نکسترو
در یك مطالعه ملی بررسی شد

استرس، اضطراب و میزان تاب آوری ایرانیان در ابتدای همه گیری کرونا

استرس، اضطراب و میزان تاب آوری ایرانیان در ابتدای همه گیری کرونا

پژوهشگران با انجام یک مطالعه و بررسی بیشتر از ۷۰ هزار نفر، میزان استرس، اضطراب و تاب آوری افراد را در ایام ابتدایی همه گیری کووید-۱۹ در ایران مورد ارزیابی قرار دادند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، بیماری ناشی از کروناویروس جدید ۲۰۱۹ (کووید-۱۹) نخستین بار در اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین ظاهر شد و به سرعت در سرتاسر چین و تقریباً در تمام کشورهای جهان گسترش یافت.

این ویروس به علت قابلیت انتقال زیاد، حتی در صورتیکه فرد بدون علامت باشد، می تواند سرایت کند. تعداد بسیار بالای موارد مبتلا شدن و میزان زیاد مرگ ومیر منجر به مشکلات روانی مانند استرس، اضطراب و افسردگی در میان کادر پزشکی و همینطور در جامعه شده و وحشت عمومی ناشی از شیوع کرونا علایم اضطراب را افزایش داده است.

این علایم در ارتباط با پاسخ محافظتی طبیعی بدن در مقابل استرس ناشی از بیماری همه گیر است. سیستم پاسخ به استرس می تواند دو جنبه مثبت و منفی داشته باشد. علیرغم این که این سیستم پاسخ به استرس، سبب ایجاد علائمی می شود، می تواند با افزایش سازگاری برای افراد مزایای بلندمدتی داشته باشد. بنابراین، پاسخ به استرس تا حدودی یک مکانیسم ضروری و مفید می باشد.

البته اضطراب مفرط و دائمی یک مشکل ناتوان کننده است که رنج قابل توجهی را برای فرد و اطرافیانش بوجود می آورد. همینطور اضطراب می تواند سبب علائمی مانند تب، تعریق، تنگی نفس و... شود و به علت اینکه این علایم با علایم بیماری کووید-۱۹ مشترک است، می تواند برای افراد گیج کننده باشد. به علاوه؛ اضطراب می تواند سبب تغییرات فیزیولوژیک و تضعیف سیستم ایمنی شود و بدن را در مقابل عوامل بیماری زا، صدمه پذیر کند.

تحقیقات قابل توجهی که در مورد نقش تاب آوری در شرایط مختلف انجام شده، نشان داده است که تاب آوری می تواند به افراد در رویارویی با ناملایمات استرس زای زندگی کمک نماید و با تعدیل موقعیت های استرس زا، مهارت های حل مساله را افزایش دهد.

با این وجود، جلوگیری از اضطراب در میان افراد، آموزش اصول بهداشتی به آنها و حفظ آرامش مبحث مهمی است. بر همین اساس؛ پژوهشگران با انجام یک مطالعه، با بررسی شدت اضطراب، استرس و تاب آوری در ایرانیان، نیازهای سلامت روان آنها را شناسایی نمودند.

این مطالعه مقطعی ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ تا ششم فروردین ۱۳۹۹ انجام شد و پژوهشگران با طراحی یک پرسش نامه آنلاین ۷۰ هزار و ۱۸۰ نفر از ۳۱ استان کشور را از نظر میزان استرس، اضطراب و تاب آوری مورد بررسی قرار دادند و داده های به دست آمده با استفاده از روش های آماری تحلیل شدند.

بررسی این پرسش نامه ها نشان داد که بیشتر شرکت کنندگان در این مطالعه مرد (۶۴.۳ درصد)، متاهل (۷۵.۸ درصد)، دارای مدرک تحصیلی لیسانس (۳۷.۶ درصد)، دارای سطح درآمد متوسط ​​(۷۰.۴ درصد) و فاقد شرایط مزمن قبلی (۸۰.۹ درصد) بودند. میانگین سنی شرکت کنندگان هم حدود ۴۱ سال بود.

در این مطالعه؛ اغلب ایرانی ها در طول اپیدمی کووید-۱۹ دارای اضطراب متوسط تا شدید (۸۰.۱۷ درصد) بودند. سطح بالای استرس بیش از اندازه در ۶.۶ درصد از افراد گزارش شد. اغلب افراد (۵۹.۴ درصد) سطح متوسط ​​و ۳۴ درصد از افراد سطح پایین استرس را گزارش کردند. اغلب افراد سطوح تاب آوری متوسط ​​(۴۷.۱ درصد) و بالا (۴۸.۹ درصد) را گزارش کردند.

بررسی های این مطالعه نشان داد که جنسیت و وضعیت تاهل تنها متغیرهایی بودند که با اضطراب و تاب آوری ارتباط مفهوم داری داشتند. مرد بودن، به صورت قابل توجهی با سطح تاب آوری بالاتر و سطح اضطراب پایین تر مرتبط بود. وضعیت تاهل هم به صورت قابل توجهی با سطوح تاب آوری مرتبط بود. مجرد بودن و بیوه یا مطلقه بودن، به صورت قابل توجهی با تاب آوری بالاتر و با اضطراب کمتر همراه بود.

یافته های به دست آمده از این تحقیق از آن حکایت می کند که در ایام ابتدایی همه گیری کووید-۱۹، اغلب افراد در طول اپیدمی کووید-۱۹ دارای اضطراب متوسط ​​تا شدید و سطح بالایی از تاب آوری بودند و اکثریت شرکت کنندگان دارای سطح متوسط ​​استرس بودند.

همچنین کمترین شیوع اختلالات روان پزشکی در استان سیستان و بلوچستان و بیشترین شیوع این اختلالات در استان سمنان بوده است. طبق این بررسی مرد بودن و مجرد بودن، تنها متغیرهایی بودند که به صورت مفهوم داری با اضطراب و تاب آوری مرتبط بودند. سن، جنسیت و تحصیلات به صورت قابل توجهی با برانگیختگی استرس بیش از اندازه مرتبط بود.

پژوهشگران این مطالعه با عنایت به نتایج به دست آمده می گویند که سطوح بالا و متوسط ​​اضطراب و استرس در ایرانی ها می تواند تأثیرات منفی بر رفاه و عملکرد افراد داشته باشد و منجر به مشکلات جدی شود. همچنین، انعطاف پذیری بالا در طول رویدادهای منفی زندگی (مانند همه گیری کووید-۱۹ ) با رفاه در زندگی افراد مرتبط می باشد.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ یکی از محدودیت های این تحقیق روش نمونه گیری آن بود و شرکت کنندگان به صورت تصادفی انتخاب نشده بودند. ولی با این وجود به علت حجم نمونه بزرگ که حدود یک دهم درصد از جمعیت ایران را پوشش می داد، بازنمایی قوی از جامعه ایران بود. همینطور جمع آوری داده ها به صورت آنلاین هم می تواند بعنوان یک محدودیت باشد؛ چون که همه به اینترنت دسترسی ندارند. بعلاوه در این مطالعه مبتلا شدن و یا عدم ابتلای افراد به کووید-۱۹ بررسی نشده بود، در صورتیکه این عامل می ت احیانا نقش مهمی در میزان استرس افراد داشته باشد.

در انجام این مطالعه حمید شریف نیا از دانشگاه علوم پزشکی ساری، الهام اخلاقی و سمانه ترکیان از دانشگاه علوم پزشکی ایران، وحید خسروی از دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، رضا اعتصامی از دانشگاه شهید باهنر کرمان، Erika Sivarajan Froelicher از دانشگاه کالیفرنیای ایالات متحده آمریکا و سعید پهلوان شریف از دانشگاه تیلور مالزی با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه مهرماه سالجاری با عنوان «پیش بینی کننده های تداوم اضطراب، برانگیختگی استرس بیش از اندازه و تاب آوری در همه گیری کووید-۱۹: یک مطالعه ملی در ایران» در ژورنال بین المللی Frontiers in Psychology انتشار یافته است.

منبع:

1400/10/20
23:54:46
5.0 / 5
1062
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد