نکسترو

اختصاص ۴۲ دهم درصدی GDP به بخش پژوهش در لایحه بودجه ۱۴۰۱

اختصاص ۴۲ دهم درصدی GDP به بخش پژوهش در لایحه بودجه ۱۴۰۱

به گزارش نکسترو دبیر کل سابق شورایعالی عتف از اختصاص ۴۲ دهم درصدی GDP به بخش پژوهش در لایحه بودجه ۱۴۰۱ اطلاع داد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا دکتر عبدالحسین رحیمی در حاشیه دویست و نهمین جلسه کمیسیون دائمی شورایعالی عتف در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه این آخرین جلسه ای است که بعنوان دبیر کل شورای عتف حضور می یابم، اضافه کرد: در این نشست ۳ مبحث در دستور کار قرار گرفت که نخستین مورد آن گزارشی از سامانه ساطع و نحوه اختصاص ۴۰ درصد از بودجه های پژوهشی دستگاه ها به امر پژوهش در دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری کشور بوده است.
وی در این نشست از تصویب افزایش اختصاص اعتبارات دستگاههای اجرایی از ۴۰ درصد به ۶۰ درصد اطلاع داد و ابراز امیدواری کرد که دبیر کل جدید شورای عتف این مصوبه را پیگیری و اجرایی کند.
رحیمی، عرضه گزارشی از صندوق شورای عتف را از دیگر موضوعات مطرح در این نشست نام برد و افزود: راه اندازی این صندوق در شورای عتف می تواند بازوی اجرایی این شورا در پیگیری سیاست های آن باشد.
دبیر کل سابق شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری، عرضه گزارشی از اعتبارات تحقیقاتی سال ۱۴۰۱ از جانب سازمان برنامه و بودجه را سومین دستور جلسه عنوان نمود و خاطرنشان کرد: بر طبق این گزارش ۲۹ هزار میلیارد تومان برای بخش پژوهش و تحقیقات در لایحه بودجه ۱۴۰۱ در نظر گرفته شده که این میزان حدودا یک درصد کل بودجه های کشور و حدود ۴۲ دهم درصد GDP (تولید ناخالص داخلی) خواهد بود.
وی ابراز امیدواری کرد که محدودیت های مالی کشور برداشته شود تا سهم بخش پژوهش از GDP کشور به یک درصد افزایش یابد.
به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا بر مبنای حکم رئیس جمهور، دکتر پیمان صالحی معاون پژوهشی وزیر علوم به سمت دبیر کلی شورایعالی عتف انتخاب شد.
در حکم حجت الاسلام رئیسی خطاب به دکتر صالحی آمده است؛
"با عنایت به مراتب تعهد، سوابق و تجارب ارزشمند جنابعالی در اجرای ماده (۹) آئین نامه داخلی شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری مصوب ۳/‏۲/‏۱۳۸۵‬ آن شورا و به پیشنهاد وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری به باعث این حکم بعنوان «دبیرکل شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری» منصوب می شوید.
انتظار دارد با اتکال به خداوند متعال، تشریک مساعی سایر اعضای محترم و استفاده بهینه و موثر از کلیه ظرفیت های موجود در ارتقای کیفیت سیاستگذاری در بخش های آموزشی، پژوهشی و فناوری و تعمیق و گسترش فرهنگ و تفکر علمی در جامعه مجدانه کوشا باشید.
توفیقات روز افزون آن جناب را در انجام شایسته وظایف محوله، خدمت رسانی به مردم، تحقق آرمان های نظام اسلامی و بخصوص بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی از درگاه خداوند متعال مسئلت می نمایم."
منبع:

1400/12/03
20:50:07
5.0 / 5
1189
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد