نکسترو
دستاوردی دیگر از محققان ایرانی

جلوگیری از قطع عضو دیابتی با دستگاه ایرانی پلاسمای سرد اتمسفری درمان زخم

جلوگیری از قطع عضو دیابتی با دستگاه ایرانی پلاسمای سرد اتمسفری درمان زخم

نکسترو: یک شرکت فناور ایرانی با بهره گیری از توان متخصصان داخلی علاوه بر ثبت اختراع دستگاه پلاسمای سرد فشار اتمسفری برای تسریع در روند درمان انواع زخم مانند زخم دیابتی با بهره گیری از فناوری نانو، موفق به گرفتن تاییدیه بالینی این دستگاه برای درمان زخم های دیابتی، مزمن و زخم بستر شده است.


سارا فتح الله مدیرعامل یک شرکت فناور نانویی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا گفت: این دستگاه در سال ۱۳۹۳ ثبت اختراع شده و در این هفت سال قبل در حال گذراندن مراحل سلولی، حیوانی و بالینی بوده است.
وی بیان کرد: این دستگاه هم اکنون تاییدیه بالینی دارد و در کلینیک های دیابت برای درمان بیماران دیابتی به کار می رود.
این مخترع افزود: کاری که این دستگاه انجام می دهد این است که سطح زخم را کاملا از باکتری منفی می کند و موجب می شود وقتی پانسمان ها روی سطح زخم قرار می گیرند، روند ترمیم زخم را تسریع کنند.
فتح الله اضافه کرد: کار دیگری که این دستگاه انجام می دهد این است که به سبب ذراتی که تولید می کند، تحریک سلولی انجام می دهد و یک مرحله سرعت روند درمان زخم را بالا می برد، پلاسمای سرد فشار اتمسفری با روش های مختلف همچون گاز هلیوم، آرگان یا بدون گاز با دی وی دی تولید می شود که هر کدام مزایای خودرا دارد.
وی درباب کاربرد کلینیک و خانگی این دستگاه اظهار داشت: این دستگاه جهت استفاده افراد به تنهایی در منزل طراحی نشده است، بلکه برای بیمارانی که زخم بستر دارند، با توجه به این که این دستگاه قابل حمل است، توسط پرستاران خانگی استفاده می شود.
مدیرعامل این شرکت فناور تصریح کرد: این پلاسمای سرد است که منجر به پاکی سطح زخم می شود، پلاسما مجموعه ای از ذرات واکنش پذیر یون، الکترون و رادیکال های آزاد است که این ذرات هر کدام خواص مختلفی دارند و موجب می شود کشت باکتری روی سطح زخم کاملا منفی شود.

فتح الله اضافه کرد: این دستگاه برای زخم های گرید ۲ و ۳ از قبیل زخم بستر و دیابت قابل استفاده می باشد. همین طور در حالتی که استخوان کاملا درگیر زخم شده و بیمار در بیمارستان بستری می شود و باید تصمیم گیری برای قطع کردن آن عضو شود، پلاسما را برای استخوان استفاده می نماییم.
وی اظهار داشت: استفاده از این دستگاه، سرعت ترمیم زخم را یک مرحله می افزاید و در بعضی موارد دیده شده که در بعضی موارد تا ۶۰ درصد سرعت ترمیم زخم بالا رفته است.
این فناور افزود: هم اکنون علاوه بر استفاده در داخل کشور، برای صادرات از کشورهای مالزی و آمریکای جنوبی درخواست داریم ولی چون استاندارد بین المللی برای این محصول هنوز در داخل و خارج از کشور تعریف نشده است، درحال تعریف مجوز در اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو و از طرف دیگر درحال گرفتن تاییدیه اروپا برای صادرات هستیم.
فتح الله تصریح کرد: هیچکدام از روش ها به تنهایی برای ترمیم و درمان زخم کافی نیستند بلکه مکمل هم هستند. اگر تنها از پانسمان برای ترمیم زخم استفاده شود، سرعت درمان کم می شود و استفاده از پلاسما در کنار پانسمان موجب می شود ما به مرحله قطع عضو نرسیم و سرعت ترمیم افزایش یابد.
وی اظهار داشت: تمام مطالعات درباب زخم بیماران دیابتی برای این است که بتوانیم زخم را کنترل نماییم، چون درصد قطع عضو خیلی بالا است. در دنیا در هر ۲۰ ثانیه یک نفر قطع عضو می شود و در ایران نیز هر بیمار دیابتی در سه سال اول بیماری درگیر زخم دیابتی می شود.
این دستگاه یکی از ۵۵ محصول نانویی رونمایی شده در نمایشگاه دستاوردهای نانویی است که در خانه نوآوری ایران در نمایشگاه بین المللی تهران به مدت چهار روز از ۲۷ تا ۳۰ دی ماه برگزار شده بود.


منبع:

1400/11/07
23:05:35
5.0 / 5
619
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد