نکسترو
یافته های یك پژوهش داخلی حاكیست

احتمال لطمه کبدی در کارکنان خشکشویی

احتمال لطمه کبدی در کارکنان خشکشویی

بررسی های یک مطالعه نشان داد که کارکنان خشکشویی ها به سبب کار با ماده شیمیایی پروکلرواتیلن، در معرض خطر لطمه کبدی قرار دارند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، یکی از مشاغلی که کارکنان آن در رویارویی با مواد شیمیایی قرار دارند، خشکشویی ها هستند. در خشکشویی ها، استفاده از یک ماده شیمیایی به نام «پرکلرواتیلن» رایج است.

کلرواتیلن بعنوان یک ماده ی بالقوه سرطان زا برای انسان شناخته شده است. این ترکیب به سادگی به شکل بخار درمی آید و ازاین رو سریع در محیط پخش می شود. این ماده، یک حلال عالی برای ترکیبات ارگانیک است و از این ترکیب برای پاک کردن روغن، گریس و موم از روی منسوجات، بدون صدمه رساندن به الیاف پارچه استفاده می شود.

با توجه به اهمیت مواجهه ی شغلی و محیطی با این ماده و تعداد بالای افرادی که در رویارویی بالقوه با آن قرار دارند، پژوهشگران با انجام یک مطالعه صدمه کبدی، کلیوی و میزان استرس اکسیداتیو را در این افراد بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه از افراد شاغل در خشکشویی های شهر کرج نمونه خونی در تحقیق گرفته شد و با افرادی که در رویارویی با این ماده قرار نداشتند، مقایسه شد. جهت بررسی صدمه کبدی، آنزیم های کبدی (ALT و AST)، بررسی صدمه کلیه (BUN یا نیتروژن اوره خون و کراتینین) و جهت بررسی استرس اکسیداتیو هم لنفوسیت های B خون افراد مورد ارزیابی قرار گرفتند. همینطور در این مطالعه برای اندازه گیری میزان پروکلرواتیلن، نمونه های هوای بازدمی، شخصی و محیط افراد جمع آوری شد و مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی های این تحقیق نشان داد که میزان پروکلرواتیلن در هوای شخصی و هوای بازدمی شاغلان در خشکشویی بالاتر از حد مجاز و استاندارد شغلی ملی است. همینطور این یافته ها حاکی از این بود که سطح آنزیم های کبدی در کارگران خشکشویی بیشتر از گروه کنترل است و شاخصهای در رابطه با استرس اکسیداتیو هم در آنها بیشتر از گروه کنترل است.

یافته های این مطالعه نشان داده است که قرار گرفتن در معرض پروکلرواتیلن می تواند با صدمه کبدی و صدمه اکسیداتیو در لنفوسیت های B ارتباط داشته باشد.

در انجام این مطالعه، اصغر قهری، محمدحسین دهقان، سارا مشایخی، یاسمن نادری و عنایت الله صیدی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی البرز به همراه پوریا صیدی از دانشگاه علوم پزشکی مازندران با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان «سمیت ناشی از پرکلرواتیلن در لنفوسیت های کارگران خشکشویی از راه القای استرس اکسیداتیو» در The Journal of Biochemical and Molecular Toxicology انتشار یافته است.
1400/12/21
12:21:53
5.0 / 5
994
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد