نکسترو

۳ استاندارد ملی فناوری نانو تدوین شد

۳ استاندارد ملی فناوری نانو تدوین شد

سه استاندارد ملی جدید در زمینه راهنمای «کاربرد بیضی سنجی برای سنجش ضخامت فیلم های نانومقیاس»، «مشخصه یابی ساختاری گرافن» و «آنالیز اندازه ذرات - پراکندگی پرتو ایکس زاویه کوچک (SAXS)» در اجلاسیه کمیته ملی استانداردهای فناوری نانو تدوین شد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، این سه استاندارد ملی در جلسات صد و یازدهمین و صد و دوازدهمین اجلاسیه کمیته ملی استانداردهای فناوری نانو تدوین و تصویب گردید.
استاندارد «فناوری نانو – راهنمای کاربرد بیضی سنجی برای سنجش ضخامت فیلم های نانومقیاس»؛ این استاندارد، به پروتکل عملی برای بیضی سنجی بمنظور سنجش ضخامت فیلم های نانومقیاس می پردازد.
این استاندارد هیچ یک از خاصیت های بیضی سنج ها را شامل نمی گردد اما پیشنهاداتی در مورد چگونگی کمینه کردن تغییرات داده برای بهبود تجدیدپذیری داده ارائه می کند.
استاندارد «فناوری نانو – مشخصه یابی ساختاری گرافن - گرافن حاصل از پودرها و پراکنه ها-» استاندارد دیگری است که تصویب گردید. این استاندارد، به تعیین توالی روش ها برای مشخصه یابی خواص ساختاری گرافن، گـرافن دو لایه و نانوصفحه های گرافن حاصل از پودرها و پراکنه های مایع می پردازد کـه بـه طور معمول بـا استفاده از گستره ای از فناوری های اندازه گیری بعد از جداسازی پرک های مجزا روی یک زیرلایه مشخص می شود.
ایـن خـواص شـامل تعداد لایه ها/ضخامت، اندازه جانبی پرک، سطح بی نظمی، هم تـرازی لایـه هـا و مسـاحت سـطح ویـژه آن اسـت، در این استاندارد پروتکلهای اندازه گیری، روند آماده سازی نمونه و تحلیل داده ها برای مشخصه یابی گرافن حاصل از پودرها و پراکنه ها ارائه می شود.
استاندارد «آنالیز اندازه ذرات – پراکندگی پرتو ایکس زاویه کوچک (SAXS)» روشی را برای کاربرد پراکندگی پرتو ایکس زاویه کوچک (SAXS) بمنظور تخمین میانگین اندازه ذرات در مقیاس نانو تعیین می کند.
این روش در پراکنه های رقیق که اثرات برهمکنش و پراکندگی بین ذرات قابل چشم پوشی است، به کار می آید. این استاندارد چندین روش ارزش یابی داده ذیل را بیان می کند: تقریب گوینیر، برازش داده مبتنی بر مدل، برازش داده مبتنی بر مونت کارلو، تبدیل فوریه غیرمستقیم و روش بیشینه سازی انتظار. سپس مناسب ترین روش ارزشیابی موردنظر توسط آنالیزگر انتخاب شده و در گزارش ارائه می شود.

1400/12/24
13:22:02
5.0 / 5
825
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد