نکسترو
یافته های یك پژوهش حاكیست

کم خونی فقر آهن، عامل کم شنوایی در زنان

کم خونی فقر آهن، عامل کم شنوایی در زنان

به گزارش نکسترو پژوهشگران کشور در یک مطالعه تحقیقاتی، تأثیر یک بیماری رایج در زنان یعنی کم خونی فقر آهن را در بروز مشکلات شنوایی بررسی نموده و بر ضرورت حل آن تاکید کرده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، کاهش شنوایی، ناشی از اختلال عملکرد جزئی یا کامل مسیر شنوایی از گوش خارجی تا قشر شنوایی مغزی است و مهم ترین و شایع ترین بیماری گوش است. کاهش شنوایی یک مشکل عمده بهداشت جهانی است و اخیراً بعنوان پنجمین علت اصلی سالهای ناتوانی زندگی معرفی شده است و رتبه آن حتی بالاتر از خیلی از بیماری های مزمن دیگر مانند دیابت، زوال عقل و بیماری انسدادی مزمن ریوی بوده است. علاوه بر این، طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، بروز اختلالات شنوایی با سرعت نگران کننده ای در حال افزایش می باشد.
به اعتقاد متخصصان، کاهش شنوایی درمان نشده در بالغین منجر به انزوای اجتماعی شده و کیفیت زندگی فرد را می کاهد و سبب می شود بیماران مبتلابه کم شنوایی نسبت به هم سن های خودشان میزان بالاتری از بستری، ضعف، دمانس یا زوال عقل و افسردگی را تجربه کنند. شواهد موجود نشان می دهند که کم خونی فقر آهن یا به قول پزشکان، IDA، با کاهش شنوایی همراه بوده است. کم خونی یکی از رایج ترین موارد اختلالات خون است و تخمین زده می شود که تقریباً یک سوم کل جمعیت ها را تحت تاثیر قرار دهد. این مشکل همینطور شایع ترین کمبود تغذیه ای در جهان و جزو یکی از اشکالات اصلی سیستم بهداشت و درمان در کشورهای درحال توسعه است.
در رابطه با این مشکل، محققانی از دانشگاه علوم پزشکی گیلان، یک مطالعه پژوهشی را انجام داده اند که در آن آستانه شنوایی در زنان گرفتار کم خونی فقر آهن با خانمهایی که این مشکل را ندارند، مورد مقایسات علمی واقع شده است.
در این مطالعه ۳۱۵ نفر از زنان در طیف سنی ۱۲ تا ۴۵ سال با و بدون کم خونی فقر آهن پس از همسان سازی سنی مشارکت داشتند. مقدار هموگلوبین افرادی که وارد مطالعه شده بودند، بعنوان شاخصی برای وضعیت آهن خونشان به ثبت رسید و سپس برای تمام شرکت کنندگان اودیومتری یا شنوایی سنجی انجام شد.
نتایج این مطالعه نشان داد که ارتباط مفهوم داری بین کم خونی فقر آهن یا IDA و افزایش آستانه شنوایی هدایت استخوانی وجود دارد. این بدان مفهوم است که افراد مبتلا به IDA در معرض خطر بالاتری برای مبتلا شدن به اختلالات شنوایی هستند.
میر محمد جلالی، پژوهشگر مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و همکارانش در اینباره می گویند: «نتایج بررسی های ما مشخص کرد که ارتباط قابل ملاحظه ای بین IDA و افزایش آستانه شنوایی هدایت استخوانی وجود دارد که می تواند به اختلال شنوایی حسی-عصبی منجر شود».
به گفته آنها، «به دلیل شیوع بالای IDA در زنان، این گروه در مقابل خطر بالایی برای مبتلا شدن به اختلالات شنوایی هستند. ازاین رو لازم است که این بیماری را بعنوان یک فاکتور خطر برای اختلال شنوایی در نظر داشته باشیم. چونکه داشتن درک بیشتری از ارتباط بین IDA و انواع کاهش شنوایی در جمعیت زنان بزرگسال امکان دارد به ایجاد فرصت های جدید برای شناسایی زودرس و درمان مناسب کمک کند».
آن ها با انتشار نتایج مطالعه خود در «مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان» پیشنهاد کرده اند که در مطالعات آینده ارتباط بین مصرف مکمل آهن با وضعیت سیستم شنوایی بررسی شود.1400/12/29
12:37:56
5.0 / 5
724
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد