نکسترو

دقت آزمون شناسایی ویروس کرونا با دستگاه دانش بنیان افزوده شد

دقت آزمون شناسایی ویروس کرونا با دستگاه دانش بنیان افزوده شد

نکسترو: یک شرکت دانش بنیان در قالب طرح کلان فناوری دستگاه تست راستی آزمایی استخراج دی ان ای از فرد مبتلا به کرونا ساخته است که صحت تست های پی سی آر را به میزان قابل توجهی می افزاید.


به گزارش گروه علم وآموزش ایرنا، طیبه قدس الهی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درباب این طرح کلان ملی اظهار داشت: این دستگاه قابلیت اندازه گیری نمونه های دی ان ای و آران ای و پروتئین با غلظت های بسیار کم و خیلی زیاد را دارد و برای این منظور، نیازی به رقیق سازی نمونه های غلیظ نیست. نرم افزار به روزشده این محصول شامل تست های پرکاربرد برای اندازه گیری انواع پروتئین ها، دی ان ای ها، تست های سلولی و... است.
وی بیان کرد: دستگاه نانودراپ اسپکتروفتومتر یک طیف سنج بازه کامل مریی فرابنفش است که برای اندازه گیری نمونه های کم حجم یک تا ۲ میکرولیتر به کار می رود. این دستگاه، پردازش های پیشرفته ای دارد که قادر می باشد غلظت، کیفیت و خلوص دی ان ای و پروتئین ها را با دقت بالا شناسایی کند.
قدس الهی اشاره کرد: طراحی و ساخت سخت افزار و نرم افزار این دستگاه بطور کامل، در شرکت بومی شده که این اتفاق در کشور و منطقه، برای اولین بار تحقق یافته است. دستگاه شامل بخش های اپتیک، مکانیک، نرم افزار و الکترونیک است و از زیست فناوری در نرم افزار آن استفاده شده است.
این فناور افزود: از کاربردهای این محصول افزایش صحت تست های کرونا است. در تست پی سی آر، ابتدا دی ان ای ویروس را استخراج کرده و پیش از ارسال آن برای پی سی آر، این دستگاه بررسی می کند که آیا دی ان ای، درست استخراج شده است یا خیر. با این عمل، صحت نتایج تست های پی سی آر بالا می رود و به همین دلیل، این کارکرد، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چونکه ضمن صرفه جویی در مواد آزمایشگاهی و تست های پی سی آر، به کاهش قیمت و زمان این تست ها می انجامد. حالا برخی آزمایشگاه ها، پیش از تست های پی سی آر خود، از این دستگاه استفاده می نمایند.
وی تصریح کرد: از دیگر کاربردهای این محصول در زمینه های پزشکی، ژنتیک، زیست فناوری، کشاورزی، علوم سلولی، علوم دارویی، صنایع غذایی، تست های بیوشیمی و سایر آزمون ها است.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفت: این دستگاه مشابه دستگاه نانودراپ اسپکتروفتومتر آمریکایی است که در حال حاضر بهترین محصول جهان در این حوزه می باشد و قابلیت رقابت فنی با آنرا دارد. حتی برخی مصرف کنندگان اعلام نموده اند که محصول ایرانی، از نمونه مشابه آمریکایی بهتر است؛ چونکه نوع مرغوب این دستگاه، وارد ایران نمی گردد درحالی که محصول ایران ساخت، در بالاترین کیفیت عرضه می شود.
قدس الهی اظهار داشت: از دیگر مزیت های رقابتی محصول ایران ساخت در قیاس با نمونه مشابه آمریکایی، خدمات بعد از فروش و پشتیبانی علمی و فنی آنست. ضمن آن که محصول ایرانی، یک سوم نمونه آمریکایی، قیمت گذاری شده است. تا حالا تعداد قابل توجهی از این محصول در دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز پزشکی نصب شده و درحال استفاده است.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان اضافه کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ابتدا، ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات با بهره کم به شرکت اعطاء کرد که بعد از موفقیت طرح و گرفتن تاییدیه IMed و پروانه تولید از اداره کل تجهیزات پرشکی، این تسهیلات، شکل بلاعوض پیدا کرد و شرکت، گام بزرگی در راه توسعه این محصول ایران ساخت برداشت.


منبع:

1400/10/22
12:41:22
5.0 / 5
966
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد