نکسترو

تاثیر دو روش روانشناسانه بر ولع به غذا

تاثیر دو روش روانشناسانه بر ولع به غذا

نکسترو: پژوهشگران در پژوهشی اثر دو روش درمانی روانشناختی را بر سبک های پاسخ به غذا و ولع غذا در دختران نوجوان مبتلا به چاقی بررسی نموده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، یکی از بزرگترین مشکلات حوزه سلامت عمومی در سالهای اخیر، مسئله چاقی و اضافه وزن در سنین مختلف در جامعه است. پژوهشگران در پژوهشی به اثربخشی درمان مبتنی بر دلبستگی و رفتار درمانی مناظره ای بر سبک های پاسخ به غذا و ولع غذا در دختران نوجوان مبتلا به چاقی پرداخته اند.

بنا بر آن چه در این پژوهش آمده است، یکی از درمان ها در مورد اختلال خوردن و چاقی که کمتر مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است، "درمان مبتنی بر دلبستگی" است. بنظر می رسد که مداخله مبتنی بر دلبستگی، فرصت هایی را فراهم می آورد تا دلبستگی ایمن را در کودکان شکل دهد. تمرکز اصلی این مداخله بر بازسازی دلبستگی هیجانی بین کودک و مراقب و ترمیم مشکلات روان شناختی، هیجانی و رفتاری است که بعنوان نتیجه آشفتگی رابطه کودک و والدین رشد کرده است.

محققان این پژوهش می گویند: یکی دیگر از درمان هایی که در پژوهش حاضر اثربخشی آن بر مشکلات اختلال خوردن نوجوانان مورد توجه قرار گرفته است، "رفتاردرمانی مناظره ای" است. رفتاردرمانی مناظره ای، روش جدیدی است و برمبنای تنظیم هیجانات در درمان اختلالات خوردن توسط پژوهشگران شکل گرفته است و رایج ترین رویکرد درمانی در تنظیم عواطف است.

روش این پژوهش، نیمه تجربی و از نوع طرح پیش آزمون- پس آزمون با گروه کنترل و پیگیری (که بعد از دو ماه، مورد بررسی قرار گرفتند) بود. جامعه آماری پژوهش حاضر تمامی دانش آموزان دختر دوره متوسطه اول شهرستان ساری در سال تحصیلی ۱۳۹۸-۱۳۹۹ بودند که برمبنای شاخص توده بدنی مبتلا به چاقی بودند. ۶۷ مدرسه دخترانه در مقطع متوسطه اول در شهرستان ساری وجود داشت که تعداد کل این دانش آموزان ۹ هزار و ۴۰۳ نفر بودند.

محققان از روش نمونه گیری تصادفی خوشه ای برای تعیین نمونه استفاده کردند. به این منظور، افراد در دسته هایی خوشه بندی شده، سپس از میان خوشه ها، نمونه گیری به عمل می آید. جهت این امر، آموزش و پرورش شهر ساری به ۴ قسمت شمال، جنوب، شرق و غرب تقسیم و از هر منطقه جغرافیایی تفکیکی بصورت تصادفی ساده از نوع قرعه کشی یک منطقه بعنوان نمونه برگزیده شد. سپس از هر منطقه، یک مدرسه دولتی و یک مدرسه غیردولتی بصورت تصادفی ساده از نوع قرعه کشی بعنوان نمونه انتخاب شده و بعد از انتخاب مدارس، از هرکدام بصورت تصادفی ساده از نوع قرعه کشی یک کلاس بعنوان نمونه برگزیده شد. در مجموع تعداد ۲۰ مدرسه و ۲۰ کلاس با جنسیت دختر مورد پژوهش قرار گرفت.
در این مطالعه، نمونه هایی که شاخص توده بدنی آنها ۳۰ به بالا بود، بعنوان افراد چاق محسوب شدند. بدین سبب تعداد افراد نمونه در این پژوهش باتوجه به اینکه روش پژوهش از نوع پیش آزمون- پس آزمون بود، ۳۶ دانش آموز دختر دوره اول متوسطه شهر ساری انتخاب و سپس بصورت تصادفی ساده از نوع قرعه کشی در دو گروه مداخله و یک گروه کنترل جایگزین شدند.

در ۱۰ جلسه ای که برای گروه مداخله درمان مبتنی بر دلبستگی برگزار شد، به مطالبی چون ایجاد احساس ارزشمندی و عزت نفس، ترمیم احساسات مختل در نوجوانان، افزایش تعامل مثبت مادر نوجوان و پرهیز از اجبار، شناسایی علایم خشم در نوجوان، مدیریت تنش ها و اهمیت گفت و گو در مورد موانع موجود پرداخته شد.

در جلسات گروه رفتار درمانی مناظره ای، مهارت هایی همچون افزایش هوشیاری گسترده، اثربخشی میان فردی، مهارت نه گفتن، تحمل پریشانی و تنظیم هیجان آموزش داده شد.

در این مطالعه آمده است: یافته ها نشان داد که درمان مبتنی بر دلبستگی و رفتار درمانی مناظره ای بر سبک های پاسخ به غذا و ولع غذا در دختران نوجوان مبتلا به چاقی مؤثر هستند، اما اثربخشی رفتاردرمانی مناظره ای بیشتر بود. پیشنهاد می شود دو روش فوق در مراکز درمانی مانند مرکز غدد و چاقی برای نوجوانان مبتلا به چاقی استفاده گردد که این خود می تواند گامی مثبت جهت ارتقای سلامت جسمانی، روانی و بهبود توانایی افراد مبتلا به چاقی باشد.

این مطالعه توسط شهربانو دهرویه، دانشجوی دکترای روانشناسی تربیتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری، سیده علیا عمادیان، استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری و رمضان حسن زاده، استاد روانشناسی دانشگاه آزاد ساری انجام شده و نتایج آن در چهارمین شماره دهمین دوره نشریه مدیریت ارتقای سلامت انتشار یافته است.
منبع:

1400/11/18
23:13:28
5.0 / 5
1041
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد