نکسترو
مدیر پژوهشی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی خبر داد

انجام ۲۰۰ طرح تحقیقاتی در رابطه با كرونا

انجام ۲۰۰ طرح تحقیقاتی در رابطه با كرونا

مدیر امور پژوهشی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اقدامات پوهشی دانشگاه در حوزه كرونا، با اشاره به اینكه در حوزه پژوهشی از فاز حاد مقابله با كرونا گذشته و پروتكل های مفید در مقابله با بیماری تهیه شده است، اظهار داشت: حالا با تعمیق فعالیتهای پژوهشی در مورد بیماری زایی ویروس، امكان تولید واكسن و هم درمان احتمالی، پروژه های پژوهشی متنوعی در دست اجراست.


دکتر مصطفی رضایی طاویرانی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اولویت بخشی به بررسی، تصویب و نظارت بر اجرای پروژه های تحقیقاتی در رابطه با کرونا در این دانشگاه، اظهار داشت: با عنایت به شیوع طوفانی و گسترده بیماری کووید ۱۹ و نیاز جامعه به انجام تحقیقات مرتبط در سریع ترین زمان ممکن، ضمن رعایت استانداردهای مربوطه، تمهیداتی برای اولویت دادن به اجرای طرح های پژوهشی در رابطه با کرونا اندیشیده شد که طی آن تمرکز بر درک زوایای مختلف بیماری وتسریع فرایندهای اجرایی، کارشناسی، تصویب و نظارت بر اجرای طرح های پژوهشی در دانشگاه سبب بسیج محققین دانشگاه در جهت مهار بیماری شد.
وی با تاکید بر لزوم و اهمیت بررسی همه جانبه بیماری و پاندمی کووید ۱۹، خاطرنشان کرد: بررسی نحوه انتقال و مبتلا شدن به بیماری، تعیین پارامترهای تشخیصی کارآمد و سریع، بررسی راهکارهای مهار و کنترل اپیدمی، تدوین پروتکل های مربوط به جلوگیری از بروز بیماری، به حداقل رساندن عوارض روحی و اجتماعی حادث شده از بیماری و مسئله درمان همچون مهمترین موضوعات منعکس شده در پژوهش ها و طرح های تحقیقاتی دانشگاه محسوب می شوند.
این استاد بیوفیزیک دانشگاه با اشاره به اینکه وقوع این بیماری در سطح بین المللی پدیده ای نوظهور بود، فقدان یافته های علمی در این حوزه را یکی از اشکالات اساسی در راه پژوهش های طراحی شده ذکر کرد و اظهار داشت: اطلاعات انتشار یافته در مجلات معتبر بین المللی هم در مواردی دارای ابهامات گسترده ای بوده که استناد به آنها مشکل ساز است. ازاین رو فقدان اطلاعات متقن بین المللی و هم تجارب داخلی برای تصمیم سازی مسئولین حوزه سلامت، لزوم و اهمیت انجام پژوهش های در رابطه با کرونا را دوچندان کرد.
طاویرانی با اشاره به اقدامات و مداخلات داخل کشور در حوزه پژوهش کرونا، اظهار نمود: جامعه علوم پزشکی ایران در بحران کرونا عملکرد قابل قبولی داشته ومتخصصان علوم پزشکی و محققان این حوزه، علاوه بر درمان در زمینه جمع آوری و پردازش اطلاعات مرتبط هم عملکرد مثبتی داشته اند.
رئیس مرکز تحقیقات پروتئومیکس دانشگاه با اشاره به اینکه اجرای طرح های پژوهشی چارچوب مشخصی دارد و تمام پژوهشگران حوزه علوم پزشکی ملزم به رعایت آن هستند، اظهار داشت: با این وجود در پاندمی کرونا، با عنایت به اهمیت موضوع، اصلاح فرایندهای کلاسیک تایید و اجرای طرح های پژوهشی و استفاده بهینه از فضای مجازی نقش بسزایی در تسریع این فعالیت ها ایفا کرد.
وی با تاکید بر اینکه رعایت ضوابط و استانداردهای پژوهشی تضمین کننده صحت و دقت پژوهش است، اظهار داشت: تسریع فرایندها بدون شکستن هنجارهای پژوهشی، هزینه سنگینی بود که متولیان امر پژوهش در مبارزه با این اپیدمی پرداختند. انجام داوری دقیق در فضای مجازی و در روزهای تعطیل و غیر اداری، تدوین و عرضه اولویت های پژوهشی و هم اتخاذ تصمیمات حمایتی در زمان مناسب سبب هدایت فعالیتهای تحقیقاتی در راه مناسب مهار بیماری شد.
به قول مدیر پژوهشی دانشگاه با تمهیدات اندیشیده شده و تغییرات بوجود آمده در این راه، فرآیند چندین ماهه کارشناسی و دریافت تاییدیه علمی و اخلاقی طرح های پژوهشی به دو هفته تا نهایتا یک ماه کاهش پیدا کرد.
وی با اشاره به اینکه با اقدامات صورت گرفته تا کنون بیشتر از ۲۰۰ پروژه تحقیقاتی در رابطه با کرونا در دانشگاه تایید شده و در حال اجراست، اظهار نمود: اغلب این تحقیقات و پروژه ها در بخش های مجزا با محوریت بررسی شیوع و نحوه انتقال و مبتلا شدن به بیماری، تعیین پارامترهای تشخیص کارآمد بیماری، درک مکانیسم بیماری زایی ویروس، بررسی نحوه مهار و کنترل اپیدمی و عرضه راهکارهای جلوگیری از بروز بیماری و درمان و پشتیبانی از بیماران انجام شده و یا در دست اقدام هستند.
طاویرانی بررسی ترکیبات دارویی موثر بر درمان کرونا، پلاسما درمانی، آنالیز آمار مبتلایان و بهبودیافتگان، بررسی و تعیین شاخص های خطر بیماری، بررسی صحت و کارآمدی تست های کرونا و اپیدمیولوژی بیماری و بررسی آثار روانی و اجتماعی بیماری را بعنوان بعضی از طرح های پژوهشی دانشگاه در مبحث کرونا معرفی نمود.
این استاد دانشگاه ایجاد تعامل و ارتباط سازنده بین مراکز مختلف تحقیقاتی به منظور بهره وری بیشتر و هم حمایت گسترده از فعالیتهای بین بخشی را از اقدامات مفید پژوهشی طی این دوره برشمرد و اظهار داشت: این مسئله منجر به تولید محصولات متنوع پژوهشی در این عرصه شد.
دکتر طاویرانی در انتها با تاکید بر لزوم بررسی بیماری از زوایا و ابعاد مختلف، اظهار داشت: امیدواریم جمع بندی این پژوهش ها در آینده منجر به عرضه نتایج خوبی در جهت مهار بیماری و هم مداوای مبتلایان شود و بر کارآمدی سیستم پژوهشی حوزه سلامت تاکید شود.1399/05/02
16:51:10
5.0 / 5
2225
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد