نکسترو

شناسایی باکتری های تجزیه کننده نفت در خاک خوزستان

شناسایی باکتری های تجزیه کننده نفت در خاک خوزستان

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با انجام یک مطالعه، باکتری های بومی تجزیه کننده نفت را از خاک خوزستان شناسایی نمودند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، نفت خام مخلوط پیچیده ای از هیدروکربن ها و سایر ترکیبات آلی است که در صورت نشت به محیط طبیعی، می تواند مشکلات زیست محیطی جدی بوجود آورد. باتوجه به اینکه نفت خام جذب بالایی دارد، تجمع آن در خاک موجب ایجاد تغییراتی در خواص فیزیکی، شیمیایی و میکروبی خاک می شود.

برای پاک سازی مکان های آلوده به نفت، روش های مختلفی همچون روش های فیزیکی، شیمیایی و زیستی، وجود دارد. اما روش های فیزیکی و شیمیایی، به نسبت گران هستند، برای اینکه آلاینده های استخراج شده باید مجدد تصفیه یا دفع شوند.

به همین جهت؛ یکی از راه های بهبود خاک، استفاده از روش های زیستی توسط باکتری های بومی برای کاهش هیدروکربن ها است و در دهه گذشته، زیست پالایی خاک های آلوده به نفت، موضوع خیلی از مطالعات زیست محیطی بوده است. به همین دلیل پژوهشگران با انجام یک مطالعه قابلیت زیست پالایی باکتری های جدا شده از خاک آلوده مناطق مختلف خوزستان را بررسی کردند.

در این پژوهش، بررسی بر روی ۲۵۰ گرم خاک از عمق ۱۰ سانتی متری هر یک از مناطق آلوده در مراکز انتقال نفت در سه شهر آبادان، اهواز و اندیمشک انجام شد و شرایط بهینه برای زیست پالایی هر نوع خاک، تعیین شدند.

بررسی این باکتری های جدا شده از خاک های آلوده شده نشان داد که این خاک ها شامل یازده سویه باکتری هستند. از بین این سویه های باکتریایی، پنج سویه باکتری منحصر به فرد (Cupriavidus metal lidurans، Bacillus pacificus، Lysinibacillus fusiformis، Brevibacillus borstelensis و Ralstonia metallidurans ) قابلیت تجزیه زیستی مواد نفتی را در خاک داشتند.

بررسی های این مطالعه نشان داد که این باکتری ها، قابلیت رشد در خاک های آلوده را دارند و می توانند بطور مؤثری هیدروکربن های نفتی خاک را کاهش دهند، نفت خام را تجزیه کنند و بعنوان باکتری هایی با قابلیت زیست پالایی در نظر گرفته شوند.

بررسی متغیرهای مؤثر در ایجاد شرایط بهینه، نشان داد که رطوبت و میزان نیتروژن، دو عامل ضروری هستند که میزان هیدروکربن های نفتی خاک را کم می کنند.

به گفته پژوهشگران این مطالعه، نتایج به دست آمده از این تحقیق تایید می کند که باکتری های بومی جداشده از خاک های استان خوزستان، قابلیت تجزیه زیستی نفت خام را دارند و باکتری باسیلوس پاسیفیکوس (Bacillus pacificus)، گونه باکتریایی جدیدی است که می تواند زیست پالایی را انجام دهد. ولی با وجود این، تحقیقات بیشتری جهت بررسی این مساله مورد نیاز است.

در انجام این تحقیق؛ پرویز محمودی، افشین تکدستان، سهند جرفی، غلامرضا گودرزی، محمد رویایی اردکانی، عبدالکاظم نیسی، پژوهشگران مهندسی بهداشت محیط و زیست شناسی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه آذرماه سال جاری بصورت مقاله علمی با عنوان «تنوع سویه های باکتریایی بومی تخریب کننده هیدروکربن و پتانسیل آنها در پاک سازی زیستی خاک های آلوده به نفت خام در استان خوزستان» در نشریه Chemical Methodologies انتشار یافته است.
1400/11/01
19:14:16
5.0 / 5
959
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد