نکسترو

استاندارد ملی برای مطالعات برون تنی سمیت استنشاقی نانومواد تدوین شد

استاندارد ملی برای مطالعات برون تنی سمیت استنشاقی نانومواد تدوین شد

به گزارش نکسترو استاندارد «فناوری نانو - ملاحظات برای مطالعات برون تنی نانواشیا هوابرد و انبوهه ها و کلوخه های آن ها» در صد و هفتمین اجلاسیه کمیته ملی استانداردهای فناوری نانو که به صورت مجازی برگزار شد، تصویب و آماده انتشار شد.


به گزارش گروه علم وآموزش ایرنا، استنشاق یکی از راه های اصلی تماس انسان با نانو اشیا (اعم از طبیعی، ناخواسته و مهندسی شده) و انبوهه ها و کلوخه های آنها (NOAA) است، باتوجه به تفاوت های فیزیولوژیکی، زیست شیمیایی و کالبدشناختی بین انسان و حیوان و همین طور زمان، هزینه و تعداد قابل توجه حیوانات موردنیاز برای انجام آزمون های سمیت درون تنی، تمایل زیادی به تدوین راهبردهای برون تنی مبتنی بر سلول های انسانی و سازوکارهای سمیت برای ارزیابی ریسک مواد وجود دارد، برای فراهم شدن امکان مقایسه نتایج سنجش برون تنی و اثرات درون تنی مشاهده شده بعد از استنشاق NOAA، پارامترهای خاصی درنظر گرفته شود.
عمده این پارامترها عبارتند از: انتخاب نوع سلول؛ مشخصه یابی NOAA در طول سنجش، همچون دگرگونی های چرخه حیات، انتخاب غلظت نانو اشیا مربوط به مواجهه های انسانی، تولید شکلی از NOAA که مواجهات انسانی را شبیه سازی می کند، استفاده از پراکنش یارهای مرتبط، استفاده از حالت مناسب مواجهه (غوطه وری یا واسط مایع- هوا)، مدت زمان مواجهه، این استاندارد اطلاعات مربوط به سیستم های فعلی مواجهه و ارزیابی NOAA برای مطالعات مواجهه برون تنی با هوا را گردآوری می کند.
به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، این استاندارد یک مرور کلی از سیستم های مواجهه مختلف و سیستم های سلولی برون تنی مورد استفاده برای انجام مطالعات برون تنی است که مطالعه توکسیکولوژی استنشاقی را شبیه سازی می کند. همین طور این استاندارد پارامترهای لازم برای مقایسه نتایج سنجش برون تنی و اثرات درون تنی مشاهده شده بعد از استنشاق NOAA را جهت استفاده از راهبردهای مبتنی بر آزمون های برون تنی توصیف می کند.
برای تدوین این استاندارد ملی، از استاندارد بین المللی ایزو به شماره ۲۱۶۲۴ بعنوان منبع استفاده شده که توسط سازمان بین المللی استاندارد (ایزو) در سال ۲۰۲۰ انتشار یافته است. این استاندارد ملی با مشارکت رابعه منهاج بناء بعنوان دبیر تدوین استاندارد و متخصصانی از دانشگاه ها، شرکت های مرتبط و کارشناسان ستاد توسعه فناوری نانو تدوین شد.


منبع:

1400/11/23
12:17:31
5.0 / 5
921
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد