نکسترو
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان:

نخبگان باید در راه عملیاتی رفع مسائل کشور قرار گیرند

نخبگان باید در راه عملیاتی رفع مسائل کشور قرار گیرند

به گزارش نکسترو سرپرست قائم مقام بنیاد ملی نخبگان ضمن تاکید بر اینکه، نخبگان باید در راه عملیاتی رفع مسائل کشور قرار گیرند، اظهار داشت: اگر دستگاهها نیازهای خودرا اعلام کنند، این بنیاد با معرفی نخبگان متخصص می تواند آغازگر ایفای نقش نخبگان در تحولات کشور باشد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، ناصر باقری مقدم در نشست هم اندیشی بنیاد ملی نخبگان و صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور با اشاره به لزوم وجود رابطه ای توسعه یافته میان بنیاد ملی نخبگان و صندوق پشتیبانی از پژوهشگران (بنیاد علم ایران) گفت: در دوره ی جدید بنیاد به سمت تجدید و تحکیم روابط خود با مراکز مهم علم و فناوری در کشور حرکت کرده و به دنبال توسعه این روابط و همکاریهای مشترک است. همین طور تعریف پروژه های مشترک با دستگاه های اجرائی برای رفع مسائل جدی کشور را در دستور کار خود قرار داده ایم.
وی با اشاره به پتانسیل مستعدان برتر، اعضای هیات علمی و استادیاران جوان، اظهار داشت: نیروی انسانی مستعد و نخبه بدون شک با اهمیت ترین دارایی یک سرزمین برای رشد و پیشرفت است و بنیاد به همین دلیل به دنبال تغییر رویکرد از عرضه و توانمندسازی به سمت تقاضامحوری است، یعنی بکارگیری توان نخبگان در جهت رفع تقاضا و نیازی که بوسیله دستگاهها شناسایی شده است.
باقری مقدم در ادامه به توجه و تاکید رهبر معظم انقلاب به ضرورت حل مسائل کشور به دست نخبگان اشاره نمود و اضافه کرد: بنا بر سفارش های مکرر رهبری بر ورود نخبگان به مسائل جدی کشور و رسالت نخبگان در قبال حل مشکلات در زمینه های گوناگون، بنیاد تعریف پروژه های مشترک با سایر مراکز و دستگاه های اجرائی در امتداد احصای نیازها و رفع آنها به دست نخبگان را در دستور کار خود قرار داده است و برگزاری نشست های مشترک و هم اندیشی با سایر مراکز بدین جهت صورت می گیرد.
وی افزود: ماموریت اصلی بنیاد این است که نخبگان را در راه عملیاتی قرار دهد و مقصد نهایی این مسیر مشخصا باید حل مسائل اساسی کشور و رشد و توسعه باشد.
به گفته سرپرست قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، در این جلسه حل مسائل واقعی کشور به دست نخبگان و در سایه همکاریهای سه جانبه «بنیاد ملی نخبگان»، «دستگاه های اجرائی و نهادها» و «صندوق پشتیبانی از پژوهشگران»به عنوان سه ضلع لازم برای رفع مشکلات در دستور کار قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: چنانچه دستگاهها نیاز و تقاضای خودرا اعلام و منابع لازم برای حل آنرا تامین کنند، بنیاد ملی نخبگان با معرفی مستعدان برتر و نخبگان متخصص در زمینه های در رابطه با نیاز احصا شده به صندوق، می تواند آغازگر ایفای نقش نخبگان در تحولات کشور بوده و صندوق نیز می تواند با تشکیل کارگروه های لازم جهت بررسی پروپوزال های ارائه شده توسط آنها و نظارت بر اجرای طرح های تایید شده تا حصول نتیجه، تکمیل کننده مثلث مذکور باشد. به این شیوه امید می رود بستر مناسب حل مسائل در بخش های های مختلف، همچون علوم فنی مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی و … مهیا شود.
ایمان افتخاری رییس صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور نیز در این جلسه با اشاره به ساختار بنیاد علم ایران و همکاریهای مشترک با بنیاد ملی نخبگان اشاره کرد: مبنای بنیاد علم ایران ارتباط مستقیم با پژوهشگران است و اهداف این مجموعه در دو معاونت آینده پژوهی و معاونت ترویج علم و فناوری پیگیری می شود.
وی افزود: بنیاد علم ایران در سه سال اخیر، ضمن حفظ برنامه های قدیمی و سنتی خود، در بعضی بخش ها با تغییر ذائقه به سمت انجام طرح های بزرگ تر و راهبردی رفته و انجام کارهایی در زمینه های بین المللی و دانش بنیان را نیز به برنامه های خود افزوده است.
افتخاری با اشاره به کارهای مشترک بنیاد ملی نخبگان و صندوق افزود: باتوجه به برخی ماموریت های یکسان بنیاد ملی نخبگان و بنیاد علم، کارهای مشترکی خصوصاً در بخش پسادکتری(طرح شهید چمران) صورت گرفت که پس مدتی در جلسات مختلف موفق به رفع اشکالات و تسهیل مسیر مخاطبان جهت استفاده بهینه از امکانات دو مجموعه شدیم و امیدواریم با رساندن بروکراسی به حداقل بر پایه عدالت محوری، شرایط مناسب را برای کوتاه کردن مسیر تحقق اهداف را در دوره ی جدید فراهم آوریم.
مسعود امینی، معاون آینده پژوهی علم و فناوری صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور نیز در این جلسه با اشاره به دو مفهوم اشتراک طولی و اشتراک عرضی منابع اظهار داشت: در بحث همکاری صندوق با بنیاد ملی نخبگان و باتوجه به وجود معیارهای متمایز در انتخاب برگزیدگان و مشمولین بهره مندی از تسهیلات، اشتراک طولی قالبی مناسب تر بنظر می رسد.
وی اضافه کرد: به این صورت که بیش از اشتراک امکانات مالی، فرایندهای اجرائی طرح های دومجموعه در ادامه یکدیگر و در تکمیل یکدیگر قرار گیرند و از این طریق بستر مناسب جهت استفاده مشمولین از امکان ها مهیا شود.
سید محمد صادق موحد معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان هم در این جلسه با اشاره به روند همکاریهای مشترک با صندوق پشتیبانی از پژوهشگران اظهار داشت: بنظر می رسد در دوره ی جدید بهترین روش همکاری احصا مسائل باشد.
وی اضافه کرد: به شکلی که برمبنای نیازسنجی صورت گرفته در دستگاهها و نهادهای مختلف، موارد مورد نیاز و چالش های موجود شناسایی و در اختیار پژوهشگران قرار گیرد و پروپوزال ها در همین راستا بررسی و پشتیبانی شود.
ایجاد زیرساخت برای تطبیق سیاست ها و ماموریت های دو مجموعه، تشکیل کارگروه های مشترک برای ترسیم نقشه راه معین، ایجاد سبد اختصاصی برای پشتیبانی از علوم پایه جهت دار، ایجاد زمینه فرصت مطالعاتی مشخص بر طبق نیازهای صنعت، تعریف ساز وکار جدید در امتداد همکاریهای ها دو جانبه و سه جانبه، شبکه سازی و پیشبرد ماموریت ها بوسیله کارگزاری ها و لزوم تخصیص و تامین منابع مورد نیاز برای پشتیبانی از علوم پایه و علوم انسانی از دیگر موارد و پیشنهادات در این جلسه بود که توسط عباس ابراهیمی، معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد، علی عبدالعالی معاون ترویج علم و فناوری صندوق، حلیمی مشاور رییس صندوق و محمدعمار امینی دستیار معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان عنوان شد.


منبع:

1401/01/01
12:48:10
5.0 / 5
672
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد