نکسترو

جاسوسی پروتئین ها با نانوآنتن های تولید شده از دی ان ای

جاسوسی پروتئین ها با نانوآنتن های تولید شده از دی ان ای

پژوهشگران دانشگاه مونترال با بهره گیری از دی ان ای موفق به ساخت نانوآنتن هایی شدند که در پاسخ به عملکردهای مختلف پروتئین، درخشان می شوند. با بهره گیری از این راه حل می توان حرکات، اعمال و تغییرات پروتئین ها را در طول زمان نظارت کرد که بطور معمول مشاهده مستقیم آن دشوار است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس، بررسی دنیای میکروسکوپی پروتئین ها و نحوه عملکرد آنان بسیار دشوار است.
نانوآنتن های توسعه یافته توسط پژوهشگران دانشگاه مونترال از بخش های کوتاه دی ان ای تولید شده اند که شامل رنگ های فلورسنت هستند. رنگ ها مانند دریافت کننده آنتن عمل می کنند و می توانند سطح مولکولی و فعال و انفعالات یک پروتئین خاص را حس کنند.
مانند یک دستگاه بی سیم، که قادر به دریافت و ارسال امواج رادیویی است، نانوآنتن فلورسنت نور را در یک طول موج دریافت می کند و بسته به حرکت پروتئین، نور را با یک رنگ دیگر ارسال می کند و بدین سان قابل شناسایی می شود.
با تغییر در طول و ساختار بخش های دی ان ای، و چسباندن رنگ های مختلف به مکان های مختلف، نانوآنتن هایی ساخته می شوند که می توانند هنگام عملکردهای مختلف پروتئین، سیگنال های مختلفی را منتشر کنند. با بهره گیری از این راه حل می توان بر حرکات، اعمال و تغییرات پروتئین ها در طول زمان نظارت کرد که بطور معمول مشاهده مستقیم آن دشوار است.
محققان امیدوارند با بهره گیری از این رویکرد بتوانند عملکرد و واکنش آنزیم آلکالین فسفاتاز را با انواع مولکول های بیولوژیکی و داروها بررسی نمایند. این آنزیم در خیلی از بیماریها، همچون انواع سرطان و التهاب روده نقش دارد.
نتایج این مطالعه در نشریه Nature Methods انتشار یافته است.

1400/10/24
12:03:08
5.0 / 5
935
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد