نکسترو

آیا ۲۰۲۲ سال کامپیوترهای کوانتومی خواهد بود؟

آیا ۲۰۲۲ سال کامپیوترهای کوانتومی خواهد بود؟

نکسترو: یک کامپیوتر کوانتومی قدرتمند می تواند رمزگذاری های بسیار پیچیده را رمزگشایی و مشکلاتی را حل کند که کامپیوترهای عادی از انجام آن ناتوان هستند. اما با وجود پیشرفت هایی که دراین زمینه صورت گرفته است، تا حالا کسی نتوانسته نمونه ای از یک کامپیوتر کوانتومی را بسازد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس، هم اکنون تمام تلاش ها برای رسیدن به برتری کوانتومی متمرکز است. برتری کوانتومی نقطه ای است که یک کامپیوتر کوانتومی می تواند محاسباتی را تکمیل کند که انجام آن برای کامپیوترهای عادی در یک بازه زمانی معقول، نا ممکن است.
اولین بار گوگل در سال ۲۰۱۹ میلادی با بهره گیری از یک دستگاه با توان پردازشی ۵۴ کیوبیت توانست به این نقطه برسد. کیوبیت معادل کوانتومی بیت محاسباتی درکامپیوترهای عادی است. سپس در سال ۲۰۲۱ میلادی تعدادی از محققان دانشگاه علوم و فناوری چین مساله پیچیده تری را با یک دستگاه ۵۶ بیتی حل کردند و مدتی بعد توانستند توان محاسباتی دستگاه خودرا به ۵۶ کیوبیت برسانند. اما مساله مورد استفاده برای ارزیابی توان پردازشی گوگل و چین دارای کاربرد تجاری نبوده است.
اکنون شرکت IBM در تلاش است تا بتواند مسائل کاربردی تجاری را با استفاده از این فنآوری حل کند. البته به اعتقاد پژوهشگران این شرکت انجام این کار در سال ۲۰۲۲ امکان پذیر نخواهد بود.
پژوهشگران دانشگاه تگزاس در آستین آمریکا نیز نسبت به این مساله خوشبین نیستند و بگفته آنها بعید است که در سال ۲۰۲۲ میلادی امکان حل مسائل کاربردی با فناوری کامپیوترهای کوانتومی فراهم گردد.
اما نیری مینبر بنیانگذار شرکت پردازش کوانتومی Classique خوشبین است و اعتقاد دارد سال ۲۰۲۲ شاهد دستیابی به برتری کوانتومی برای حل مسائل کاربردی خواهد بود. بگفته وی کامپیوترهای کوانتومی هم مانند خودرو های الکتریکی از یک کاربرد کوچک شروع می کنند و به مرور زمان پیشرفت کرده و در مجموعه وسیعی از امور مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
در مسیر حل مسائل کاربردی با بهره گیری از کامپیوترهای کوانتومی مشکلات مختلفی وجود دارد. بعنوان مثال این کامپیوترها برای این کار نیاز به هزاران کیوبیت پردازشی دارند. همین طور لازم است پایداری این کامپیوترها افزایش یابد. علاوه بر این لازم است پژوهشگران راهکاری را بیابند که با کلاستر کردن چندین کامپیوتر کوانتومی بتوانند از آنها بعنوان یک کیوبیت منطقی واحد برای پردازش اطلاعات استفاده کنند. اشکال زدایی کوانتومی نیز یکی از اشکالات جدی در راه استفاده از کامپیوترهای کوانتومی برای حل مسائل کاربردی شمرده می شود.
محققان در تلاش هستند تا پیشرفت در حوزه ساخت کامپیوترهای کوانتومی را در سال ۲۰۲۲ میلادی به نقطه قابل توجهی ارتقا دهند.


منبع:

1400/10/16
19:41:48
5.0 / 5
753
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد