نکسترو
قائم مقام وزیر علوم:

ارتقاء علوم انسانی نیازمند مشارکت همگانی موسسات علمی این حوزه است

ارتقاء علوم انسانی نیازمند مشارکت همگانی موسسات علمی این حوزه است

به گزارش نکسترو قائم مقام وزیر علوم در امور علوم انسانی ضمن اشاره به تنوع و تکثر رشته های علوم انسانی و حجم بالای تولیدات علمی در حوزه علوم انسانی اظهار داشت: ارتقاء علوم انسانی نیازمند مشارکت همگانی موسسات علمی این حوزه است.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدجواد هراتی در حاشیه بازدید از دستاوردهای پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه ضمن اشاره به تولیدات چشم گیر این پژوهشگاه در محتوای علوم انسانی اظهار داشت: لزوم مشارکت همه مراکز علمی علوم انسانی برای تحول و ارتقا علوم انسانی ضروریست و آمارها خبر از تولید انبوه در علوم انسانی را می دهد و وزارت علوم تحقیقات و فناوری به تنهایی نمی تواند بار ارتقای این حوزه را به دوش بکشد.
وی عنوان کرد: علاوه بر مراکز آموزشی و پژوهشی علوم انسانی برخی شوراهای تخصصی نظیر شورای تحول در علوم انسانی مخصوص این امر پایه گذاری شده و بعنوان مرجع بالادستی وزارت علوم از جانب شورایعالی انقلاب فرهنگی مشخص شده اند و باید اقدامات اصلی و نقشه راه علوم انسانی را برای اجرا در وزارت علوم عرضه نماید.
ازاین رو وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بعنوان یک حلقه واسط از یک سو منتظر اسناد بالادستی برای اجرا است و از طرفی متولی سیاستگذاری و برنامه ریزی برای سازماندهی و هم افزایی مراکز آموزشی و پژوهشی علوم انسانی است. ازاین رو در حوزه اختیارات خود می تواند در امر تحول علوم انسانی فعالیت نماید و تولید محتوی اصلی بر عهده مراکز علمی است.
هراتی اضافه کرد: متولیان حوزه علوم انسانی در کشور مختلف هستند و این مراکز باید با هم افزایی حرکت و ارتقا علوم انسانی تلاش کنند و بار بخشی از این امر به عهده مراکز غیردولتی بوده است و باید اذعان نمود که فعالیتهای قابل توجهی در عرصه علوم انسانی امروز در بخش غیردولتی انجام می شود. مراکز آموزشی و پژوهشی غیردولتی در بعضی از موارد از مراکز دولتی پیشی گرفته و اثرات خوبی را در مجموعه علوم انسانی گذاشته اند.
رئیس مرکز قرآنی و علوم انسانی کشور ضمن اشاره به جایگاه وزارت علوم بعنوان نهاد سیاست گذار در این حوزه اظهار داشت: برخی ندانسته و غیر تخصصی در حوزه علوم انسانی ورود پیدا می کنند در حالیکه مسائل این حوزه مقتضیات خاص خویش را دارد و تصمیم اشتباه و غیرتخصصی در راه تحول مانع بوجود می آورد.
منبع:

1400/12/01
23:21:55
5.0 / 5
845
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد