نکسترو
پژوهشگران پاسخ دادند

اعتیاد به اینترنت چه تاثیری بر کیفیت خواب دارد؟

اعتیاد به اینترنت چه تاثیری بر کیفیت خواب دارد؟

پژوهشگران با انجام یک مطالعه ارتباط اعتیاد به اینترنت و کیفیت خواب را بررسی کردند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، امروزه اینترنت ابزاری مهم برای تعامل، ارتباطات اجتماعی و فعالیتهای روزمره مردم بخصوص دانشجویان است. این امکان ارتباطی، می تواند اغلب نیازهای بنیادین افراد را تأمین کند و تقریباً بدون آن زندگی امکان پذیر نخواهد بود.

در سالهای اخیر به علت افزایش استفاده از تلفن های همراه هوشمند، دسترسی راحت و آسان به اینترنت و به دنبال آن کاهش ارتباط های حضوری، استفاده از اینترنت در ایران افزایش پیدا کرده است.

بخش عمده کاربران اینترنت را جوانان می سازند که در صورت عدم استفاده صحیح و برنامه ریزی شده، می تواند عوارض گوناگونی مانند صدمه های روانی، کاهش عملکرد و کیفیت تحصیل را بر جای بگذارد.

با توجه به همه گیری بیماری کووید-۱۹ و افزایش استفاده از اینترنت در میان دانشجویان و تأثیر آن بر سلامت روان و عملکرد تحصیلی آنها، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با انجام یک مطالعه تاثیرات اعتیاد به اینترنت را بر کیفیت خواب دانشجویان بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه ۳۸۹ دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در بازه زمانی چهارم تا ۱۸ اسفند ۱۳۹۹، با استفاده از پرسش نامه آنلاین مورد بررسی قرار گرفتند.

بررسی های این مطالعه نشان داد که حدود یک درصد (چهار نفر) از شرکت کنندگان اعتیاد شدید به اینترنت و ۲۴ درصد (۹۴ نفر) اعتیاد متوسط به اینترنت داشتند.

افراد دارای اعتیاد شدید به اینترنت، کیفیت خواب نامطلوب تری نسبت به دیگر گروه ها داشتند؛ اما میانگین نمرات پرسش نامه کیفیت خواب در افراد فاقد اعتیاد به اینترنت، از حد نرمال بالاتر بود.

پژوهشگران این مطالعه بر مبنای نتایج به دست آمده از این مطالعه می گویند که شیوع اعتیاد به اینترنت در میان دانشجویان زیاد است و اعتیاد به اینترنت بر کیفیت خواب اثر منفی می گذارد.

طبق این یافته ها؛ اعتیاد به اینترنت با جنسیت ارتباط ندارد؛ اما وضعیت تاهل با اعتیاد به اینترنت دارای رابطه معکوس است.

همچنین محققان این مطالعه معتقدند که این تحقیق با محدودیت هایی هم مواجه بوده است. مقطعی بودن مطالعه، بررسی دانشجویان یک دانشگاه و عدم تفکیک دانشجویان خوابگاهی و غیر خوابگاهی، همچون محدودیت های این مطالعه بوده است.

در انجام این تحقیق نرجس صدیقی، زهرا کامیاب، فرشته علیرضایی، زهرا قوامی، معصومه محمودی، نسرین داوری دولت آبادی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه پاییز سالجاری به صورت مقاله علمی با عنوان «تاثیر اعتیاد به اینترنت بر کیفیت خواب دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در سال ۱۳۹۹» در نشریه طب پیشگیری انتشار یافته است.

منبع:

1400/12/14
22:21:00
5.0 / 5
768
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد