نکسترو

عرضه یافته های پژوهشگران ایرانی درباره اثرات اجتماعی کووید ۱۹ در یک همایش ملی

عرضه یافته های پژوهشگران ایرانی درباره اثرات اجتماعی کووید ۱۹ در یک همایش ملی

به گزارش نکسترو مهم ترین شواهد علمی تولیدشده در حوزه اجتماعی کرونا که حاصل تحقیقات متخصصان ایرانی است و در ژورنال های معتبر بین المللی انتشار یافته است، در نخستین کنگره ملی رصد اجتماعی پاندمی کووید ۱۹ عرضه می شود.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر مهرداد فرخی، دبیر علمی نخستین کنگره ملی رصد اجتماعی پاندمی کووید ۱۹ ضمن اشاره به برگزاری این کنگره ملی در روزهای۱۹ و ۲۰ دیماه جاری در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و همینطور در فضای مجازی، اظهار نمود: با عنایت به اهمیت نتایج اجتماعی پاندمی کرونا، برگزاری این کنگره ملی ضروری بود تا نتایج و شواهد علمی بدست آمده از پژوهش های رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و سایر دانشگاه های کشور به اشتراک گذاشته شود و ضمن استفاده مردم و متخصصان، سیاستگذاران و برنامه ریزان کشور بتوانند این مباحث علمی را در مدیریت پاندمی کرونا بکار بگیرند.
فرخی اضافه کرد: اثرات اجتماعی پاندمی کووید ۱۹ همچون مسایل در ارتباط با سلامت اجتماعی و روانی، بحث نابرابری ها، مشکلات اقتصادی و... که می توانند به طور غیرمستقیم روی سلامتی جامعه اثرگذار باشند، در این کنگره مطرح خواهد شد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی ضمن اشاره به بحث در ارتباط با گروههای صدمه پذیر، اظهار نمود: زمانی که در مورد نتایج اجتماعی پاندمی صحبت می شود، جمعیت های خاص و در معرض خطر در تمام دنیا فقط شامل افرادی است که دارای بیماری های زمینه ای، بیماری های قلبی – عروقی و یا گرفتار چاقی باشند، درصورتی که تحقیقات نشان داده است افرادی هم در همه کشورها زندگی می کنند که به علت حضور در گروههای خاص اجتماعی، می توانند بیشتر از افرادی که بیماری زمینه ای دارند، در معرض خطر باشند.
این استاد و محقق دانشگاه، اضافه کرد: در واقع در بررسی جمعیت های در معرض خطر، افرادی که کار روزمزد دارند، افرادی که مجبور به استفاده از مترو در ترددهای شهری هستند، افرادی که به علت نوع کار و حرفه خود، در محیط های شلوغ اشتغال دارند و یا در مناطق پرازدحام و با تراکم جمعیتی بالا، ساکن هستند، نادیده گرفته شدند، درصورتی که این افراد، شاید از افراد دیابتی، بیشتر در معرض خطر باشند و باید در جمعیت گروههای صدمه پذیر و در معرض خطر قرار بگیرند.
او همینطور افزود: ما اگر بخواهیم ریسک ناشی از مخاطره را تعریف نماییم، این ریسک تابعی از خود مخاطره، میزان مواجهه و صدمه پذیری است. در صورتیکه ما در دوران شیوع ویروس کرونا، فقط صدمه پذیری فیزیکی و پزشکی را در نظر گرفتیم و مواجهه با خطر، نادیده گرفته شد و با انجام مطالعات در ایران و جهان، مشخص شد گروههای جمعیتی که در طبقات اجتماعی و اقتصادی پایین تری هستند، بیشترین سهم را در جمعیت مبتلایان به کرونا و همینطور مبتلایان به نوع شدید بیماری دارند، ضمن آنکه مرگ و میر در بین آنان، بیشتر از طبقات اجتماعی و اقتصادی بالای جامعه است که نخستین کنگره رصد اجتماعی کووید ۱۹ می خواهد به این مورد ها توجه کند.
فرخی در پاسخ به سؤالی در خصوص این که چقدر دولت ها از مطالعات در ارتباط با حوزه اجتماعی کووید، در مدیریت پاندمی استفاده کردند؟ اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که در حوزه نتایج اجتماعی کووید مطرح بوده است، نداشتن شواهد علمی برای این حوزه است، مثلاً نتایج ناشی از نابرابری ها و یا در معرض خطر بودن طبقات پایین اجتماعی در ابتدای دوران کرونا، نه در ایران و نه در جهان، دارای شواهد علمی نبود و به آن توجه نشده بود؛ ولی پس از مدتی با تحقیقاتی که انجام شد، به این نتایج رسیدند.
وی خاطرنشان کرد: برهمین اساس، هدف "رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ "، تولید شواهد علمی در این عرصه بوده و طی حدود ۹ ماه که از تاسیس رصدخانه می گذرد، چندین مطالعه مقطعی انجام شده که مورد استفاده دولتمردان قرار گرفت و یک مطالعه کهورت، طراحی شده و درحال اجراست.
دبیرعلمی نخستین کنگره ملی رصد اجتماعی پاندمی کووید ۱۹ همینطور به اثرات اجتماعی پاندمی کرونا بعد از اتمام پاندمی اشاره نمود و اضافه کرد: شاید پاندمی کرونا در سال میلادی ۲۰۲۲، از شرایط فعلی بیرون برود و دیگر این معضلات امروزی را که از نظر پزشکی داریم، نداشته باشیم، اما اثرات اجتماعی آن، سال ها در جامعه باقی می ماند که لازم است دولت ها و حکومت ها در زمینه مدیریت این اثرات حتما برنامه داشته باشند و تلاش کنند تا این اثرات را کاهش بدهند.1400/10/17
14:29:12
5.0 / 5
1089
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد