نکسترو

فناوران به چالش ساخت افزودنی کرم های دست و صورت دعوت شدند

فناوران به چالش ساخت افزودنی کرم های دست و صورت دعوت شدند

برنامه چالش های فناوری و نوآوری(اینوتن) با همکاری یک شرکت صنعتی مبادرت به برگزاری چالش ساخت افزودنی کرم های دست و صورت Makibeads80 کرده است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، اینوتن از علاقمندان این حوزه خواست حداکثر تا ۲۸ اسفند ماه طرح های خودرا مشخص و بوسیله سامانه ثبت نام کنند.
طرح های ثبت نام شده از طرف علاقه مندان در آخر مرحله اول در کمیته داوران ارزیابی و در نهایت، شرکت کنندگان برتر (اعم از فرد یا گروه) برای ساخت نمونه آزمایشگاهی از طرح خود وارد مرحله دوم چالش می شوند. برگزیدگان مرحله نخست، چهار ماه فرصت دارند ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی طرح خود، یک «نمونه آزمایشگاهی» مطابق با طرح اولیه خودرا طی مرحله دوم ارائه نمایند. در آخر مرحله دوم برای انتخاب طرح برتر، مستندات فنی و اقتصادی و نیز نمونه آزمایشگاهی ارائه شده از طرف هر شرکت کننده توسط هیات داوران ارزیابی و برنده نهایی معرفی می شود.
۵۰۰ میلیون ریال جایزه به نفر اول از جانب متقاضی، ۸۰ میلیون ریال گرنت تولید نمونه محصول، ۸۰ میلیون ریال گرنت آزمایشگاهی و ۳ میلیاردریال حمایت برای توسعه محصول تضمین بازار بعد از تجاری سازی برای برندگان این چالش در نظر گرفته شده است.
کرم های مراقبتی با عناوین مختلف برای مرطوب کردن، پوشش دهی و صیانت از پوست دست و صورت تولید و به بازار عرضه می شود. این کرم ها دارای افزودنی های مختلفی هستند که تولید آنها بسته به کارکرد و گستره مصرف اهمیت پیدا می کند. از رایج ترین انواع این افزودنی ها، پودر پلیمر اتصال عرضی از جنس پلی متیل متاکریلات (PMMA) است که با نام تجاری Makibeads و با گریدهای مختلف در صنایع آرایشی و بهداشتی شناخته می شوند.
از این محصول در تولید انواع کرم های ضدآفتاب، اصلاح رنگ (CC) و ترکیبی (BB) بعنوان مات کننده و بهبوددهنده براقیت به کار می رود، با عنایت به حجم بالای تولید این کرم ها در کشور، میزان مصرف این افزودنی قابل توجه است؛ در حالیکه تامین آن بطور کامل بوسیله واردات صورت می گیرد، بدین جهت تولید این محصول در داخل برای جلوگیری از خروج ارز از کشور، هدف اصلی این چالش نوآوری است.
به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، پودرهای پلیمری مکی بیدز ۸۰، کره های متخلخل سفید رنگ هستند که دارای کاربرد گوناگون در محصولات آرایشی بهداشتی و کرم ­های دست و صورت است. شناخته­ شده ­ترین محصولاتی که افزودنی مکی بیدز در آن­ ها به کارمی ­رود عبارتند از کرم های ضدآفتاب، کرم­ های CC و کرم­ های BB.
کرم های ضدآفتاب بطور مشخص برای صیانت از پوست در مقابل نور شدید آفتاب یا اشعه های مضر آن به کار می رود. میزان توانایی محافظت این نوع کرم ها با شاخصی به نام «ضریب صیانت از نور خورشید» یا SPF نشان داده می شود که عدد آن بطور معمول بین ۱۵ تا ۱۰۰ است. مهم ترین کارکرد کرم ضدآفتاب جذب اشعه فرابنفش (UV) موجود در نور خورشید است که به این دلیل در کاهش سوختگی و نیز خطر مبتلاشدن به سرطان پوست موثر است. پودرهای مکی بیدز نیز بعنوان افزودنی، وظیفه تقویت همین خاصیت را دارند. این پودرها در مخلوط کرمی بعنوان فیلترهایی عمل می کنند و با پایداری حرارتی و قدرت محافظت بالا در مقابل فوتون ها، سد مناسبی در مقابل تشعشعات فرابنفش موجود در نور خورشید به حساب می آیند، همین طور با جذب چربی پوست، احساس چربی کرم های ضدآفتاب را نیز می کاهد.
هدف اصلی این چالش بطور مشخص جمع آوری و ارزیابی طرح های نوآورانه و بدیع درباب به کارگیری تکنولوژی های جدید برای تولید پودر پلیمری از جنس کراس پلیمر متیل متاکریلات در داخل و جلوگیری از خروج سرمایه از کشور است. تاکید این طرح چالش روی تولید پودر با سطح ویژه m۲/g ۸۰ است که با نام تجاری مکی بیدز ۸۰ تولید می شود. خروجی این چالش، محصولی است که بتواند فرآیند مشخصی را برای تولید این محصول مطابق ملاحظات فنی ذکر شده در این راهنما ارائه کند.
محصول ارائه شده باید دارای ملاحظات فنی و الزامات از قبیل، خواص پودر تولیدی باید به استانداردها و خواص محصول خارجی نزدیک باشد. در نتیجه محصول تولیدی باید بتواند خواص ذکر شده را تا اعداد ذکر شده در جدول زیر یا بازه های نزدیک به آنرا کسب کند. گزارش ها و آنالیزهای ارائه شده باید از مراجع معتبر و برمبنای استاندارد بدست آمده باشند. امکان تولید انبوه این محصول در داخل کشور امکان پذیر باشد، تفسیر و شرح نتایج باید برمبنای اصول علمی و بر پایه مستندات انجام شده باشد، تمام مراحل انجام کار در صورت نیاز و تشخیص قابل بازدید و ارزیابی باشد.
علاقه مندان می توانند برای راهنمای چالش و ارسال طرح خود به سایت www.innoten.ir مراجعه کنند.
به گزارش نکسترو به نقل از خبرگزاری ایرنا، اینوتن InnoTEN بعنوان یکی از برنامه‎ های شبکه تبادل فناوری متولی اجرای چالش‎ های نوآوری در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو است. مجموعه اینوتن ازطریق کارگزاران خود مبادرت به شناسایی نیازها و مسأله های شرکت‎ های صنعتی کرده و بعد از ارزیابی های مختلف در صورتیکه پاسخی آماده برای آن شناسایی نشد، مبادرت به انتشار فراخوان و برگزاری مسابقه می کند.


1400/12/03
12:29:50
5.0 / 5
882
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد