نکسترو
فرمانده عملیات مقابله با كرونا در استان تهران اعلام كرد

افزایش مبتلا شدن و بستری کودکان زیر ۱۰ سال به کرونا

افزایش مبتلا شدن و بستری کودکان زیر ۱۰ سال به کرونا

به گزارش نکسترو فرمانده عملیات مقابله با کرونا استان تهران با تاکید بر ضرورت تزریق دوز سوم واکسن کرونا، در عین حال از افزایش مبتلا شدن و بستری کودکان زیر ۱۰ سال به دلیل این بیماری اطلاع داد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، علیرضا زالی در جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران اظهار داشت: روند رو به رشد مراجعین سرپایی و سرپایی های مثبت که بعنوان یکی از زودرس ترین شاخص ها قلمداد می شود، باید مورد توجه قرار گیرد. بطور معمول بین ۱۰ تا ۱۴ روز بین افزایش بیماران سرپایی و بستری ها فاصله وجود دارد که البته این مساله در سویه اُمیکرون متفاوت می باشد.
وی ادامه داد: مدل عمومی کشور و استان تهران میزان ایستایی بستری و فوتی را نشان میدهد. البته در بعضی استانها روند رو به کاهش است اما میزان سرپایی در تهران همانند یزد رو به افزایش است که باید مورد توجه قرار گیرد چونکه زمان محدودی برای مدیریت این مساله وجود دارد پس باید آماده باش سیستم بهداشتی را در نظر بگیریم.
وی افزود: شرایط موجود شکننده قلمداد می شود پس نباید آمار ایستایی فوتی ما را گول بزند و بی شک باید امیکرون را جدی بگیریم چونکه با تأخیر تغییرات به ما منتقل می شود به همین دلیل باید بحث های مراقبتی خصوصاً رعایت شیوه نامه های بهداشتی را مد نظر قرار بدهیم.
فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا استان تهران با اشاره به مطالعات انجام شده و نتایج مقالات معتبر درباب تفاوت سویه دلتا با اُمیکرون اظهار داشت: هر چند که مقایسه نسبی است اما تحقیقات نشان می دهد میزان مرگ و میر در سویه اُمیکرون نسبت به دلتا ۹۱ درصد کمتر و میزان بستری در اُمیکرون ۷۰ درصد نسبت به سویه دلتا کاهش بیشتر دارد. همین طور در زمینه ابتلای شدید اُمیکرون ۵۳ درصد کمتر از سویه دلتا بوده و ۷۳ درصد شانس بستری در بخش مراقبت های ویژه در اُمیکرون نسبت به دلتا کمتر است ولی میزان سرایت پذیری اُمیکرون ۶۴ درصد بالاتر از دلتا است.
وی تاکید کرد: بی شک تکمیل واکسیناسیون کادر اداری و کودکان بالای ۱۲ سال و تزریق دوز سوم می تواند تأثیر بسیاری داشته باشد. در تهران و کشور میزان مبتلاشدن و بستری کودکان زیر ۱۰ سال افزایش داشته که باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.
وی افزود: ۴۳ درصد کودکانی که هم اکنون به سبب کووید ۱۹ بستری شده اند فاقد بیماریهای زمینه ای بودند در صورتیکه این مساله در گذشته متفاوت بود. این نتایج مطالعاتی است که در داخل کشور انجام شده است.
وی ادامه داد: ردیابی و تست در جامعه باتوجه به سرایت پذیری بالای اُمیکرون هم اکنون خیلی مفهومی ندارد چونکه با سرعت بسیار زیادی این سویه منتشر می شود. به همین دلیل باید برخی موارد همچون تهویه را که از اهمیت به سزایی برخوردارست مورد توجه قرار دهیم. هم تهویه طبیعی و هم تهویه مصنوعی، باید در همه دستگاهها همچون آموزش و پرورش مورد توجه قرار گیرد.
زالی افزود: باید بیماریابی و تست ها را به سمت مراکز تجمعی و بزرگ همچون مدارس، پادگان ها و... هدایت نماییم که می تواند تأثیر زیادی داشته باشد. همین طور تزریق دوز سوم واکسن بسیار مهم می باشد. هم اکنون آمار تزریق دوز سوم نسبت به واکسیناسیون دوز اول و دوم در کشور بسیار پایین است. به همین دلیل نیاز به تشویق و بسیج عمومی برای افزایش مشارکت در تزریق دوز سوم داریم. همین طور در مراکز مراقبتی و مراکز جامع سلامت ماسکهای موجود کافی نیست و ممکنست پرسنل مبتلا شوند پس ترجیحا باید از ماسکهای N۹۵ و اگر در دسترس نبود ترجیحا از دو ماسک استفاده گردد.1400/11/02
23:28:04
5.0 / 5
937
تگها: آموزش , دستگاه
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد