نکسترو
تحقیقی در راستای یافتن الگوهای مناسب؛

ساختار تأمین اجتماعی در آمریکا چگونه است؟

ساختار تأمین اجتماعی در آمریکا چگونه است؟

نظام تأمین اجتماعی، اهمیت بسیار بالایی در حفظ ساختار اجتماعی و تأمین نیازهای اولیه مردم هر کشور دارد. محققان کشور در جهت بررسی الگوهای موفق در این خصوص، ساختار تأمین اجتماعی در کشور آمریکا را بررسی نموده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، تأمین اجتماعی بعنوان ابزار استقرار عدالت اجتماعی در خیلی از کشورهای جهان، جایگاه ویژه و پوشش گسترده ای دارد. جهان امروز بعد از گذار از مرحله «شناسایی حق» به دوران اجرایی شدن حقوق که از مفاهیم در رابطه با حقوق بشر است، به شکلی به کمال رسیده است. حقوق تأمین اجتماعی هم از مقوله هایی بوده که همواره در این فرآیند، نقش مهمی ایفا کرده است. تأمین اجتماعی از اصول بنیادین حقوق بشر است که انسان به علت انسان بودن، حق دارد از مزایای آن برخوردار شود. ازاین رو باید در این راستا به منظور احقاق حقوق افراد، سازوکارهای لازم پیشبینی شوند.
به قول متخصصان امر، نظام رفاه و تأمین اجتماعی یکی از اساسی ترین پیش نیازهای توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشورها تلقی شده و بنابراین بعنوان مهم ترین اهرم برقراری عدالت اجتماعی در جوامع مدنی به حساب می آید. این مورد همواره در حقوق انسانی، حاکمیت ملی و در جهت صلح، ثبات و امنیت اجتماعی نقش عمده ای را ایفا کرده، بگونه ای که توسعه پایدار هر کشور در بلند مدت با کمیت و کیفیت نظام رفاه و تأمین اجتماعی آن کشور همبستگی و رابطه ای مستقیم دارد. امروزه ضرورت برخورداری افراد از نظام رفاه و تأمین اجتماعیِ پویا و فراگیر که به سادگی و سهولت در دسترس افراد باشد، ضرورتی انکارناپذیر است.
محققانی از دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای تهران، دبی و یاسوج با همکاری دانشگاه تهران در ارتباط با این مورد و به منظور به دست آوردن الگوهای اجراشده مناسب، پژوهشی را انجام داده اند که در آن حقوق نظام تأمین اجتماعی ایالات متحده آمریکا بعنوان یک کشور پیشرو در این خصوص مورد ارزیابی علمی واقع شده است.
در این تحقیق، پژوهشگران به جمع آوری اطلاعات از راه بررسی کتب، مقالات و رساله ها و مراکز پژوهشی و اینترنت پرداخته و سپس داده ها و اطلاعات گردآوری شده را به شکل علمی پردازش کرده اند.
نتایج این بررسی ها نشان داده است که برنامه تأمین اجتماعی ایالات متحده شامل سه جزء است که عبارتند از: کمک های بازنشستگی، ازکارافتادگی و کمک به بازماندگان.
همینطور در این کشور طرح پرداخت مستمری ها به سه روش ذیل انجام می شود: مستمری مبتنی بر پرداخت حق بیمه، مستمری همگانی و مستمری تکمیلی مبتنی بر بررسی درآمد که پرداخت حداقل مقرری را برای کلیه مستمری بگیران تضمین می نماید.
احمد اسدیان، پژوهشگر گروه حقوق واحد تهران مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی و همکارانش در اینباره می گویند: «تکوین نظام حقوقی تأمین اجتماعی، یک لزوم کشوری بشمار می رود و تدوین و تکمیل این نظام حقوقی مستلزم احراز اصول اساسی قابل قبول توسط حاکمیت و مردم است».
به قول آنها، «نظام حقوقی ایالات متحده به منظور تحقق اهداف و استانداردها و راهبردهای ارزشیابی ازلحاظ ساختاری و تقنینی، نظام دادرسی، بیمه ای، خدمات درمانی، حوزه سلامت و بهداشت، حمایت های امدادی از قبیل بیمه بیکاری و ازکارافتادگی و تأمین منابع مالی بسیار جامع، پویا و کارآمد است».
بر طبق این تحقیق، در کشور آمریکا، بیمه شده می بایست ۳۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه را به منظور برخورداری از مزایای مستمری داشته باشد.
اسدیان و همکارانش می گویند: «کشور آمریکا در بخش درمان به صورت فعال و گسترده وارد عمل شده است و در چارچوب دو طرح بیمه ای الزامی و طرح بیمه همگانی، به بیمه شدگان، خدمات پزشکی و درمانی عرضه می کند. برابر قانون اساسی آمریکا مسئولیت موارد بهداشتی و درمانی بر عهده حکومت های ایالتی است و دولت فدرال هم در اداره امور طرح های بیمه درمانی مشارکت فعال دارد».
این یافته های پژوهشی که می توانند با بررسی مناسب، الگوهای مناسبی را برای ارتقای تأمین اجتماعی در کشور ما عرضه کنند، در «مجله حقوق پزشکی» وابسته به انجمن علمی حقوق پزشکی ایران انتشار یافته اند.
منبع:

1400/11/13
10:28:28
5.0 / 5
1128
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد