهبری به درستی دانش بنیان بودن اقتصاد و اشتغال زا بودن را مطرح نمودند.
وی عنوان کرد: بعنوان مثال در حوزه های کشاورزی باید از تکنولوژی های نوین بهره برد همانطور که رهبری هم در فرمایشات خود تاکید نمودند که در کشاورزی با عنایت به محدودیت زمین و آب باید حداکثر بهره بری را از زمین و آب داشته باشیم؛ موضوعی که در سایه توسعه علم و فناوری های مدرن قابل اجرا می باشد. تولید بذرهای هیبریدی، تولید در داخل گلخانه ها یا استفاده از تکنولوژی های نوین می تواند بهره وری از آب و زمین را به حداکثر برساند.
رییس جهاد دانشگاهی افزود: رهبری در سخنان خود بر استفاده درست از توان ملی تاکید داشتند اما متاسفانه خیلی از حوزه ها از قابلیت های بسیار خوبی که دارند، به درستی بهره برداری نمی کنند؛ یکی از علل این مشکل این است که شاید مدیران ما، مدیران دانش بنیان نیستند یعنی اعتقادی به این که توان ملی می تواند این فناوری های پیشرفته را ایجاد نماید، ندارند. در حالیکه این فناوری ها سال ها است در کشور بوجود آمده و می شود و آن طور که باید و شاید مورد بهره برداری قرار نمی گیرد.

قطار ملی مترو برای ورود به بازار مصرف در انتظار عقد قرارداد
وی خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی طراحی و ساخت رام قطار ملی مترو و واگن های آنرا با محوریت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و کمک شرکت مترو انجام دادیم و توقع این بود بلافاصله عقد قرارداد آن صورت گیرد و بتوانیم واگن های مترو را خودمان در داخل تولید نماییم که سبب ایجاد اشتغال زیاد هم می شد.
طیبی در روز ۲۲ اسفند ماه سال قبل با حضور در شرکت واگن سازی تهران و بازدید از قطار ملی مترو و آزمون سرعت آن ابراز امیدواری کرد که عقد قرارداد ساخت ۱۱۳ قطاری که شهرداری تهران نیازمند آن است، زودتر بسته شود تا این تابو به صورت کامل از بین برود و نشان دهیم میتوان یک کار خوب ایرانی را به صورت کامل و با فناوری روز و کیفیت بالا به سرانجام برسانیم.
رییس جهاد دانشگاهی درباره اشتغال زا بودن تولیدات علمی هم اظهار داشت: باید به دنبال حوزه هایی که بتوانند اشتغال زایی زیادی را در کشور ایجاد کنند، برویم. بعنوان مثال صنعت حمل و نقل ریلی ما صنعتی است که ظرفیت های زیادی برای ایجاد شغل دارد.
وی توضیح داد: امروزه با عنایت به توسعه خطوط مترو در کلان شهرهای کشور، می توانیم تجهیزات مورد نیاز آنها را در داخل کشور تولید نماییم که سبب ایجاد اشتغال در سطوح مختلف مهندسی، طراحی و تکنسین و در کنار آن شغل های غیرمستقیم می شود.

مجلس می تواند با تصویب قوانین، موانع اقدام دولت برای تحقق شعار سال را برطرف کند
رییس جهاد دانشگاهی درباره تذکر رهبر معظم انقلاب در مورد این که سطحی و شعاری با شعار سال برخورد نشود، اظهار داشت: بهتر است به دنبال صحبت های رهبری یکسری پیشران اقتصادی کشور توسط دولت مشخص شود. حوزه اجرا در اختیار دولت می باشد و مجلس هم می تواند با تصویب قوانین و رفع موانع به دولت کمک نماید.
طیبی اظهار داشت: با عنایت به این که معمولاً دولت ها دو دوره چهار ساله سکان کشور را در اختیار دارند؛ ازاین رو پیشنهاد می شود که دولت یک افق ۱۰ سال را در دو برنامه ۵ ساله برنامه ریزی کند تا اهداف مورد نظر محقق شود. رهبر معظم انقلاب فقط راه را نشان می دهند و این دولت و مجلس است که برای تحقق آن برنامه ریزی کرده و وارد مرحله اجرا می شوند.
رییس جهاد دانشگاهی تصریح کرد: مسئولان باید شرایط اجرایی شدن خواسته رهبر معظم انقلاب را فراهم نمایند چون که روی سخن ایشان با این شعار بیشتر با مدیران است که از این تکنولوژی های پیشرفته حمایت کنند تا ایجاد اشتغال و درآمدزایی شود.
وی درباره نقش جهاد دانشگاهی در تحقق شعال سال اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب از آغاز تاسیس جهاد دانشگاهی از حامیان جدی آن بودند؛ ازاین رو ما با افکار و ایده های و خواسته های ایشان آشنا هستیم و تلاش کردیم از همان ابتدا در جهت تحقق اهداف ایشان حرکت نماییم.

کمک ۳۰ میلیون یورویی به جهاد دانشگاهی با حمایت رهبری
طیبی اضافه کرد: حدود ۲۵ سال است که نوع شعارهای رهبری مبین اهداف آنها است و ما تلاش کردیم که برنامه ریزی هایمان دقیقا در جهت اهداف ایشان باشد؛ ازاین رو میتوان اظهار داشت که جهاد دانشگاهی یکی از الگوهای موفق توسعه دانش بنیان است.
رییس جهاد دانشگاهی این را هم اظهار داشت که حجم فعالیت دانش بنیانی جهاد دانشگاهی که منجر به فناوری و تولید محصول آماده ورود به بازار شده، بسیار بالا است. وی عنوان کرد: سال ۹۷ خدمت رهبر معظم انقلاب شرفیاب شدیم و گزارشی از فعالیتهای انجام شده و در دست انجام جهاد دانشگاهی را خدمت ایشان ارائه دادیم و درخواست کردیم که اگر بودجه به ما اختصاص داده شود، می توانیم سرعت تولید فناوری را بالا ببریم.
وی اضافه کرد: سال ۹۸ با حمایت رهبر، مجلس و دولت خواسته ما تحقق پیدا کرد و ۳۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی در اختیار جهاد دانشگاهی گذاشته شد و طی دو سال حجم فناوری های جهاد دانشگاهی معادل تمام سالهای قبل فعالیت جهاد دانشگاهی شد. البته باید یادآور شوم که این به خاطر این بود که جهاد از پشتوانه خوبی برخوردار بوده است.
رییس جهاد دانشگاهی افزود: فناوری های تولیدی جهاد آماده ورود به بازار هستند که فکر نماییم اگر همه آنها منجر به قرارداد شوند، جهاد دانشگاهی نقش بسیار پررنگی در تحقق شعار سال خواهد داشت.


منبع:

1401/01/09
12:19:38
5.0 / 5
765
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد