نکسترو

آیا جهان با کمبود تراشه های الکترونیکی مواجه خواهد شد؟

آیا جهان با کمبود تراشه های الکترونیکی مواجه خواهد شد؟

نکسترو: گزارش های انتشار یافته حاکیست در سال 2022 میلادی، کمبود جهانی نیمه رساناها و مواد معدنی مورد نیاز برای تولید تراشه های الکترونیکی، همچنان ادامه می یابد و تعدادی از صنایع با کمبود تراشه مواجه می شوند. این وضعیت با شیوع گونه های مختلف ویروس کرونا تشدید شده است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از گاردین، این گزارش که توسط پژوهشگران موسسه مشاوره و تحلیل داده GlobalData واقع در انگلیس انتشار یافته است، نشان میدهد که چالش آمریکا و چین درباب زنجیره تامین تراشه ها و مواد معدنی در سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت؛ ولی انتظار می رود تا اختتام این سال وضعیت بهبود یابد.
بر اساس این گزارش کمبود تراشه های الکترونیکی که در طول دو سال قبل به وجود آمده است، به یک معضل جدی برای صنایع تبدیل خواهد شد. این کمبود خصوصاً بخش هایی از صنعت شامل داروسازی، تولیدکنندگان تجهیزات ۵K و باتری را تحت تاثیر قرار خواهد داد. همین طور بگفته پژوهشگران GlobalData صنایع خودروسازی و تجهیزات فنی گرفتار بیشترین میزان لطمه به سبب کمبود تراشه ها خواهند شد.
در خصوص صنایع خودروسازی، این کمبود تراشه ها به مفهوم پایین آمدن میزان فروش فقط به سبب مشکلات فنی تولید است. در مورد صنایع فنی نیز تولیدکنندگان موبایل و کنسول های بازی متحمل لطمه زیادی خواهند شد. البته کاهش امکان دسترسی به این تجهیزات و افزایش قیمت ناشی از کمبود آنها نیز مشکلاتی است که گریبان مصرف کنندگان را خواهد گرفت. برای اینکه شرکت های تولیدکننده تلاش می کنند این هزینه ها را بصورت داخلی جذب کرده یا آنرا به مصرف کنندگان منتقل کنند.
به اعتقاد پژوهشگران راه حل کلیدی رفع اشکال کمبود تراشه ها، سرمایه گذاری بیشتر در صنایع تولید تراشه توسط دولت های غربی است. این سرمایه گذاری ها باید در زمینه های اکتشاف، استخراج و فرآوری مواد معدنی موردنیاز در زنجیره تامین تراشه ها باشد. همین طور بهره گیری از فرایندهای تولید مقرون به صرفه یک موضوع کلیدی برای تولیدکنندگان تراشه خواهد بود.


منبع:

1400/10/27
22:32:15
5.0 / 5
1089
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد