نکسترو
تاثیرات سم زدای یك گیاه دارویی؛

سیگاری هستید؟ سیاه دانه را فراموش نکنید!

سیگاری هستید؟ سیاه دانه را فراموش نکنید!

به گزارش نکسترو محققان کشورمان در یک پژوهش جدید در حوزه طب سنتی، نقش گیاه دارویی سیاه دانه را بر اثرات نامطلوب نیکوتین، ماده سمی موجود در سیگار بررسی نموده و به نتایج مطلوبی دست یافته اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، نیکوتین بعنوان یکی از اجزای اصلی گیاه تنباکو، نوعی ماده آلکالوئید اعتیادآور است که عروق قلبی و مغزی را درگیر می کند و ریخت و شیمی سلول های مغز را تغییر می دهد. نیکوتین با اثر بر گیرنده هایی به نام استیل کولین بر سیستم عصبی مرکزی تاثیر می گذارد. اثرات سمی نیکوتین به علت افزایش کلسیم داخل سلولی اتفاق می افتد که منجر به شروع مرگ سلولی برنامه ریزی شده یا اصطلاحاً آپوپتوز در سلول های عصبی می شود. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نیکوتین امکان دارد منجر به افزایش ماده ای به نام CYP۲E در سلول های مغز شود که عامل مهمی در تولید استرس اکسیداتیو است.
برای رفع تاثیرات منفی این ماده مضر، روش های متفاوتی وجود دارد، ولی یکی از مهم ترین این روش ها، استفاده از گیاهان دارویی است. در این میان، توجه محققان به یک گیاه دارویی مهم در این خصوص جلب شده است. این گیاه با نام عمومی سیاه دانه و نام علمی «نایجلا ساتیوا» دارای پتانسیل درمانی بالایی است و برای درمان بعضی از اختلالات مانند فشارخون بالا، اختلالات گوارشی، آسم و اختلالات پوستی از قدیم در منطقه خاورمیانه کاربرد داشته است. مطالعات قبلی نشان داده اند که سیاه دانه حاوی سطح بالایی از اسیدهای چرب غیر اشباع است و مهم ترین جزء آن، تیموکینون نام دارد.
به منظور بررسی تاثیرات این گیاه دارویی بر پیشگیری از مرگ برنامه ریزی شده سلول های عصبی توسط ماده شیمیایی نیکوتین، محققانی از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با همکاری موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی جهاد دانشگاهی این شهر تحقیقی را انجام داده اند که نتایج آن اخیراً انتشار یافته است.
آن ها در این پژوهش، تاثیر روغن سیاه دانه را بر بقای سلول های بافت عصبی بدن و پیشگیری از قطعه قطعه شدن DNA و آپوپتوز سلولی مورد ارزیابی علمی قرار داده اند.
نتایج این مطالعه ما نشان داد که روغن سیاه دانه، می تواند جلوی مرگ سلولی ناشی از نیکوتین را در سلول های شبه نورون مغز بگیرد و این کار را از راه مهار تولید NO و سنتز سیتوکین های التهابی انجام می دهد.
به گفته حسین ژاله، محقق مرکز تحقیقات پیشگیری سوءمصرف مواد دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و همکارانش، «نتایج ما نشان داد که غلظت ۱۰۰ میلی مولار نیکوتین باعث کاهش زنده ماندن سلولی و افزایش سمیت سلولی، تولید NO، غلظت سیتوکین های التهابی و تکه تکه شدن DNA می شود. اما روغن سیاه دانه این اثرات سمی را مهار کرده و منجر به افزایش زنده ماندن سلول ها و کاهش سمیت سلولی می شود».
آن ها می گویند: «در قرن های گذشته سیاه دانه در خاورمیانه و هند بعنوان یک داروی گیاهی مهم میان مردم استفاده می شد. در طب سنتی، ذکر شده است که سیاه دانه در درمان آسم، روماتیسم، برونشیت و بیماری های التهابی مؤثر است».
همچنین بر مبنای اطلاعات این تحقیق، بررسی های علمی نشان داده اند که گیاه دارویی سیاه دانه دارای خواص فارماکولوژیک زیادی مانند خواص ضد باکتری، ضد قارچ، آنتی اکسیدان، ضد دیابت، تعدیل کننده یونی و فعالیتهای ضدالتهابی است.
این یافته های علمی پژوهشی را فصل نامه «دانش و تندرستی در علوم پایه پزشکی» وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شاهرود منتشر نموده است.
منبع:

1400/11/15
13:14:33
5.0 / 5
951
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد