نکسترو

داوطلب گیری مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی نورا به پایان رسید

داوطلب گیری مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی نورا به پایان رسید

به گزارش نکسترو مدیر علمی پروژه واکسن نورا اظهار داشت:  داوطلب گیری مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی «نورا» امروز (۱۸ بهمن ماه) به پایان رسید. به عبارتی تزریق واکسن به تمام داوطلبان این مرحله در مدت حدود یک ماه انجام شد.


جعفر سلیمیان، ایمونولوژیست روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا اضافه کرد: مرحله سوم کارآزمایی بالینی این واکسن از ۱۱ دیماه سال جاری شروع شده بود که امروز آخرین داوطلب هم واکسن خویش را دریافت کرد. داوطلب گیری فاز سوم واکسن نورا در مدت حدود یک ماه با موفقیت به اتمام رسید.
وی تعداد مشارکت کنندکان این مرحله را ۱۰ هزار نفر شامل مرد و زن اعلام نمود و اظهار داشت: با وجود تزریق واکسن کرونا توسط اغلب هموطنان، استقبال بسیار خوبی از این واکسن ایرانی شد.
سلیمیان افزود: این طرح مطالعاتی در پنج شهر تهران، کرج، مشهد، دزفول و قم برگزار شده است.
وی تعداد مراکز ثابت و سیار تزریق این واکسن به داوطلبان را حدود ۴۰ مرکز اعلام نمود و اضافه کرد: ارزیابی و جمع بندی این مرحله در حال انجام می باشد و در آینده نزدیک، به سازمان غذا و دارو ارسال می شود. همینطور اطلاع رسانی در این حوزه برای هموطنان صورت خواهد گرفت.
مدیر علمی پروژه واکسن نورا اضافه کرد: مستندات این مرحله بزودی به سازمان غذا و دارو عرضه می شود. ضمنا امیدواریم مجوز مصرف اضطراری این واکسن هم هر چه زودتر صادر شود.
وی تصریح کرد: پس از انجام موافقت آمیز مرحله سوم کارآزمایی و صدور مجوز اضطراری از جانب سازمان غذا و دارو، هموطنان می توانند آنرا بعنوان دز یادآور تزریق کنند. این واکسن ایرانی بعد از دریافت مجوز مصرف اضطراری، در دسترس ملت شریف ایران قرار می گیرد.
به گزارش نکسترو به نقل از خبرگزاری ایرنا، بنا بر اعلام دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) ظرفیت ماهیانه فعلی تولید واکسن نورا حدود سه میلیون دز بوده و این ظرفیت متناسب با نیاز کشور قابل افزایش است. این واکسن از مناسب ترین واکسن ها برای تزریق دز سوم است چون این واکسن اثربخشی بالایی حدود ۹۰ درصد دارد و میزان آنتی بادی مناسبی را در بدن بوجود می آورد.
نورا یک واکسن نوترکیب است و با تلاش چندین ماهه پزشکان، متخصصان و پژوهشگران بخش تحقیقات و پژوهش بیمارستان بقیه الله (عج) و با مشارکت محققان دانشگاه امام حسین (ع) ساخته شده است و قابلیت استفاده برای دز یادآور را دارد.


منبع:

1400/11/19
22:57:33
5.0 / 5
988
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد