نکسترو
محققان كشور بررسی كردند

علل خطاهای دارویی پرستاران در بیمارستان ها

علل خطاهای دارویی پرستاران در بیمارستان ها

به گزارش نکسترو پژوهشگران کشور در یک مطالعه پژوهشی، به بررسی علل و عوامل تأثیرگذار بر بروز خطاهای دارویی پرستاران در بیمارستان های آموزشی پرداخته اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، نظام های سلامت در تمام کشورها نسبت به گذشته نقش عمده و مؤثرتری در زندگی و سلامت انسان ها ایفا می کنند. این نظام ها در واقع مسئولیت حیاتی و مداومی نسبت به تمام افراد یک جامعه در تمام دوره زندگی شان داشته و ایجاد آنها برای رشد سالم افراد خانواده ها و جوامع در هر جای دنیا ضروری و حیاتی می باشد. بااین حال در چنین نظام هایی، فرآیندهای بهداشتی و درمانی می توانند با بروز خطراتی برای بیماران همراه باشند. باآنکه مقوله خطای عملکردی بشر، به صورت کلی اجتناب ناپذیر است، اما خطاهایی ازجمله خطاهای دارویی که در فرایند عرضه خدمات سلامت رخ می دهند، بایستی با دقت بیشتری مورد بررسی قرار گیرند.

به اعتقاد پژوهشگران، خطاهای دارویی یکی از علل مرگ ومیر و صدمه به بیماران و از چالش های مهم تهدیدکننده نظام سلامت در تمامی کشورها و از شایع ترین خطاهای پزشکی شناخته شده محسوب می شوند. خطاهای دارویی، کلیه ابعاد فرآیند دارویی از تجویز، نسخه نویسی، توزیع، دادن دارو و پایش را که همگی ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند، شامل می شوند. نتایج مطالعات مختلف مبین آن هستند که خطاهای دارویی به علل قابل پیشگیری گوناگونی ازجمله دوز اشتباه دارو، زمان و روش نامناسب انتقال دارو به بیمار، خطاهای انسانی خاص، عدم آگاهی کامل از دارو و حجم بالای کار رخ می دهند.

این مورد مهم، دستمایه تعدادی از پژوهشگران کشور از دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی جیرفت، ایران و شیراز با همکاری دانشکده علوم پزشکی اسفراین قرار گرفته تا درباره آن مطالعه ای را انجام دهند. در این مطالعه، محققان به شناسایی عوامل تأثیرگذار بر بروز خطاهای دارویی پرستاران بیمارستان های آموزشی پرداخته اند.

آنها در این مطالعه توصیفی تحلیلی، از مشارکت ۳۴۰ پرستار از ۱۰ بیمارستان آموزشی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شیراز بهره برده و با استفاده از پرسشنامه، داده های مورد نیاز خویش را جمع آوری کرده اند.

نتایج این پژوهش نشان می دهند که خستگی ناشی از بار کاری، شیوه نظارت و سرپرستی و همینطور تراکم زیاد کارها از مهم ترین علل تأثیرگذار در بروز خطاهای دارویی در پرستاران هستند.

در این خصوص، علی رضا یوسفی، استادیار گروه بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی جیرفت و سایر همکارانش در این تحقیق، توضیح داده اند: «بر اساس نتایج، عوامل انسانی مهم ترین عامل تأثیرگذار در وقوع خطای دارویی بوده اند. مهم ترین علت خطاهای دارویی در حیطه های عوامل انسانی، مدیریتی و محیطی به ترتیب شامل خستگی ناشی از بار کاری، شیوه نظارت و سرپرستی بخش و تراکم زیاد کارها بودند».

آنها افزوده اند: «بین عوامل انسانی با متغیرهای سن، جنسیت، رابطه استخدامی و وضعیت تأهل و بین عوامل مدیریتی با متغیرهای رابطه استخدامی و تعداد بیمار تحت نظر، ارتباط آماری مفهوم دار و قابل توجهی مشاهده شد».

مجریان این پژوهش با عنایت به یافته های حاصله، به کارگیری راهکارهای کاهش خستگی ناشی از بار و تراکم کاری نظیر برقراری تعادل در شیفت های کاری پرستاران و همینطور برگزاری کارگاه های آموزشی نحوه نظارت و سرپرستی بخش به منظور ارتقاء سطح توانمندی های مدیریتی پرستاران را پیشنهاد کرده اند.

این یافته های علمی پژوهشی را «مجله راهبردهای مدیریت در نظام سلامت» وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد منتشر نموده است.
منبع:

1400/12/15
11:02:16
5.0 / 5
729
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد