نکسترو

ارتباط ناباروری باکیفیت زندگی زوجین

ارتباط ناباروری باکیفیت زندگی زوجین

محققان کشور با انجام پژوهشی دریافتند که نازایی، بر میزان رضایت جنسی و زناشویی و کیفیت زندگی زوجین نابارور اثری ندارد.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، با توجه به این که شیوع ناباروری و استفاده از روش های کمک باروری در ایران رو به افزایش است، بررسی زوجین نابارور از نظر میزان رضایت جنسی و زناشویی و کیفیت زندگی ایشان برای بالا بردن میزان دانش و انجام بهتر مشاوره زوجین نابارور بسیار حائز اهمیت می باشد.

محققان دانشگاه علوم پزشکی البرز در خلال مدت این مطالعه، ۱۷۴ زوج نابارور را مورد بررسی قرار دادند. نتایج پژوهش آنها نشان داد که بین سن و تحصیلات زن و مرد، میزان درآمد مرد و میزان رضایت زناشویی هر یک از زوجین ارتباط وجود داشت. اما هیچ ارتباطی بین مشخصات دموگرافیک با رضایت جنسی زوجین یافت نشد.

در این مطالعه که توسط ترانه تهمتن و با همکاری منصوره منصوری، زهرا حیدر، آرزو اعرابی پور، راضیه لطفی، میترا رحیم زاده انجام شد، ۳۱ درصد از زوجین از ناباروری با علت مردانه، ۳۲/۲ درصد علت زنانه، ۹/۶ درصد هر دو عامل و در ۲۵/۲ درصد موارد از ناباروری با علت ناشناخته رنج می بردند.

نتایج نشان داد بین علل ناباروری(مردانه، زنانه، هردو و ناشناخته)، رضایت زناشویی و جنسی رابطه مشخصی به دست نیامد. به نظر نمی رسد که در زوجین نابارور علت نازایی بر رضایت جنسی و زناشویی زوجین تأثیرگذار باشد. محققان این پژوهش اعلام نمودند که برای تأیید این نتایج، بهتر است مطالعات دیگری با بررسی تعداد زوجین نابارور بیشتر صورت گیرد.

منبع:

1400/11/09
22:58:32
5.0 / 5
1095
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد