نکسترو

سوریه خواهان انتقال تجربیات فناورانه ایران شد

سوریه خواهان انتقال تجربیات فناورانه ایران شد

نکسترو: زمینه های توسعه همکاری مشترک ایران و سوریه در نشست مشترک رئیس جهاد دانشگاهی با وزیر توسعه اداری این کشور مورد بررسی قرار گرفت و طرف سوری با استقبال از فناوری های تولیدشده توسط این نهاد، خواهان انتقال تجربیات و بومی سازی این فناوری ها در کشور خود شد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی و دکتر سلام سفاف وزیر توسعه اداری سوریه، در یک نشست مشترک در دفتر مرکزی این نهاد در مورد توسعه همکاریهای مشترک دیدار و گفت و گو کردند.

رئیس جهاددانشگاهی در این جلسه مشترک که با حضور برخی از معاونان و مدیران کل این سازمان برگزار شد، ضمن اشاره به شکل گیری جهاددانشگاهی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تصریح کرد: در سال ۱۹۸۰ میلادی برخی از دانشجویان علاقمند به آینده، توسعه و پیشرفت کشور تصمیم به تأسیس سازمانی به دور از بروکراسی اداری گرفتند تا در آن توسعه علم و فناوری، فرهنگی و آموزشی را بازسازی کنند.

وی با اشاره به اینکه جهاددانشگاهی نهادی غیردولتی و عمومی به حساب می آید به ساختار آن اشاره نمود و اظهار داشت: به لحاظ عملکرد موفق این نهاد در هیئت امنای آن معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه وبودجه، وزرای علوم و بهداشت، نماینده رهبری در دانشگاه ها، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی و سه نفر از شخصیت های علمی برجسته جهاددانشگاهی و رئیس جهاددانشگاهی حضور دارند.

طیبی در ادامه ضمن تشریح فعالیتهای جهاددانشگاهی در حوزه های پژوهش و فناوری، آموزش، تجاری سازی و فرهنگ اظهار داشت: در پیش از انقلاب در حوزه پزشکی یکی از اشکالات مردم کشور درمان ناباروری بود که افرادی که تمکن مالی داشتن مجبور بودند برای درمان به خارج از کشور سفر کند، بر همین مبنا در جهاددانشگاهی با تشکیل یک گروه پژوهشی و تیم درمان تخصصی مبادرت به حل این معضل پرداختیم که در نتیجه الان تبدیل به بزرگ ترین مراکز درمان ناباروری کشور شده ایم و ۵۰ درصد درمان ناباروری در مراکز جهاددانشگاهی انجام می شود.

رئیس جهاددانشگاهی یکی دیگر از حوزه های فعالیت پزشکی جهاددانشگاهی را درمان سرطان سینه ذکر کرد و با اشاره به اینکه این نوع سرطان یکی از خطرناک ترین سرطان های بانوان به حساب می آید، اظهار نمود: نخستین و بزرگ ترین مجموعه علمی و درمانی سرطان سینه توسط جهاددانشگاهی تأسیس شده است و در این حوزه همکاری هایی را با کشور سوریه شروع کرده ایم.

تکنولوژی های نوین درمانی، ژنتیک، ویروس درمانی که جزء فناوری های پیشرفته روز دنیا و شمار می رود موارد دیگری از فعالیتهای جهاددانشگاهی بود که طیبی در این جلسه با آنها اشاره نمود و اظهار داشت: برای نخستین بار در خاورمیانه جهاددانشگاهی کارخانه سلول های بنیادی را دایر کرد و همینطور با انتشار کرونا نخستین کیت تشخیص این بیماری را در ایران تولید کردیم که تعداد زیادی از آنها به کشور سوریه ارسال شده است.

طیبی با اشاره به اینکه نخستین پژوهشکده گیاهان دارویی توسط جهاددانشگاهی تأسیس شده است که سالانه گیاهان دارویی زیادی در آن تولید می شود، اضافه کرد: فعالیت این نهاد در حوزه کشاورزی بر اساس امنیت غذایی قرار داده شده است و ما کشوری نیمه خشک و خشک به شمار می رویم، ازاین رو باید دام های سبک و سنگین از بهترین نژادها باشند تا با همان مصرف علوفه بهره وری لازم را داشته باشند.

رئیس جهاددانشگاهی همینطور به دست یابی به تکنولوژی پرورش ماهی در قفس، تولید بذرهای هیبریدی با بهره وری بالا، آفت کش های گیاهی و جایگزین آنتی بیوتیک ها در درمان ماکیان و تولید زخم پوش های پزشکی توسط این نهاد اشاره نمود و در مورد فعالیتهای این نهاد در حوزه صنعتی خاطرنشان کرد: تولید انواع فرستنده های رادیویی و تجهیزات موردنیاز صنعت نفت ازجمله این فعالیت هاست که در همین رابطه در مسافرت به کشور سوریه با وزرای صنعتی سوریه جلسات خوبی داشتیم و قرار شد همکاری مشترک در این حوزه ادامه پیدا کند.

ساخت واگن های مترو، تجهیزات اپراتور تلفن های همراه، دیگر تکنولوژی هایی بود که رئیس جهاددانشگاهی به آنها پرداخت و اظهار داشت: معمولا به جهت اینکه نشان دهیم این قابلیت ها را خودمان داریم تا مراحل نیمه صنعتی و حتی صنعتی طرح ها را دنبال می نماییم و در ادامه تکنولوژی در اختیار فناوران قرار داده می شود.

طیبی با اشاره به اینکه دو دانشگاه، شش موسسه آموزش عالی و تعداد زیادی مراکز آموزش کوتاه مدت زیرنظر این نهاد فعالیت می نمایند، به مبحث اشتغال خانگی پرداخت که مورد استقبال طرف سوری قرار گرفت.

وی بابیان این که تولید بدون کارخانه در دنیا روشی متداول می باشد، اظهار نمود: برای پایین آوردن هزینه تولید بسیاری از کشورها به این سمت رفتند و ما در جهاددانشگاهی هم با آموزش خانواده ها و افراد فارغ التحصیل جویای کار این طراح را در استانهای مختلف اجرا کردیم.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی اظهار داشت: شناسایی متقاضیان مشاغل خانگی، آموزش و توانمندسازی آنها، معرفی برای دریافت تسهیلات، خرید تجهیزات و اتصال به بازار و برندها برای فروش ازجمله اقداماتی است که توسط جهاددانشگاهی در این طرح انجام می شود.

ایشان در ادامه سخنانش به زمینه های توسعه فعالیتهای این نهاد انقلابی با کشور سوریه پرداخت و بابیان این که ۳۱ سال پیش مرکز انتشارات جهاددانشگاهی کتاب روابط ایران و سوریه را منتشر کرد، افزود: از سال ۲۰۲۰ و به دنبال مشکلات امنیتی ناشی از حضور داعش در این کشور، حضور ما در سوریه جدی تر شد و تابحال دو دوره مدرسه تابستانه و زمستانه را با همکاری دانشگاه های حلب و دمشق در زمینه درمان ناباروری و معالجه سرطان سینه در این کشور برگزار کرده ایم که مورد استقبال بسیاری قرار گرفت.

طیبی ضمن اشاره به بازدید دکتر یسارعابدین وزیر علوم و آموزش عالی سوریه با همراهی رئیس دانشگاه دمشق از توانمندی های جهاد دانشگاهی در پژوهشگاه رویان اظهار داشت: همینطور در مسافرت به سوریه با وزرای صنعت، آموزش عالی، بهداشت، کشاورزی، معاون وزیر نفت و روسای دانشگاه های بزرگ این کشور دیدار و گفتگو داشتم که درنتیجه این دیدارها و امضای تفاهمنامه های همکاری قرار شد در زمینه های درمان ناباروری و سرطان سینه، سلول درمانی، فنی و مهندسی، کشاورزی همکاری مشترک داشته باشیم.

وی حل مشکلات کارخانه سیمان سوریه و توسعه فعالیت ها در حوزه نفت و گاز را دیگر فعالیتهای جهاددانشگاهی در سوریه ذکر کرد و اظهار داشت: در این رابطه تیم های تخصصی از جهاددانشگاهی به این کشور اعزام شده اند، اما مشکل اصلی در توسعه روابط دو کشور مسائل مالی و نبوده امکان تبادل بانکی است که در تلاشیم با راه اندازی یک خط اعتباری و دیگر اقدامات به نحوی این مشکلات برطرف شود.
بومی سازی فناوری های جهاددانشگاهی در کشور سوریه
وزیر توسعه اداری سوریه هم در این جلسه مشترک با استقبال از فناوری های عرضه شده توسط جهاددانشگاهی اظهار نمود: در خیلی از موارد زیرساخت ها و نیروی موردنیاز در کشور سوریه وجود دارد که با انتقال تکنولوژی و بومی سازی فناوری میتوان خیلی از کارها را در سوریه توسعه داد.
دکتر سلام سفاف به وجود سازمان هایی همچون پژوهش های کشاورزی، توسعه جنگلها، پژوهش های حیوانی و آزمایشگاهی اشاره نمود و اظهار داشت: دانش، نیروی انسانی و تجهیزات لازم در این سازمان ها وجود دارد، اما در این حوزه نیازمند مدلی برای توسعه فعالیت ها هستیم که میتوان از تجربیات جهاددانشگاهی در این رابطه بهره برد.
وزیر توسعه داری سوریه با اشاره با آغاز اصلاح نظام اداری در این کشور اظهار داشت: در بحث تعارض منافع گام های خوبی را برداشته ایم که در این رابطه میتوان به ممنوعیت استخدام اقوام وزیر در سازمان های دولتی اشاره نمود و امیدوارم این ملاقات شروع خوبی برای توسعه فعالیتها در زمینه با جهاددانشگاهی باشد.
تشریح فعالیتهای مرکز توانمندسازی حاکمیت و جامعه
بنا بر اعلام سازمان جهاد دانشگاهی این نشست مشترک با حضور احمد میدری معاون سابق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مهشید منزوی مدیرکل دفتر تخصصی علوم انسانی، اجتماعی و هنر جهاددانشگاهی به منظور تشریح فعالیتهای مرکز توانمندسازی حاکمیت و جامعه جهاددانشگاهی ادامه یافت.
میدری با تشریح اقدامات این مرکز جهاددانشگاهی، یکی از اهداف آنرا ایجاد مطالبه گری در مردم ذکر کرد و اظهار داشت: در ادامه به حاکمیت هم باید کمک گردد تا ابزارهای لازم برای پاسخگویی به این مطالبه گری را داشته باشد.
وی، هدف نهایی این مرکز را حرکت در زمینه اصلاح نظام اداری، کاهش تعارض منافع و نهایتا از بین بردن فساد اداری ذکر کرد.


منبع:

1400/12/10
14:51:11
5.0 / 5
870
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد