نکسترو
جانشین وزیر دفاع:

تشکیل دومین جلسه شورایعالی فضایی و تصویب برنامه ۱۰ ساله دوم فضایی تا قبل از آخر سال

تشکیل دومین جلسه شورایعالی فضایی و تصویب برنامه ۱۰ ساله دوم فضایی تا قبل از آخر سال

به گزارش نکسترو جانشین وزیر دفاع و پشتیانی نیروهای مسلح از تشکیل جلسه دوم شورایعالی فضایی و تصویب برنامه ۱۰ ساله دوم فضایی تا قبل از آخر سال اطلاع داد.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، سردار سیدمهدی فرحی عصر پنجشنبه در مراسم رونمایی محتوایی ماهواره کوثر نخستین ماهواره بخش خصوصی در گردهمایی روز ملی فضایی در صندوق نوآوری و شکوفایی اضافه کرد: تشکیل جلسه شورایعالی فضایی پس از هشت سال و نیم توسط رئیس جمهور نشان از توجه ویژه به این بخش است، در اولین جلسه این شورا مقرر شد جلسه دوم شورایعالی فضایی تا پیش از آخر سال تشکیل و برنامه ۱۰ ساله دوم فضایی کشور مصوب شود.
وی خاطرنشان کرد: در جلسه اول در شورایعالی فضایی برنامه سال ۱۴۰۱ تصویب گردید و بودجه ۵۰۰ میلیارد دلار برای آن در نظر گرفته شد در جلسه بعدی نقش آفزینان و خطوط واصل در این برنامه مشخص می شود.
جانشین وزیر دفاع تصریح کرد: نخستین برنامه فضایی کشور که در وزارت دفاع در سال ۸۴ تدوین شد یک نقطه شروع در تحول فضایی کشور بود، تا پنج سال اول برنامه ۱۰ سال اول فضایی یعنی از سال ۸۴ تا ۹۴ این برنامه ۱۰ ساله تعریف شده بود که ۵۰ درصد این برنامه در همان ۱۰ سال محقق شد.
فرحی خاطرنشان کرد: در سال ۹۳ آغاز به تدوین سند توسعه هوا فضای کشور کردیم و در سال ۹۴ تصویب و مقرر شد طی برنامه ۱۰ ساله سند جامع توسعه هوا و فضای کشور شامل هوایی، فضایی، هوانوردی و موشکی محقق شود تا بتوانیم در سال ۱۴۰۴ ماهواره سنجشی را در مدار زمین آهنگ طراحی نماییم و ماهواره مخابراتی هم در مدار زمین آهنگ قرار دهیم، اما متاسفانه محقق نشد. حال بارقه های امیدی که هم اکنون وجود دارد مایه شادمانی است.
جانشین وزیر دفاع اضافه کرد: ازاین رو این سند انجام شد اما متولی پیاده کردن آن که ستاد توسعه فناوری های فضایی معاونت علمی ریاست جمهوری است که سال جاری سال هفت تدوین این سند است، پیشرفت خوبی نداشته و چیزی حدود ۲۴ درصد پیشرفت کرده است.
فرحی افزود: این حمایت حداقلی، نگاه حداقلی و انقباضی سبب شد که نتوانیم در این عرصه خوب عمل نماییم، امروز بارقه های امید کم کم درحال شکل گیری است و فضای خوبی به وجو آمده است. جانشین وزیر دفاع اظهار داشت:
وی با یادآوری این که امروز با ۱۵ سال پیش در حوزه فضایی به لحاظ بلوغ در این عرصه فرق کرده ایم، تصریح کرد: امروز در وزارت دفاع ۶۵۰۰ وندور داریم، همه ساله بیشتر از دهها هزار میلیارد تومان بودجه برای تأمین محصولات دفاعی می دهیم که بیشتر از ۶۰ درصد آن توسط بخش خصوصی تأمین می شود.
رونمایی از ویرایش دوم نظام نوآوری دفاعی در دهه فجر
وی همینطور اظهار داشت: امروزه ما می خواهیم وارد فاز دوم عرصه فضایی شویم، حتی در بحث نظام نوآوری دفاعی که ویرایش دوم آن در دهه فجر رونمایی می شود، با یک عقبه کار با بخش خصوصی صورت گرفته، در ویرایش دوم نظام نوآوری دفاعی، بحث نظام نوآوری، نسل ششم دیده شده که همه می تواند به کمک توسعه فضایی بیاید.
تدوین سند ملی فضایی به زودی
جانشین وزیر دفاع با یادآوری این که سند ملی فضایی بزودی تدوین می شود و به مجلس ارائه می شود، تصریح کرد: در ۱۰ سال قبل ما با یک شیب تند به سمت استفاده از جامعه دانشگاهی رفتیم و با ۱۰ دانشگاه کشور از مشهد، اهواز، کرمان، اصفهان، صنعتی شریف، پلی تکنیک، خواجه نصیر، علم و صنعت، ۱۰ پژوهشکده توسعه فضایی راه اندازی کردیم.
وی افزود: ما حتما باید برای توسعه فضایی دست احتیاج به شرکتهای دانش بنیان، دانشگاه ها و اساتید دراز نماییم، تجربه های ما درد عرصه های دیگردفاعی نشان داده که با کوچک کردن حوزه دفاعی در حد یک سوم، ظرفیت های و دستاوردهای بیشتری داشته ایم.
به گزارش نکسترو به نقل از خبرگزاری ایرنا، ماهواره کوثر امروز بعنوان نخستین ماهواره بخش خصوصی در روز ملی فناوری فضایی با حضور منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته و حسن سالاریه رئیس سازمان فضایی کشور رونمایی محتوایی شد.1400/11/16
22:54:31
5.0 / 5
893
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد