نکسترو

سینما اروپا به ثبت رسید

سینما اروپا به ثبت رسید

به گزارش نکسترو سینما اروپا در محله بهارستان تهران در لیست آثار ملی به ثبت رسید. این سینما سال ۱۳۹۰ آتش گرفت و سپس برای همیشه تعطیل شد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، علی دارابی ـ قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ حکم ثبت «پاساژ و سینما اروپا» را بعنوان اثر فرهنگی ـ تاریخی به استاندار تهران ابلاغ نمود. این سینما در سوم آذرماه ۱۴۰۰ در لیست آثار واجد ارزش تاریخی ـ فرهنگی درحالی به ثبت رسید که از حدود ۱۰ سال پیش، بعد از آتشسوزی درهای آن برای همیشه بسته شد و شهریورماه ۱۴۰۰ هم با موافقت سازمان سینمایی، منحل شد.
ساختمان سینما اروپا در بخش مرکزی شهر تهران، خیابان جمهوری، نرسیده به خیابان ظهیرالاسلام واقع شده و جزو سینماهای قدیمی تهران به شمار می آمد. سینما اروپا در سال ۱۳۴۷ در تهران با نمایش فیلم «جاده زرین سمرقند ـ تهران» راه اندازی شد. اروپا در آن دوره دارای ۱۴۰۰ صندلی، سه بالکن و دو دستگاه نمایش ۷۰ میلیمتری بود.
در حکم ثبت ملی این اثر تاکید شده که سینما اروپا مطابق قانون تحت حفاظت و نظارت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار دارد و هرگونه دخل و تصرف، توسعه و مرمت و یا بازسازی اثر صرفاً با تایید و نظارت این وزارت ممکن خواهد بود.


ثبت این آثار درحالی صورت می گیرد که آتش جان آنها را تهدید می کند و عاملی بازدارنده از تخریب نیست، همان گونه که چند روز پیش «کافه آیبتا» یا ساختمان غریب در خیابان لاله زار به رغم آن که در لیست آثار ملی ثبت شده است در آتش سوخت، یا آتشسوزی سال ۹۸ که ساختمان های اطراف میدان حسن آباد را تخریب کرد. وقوع این حوادث، مشارکت شهرداری ها، همه سازمان ها و وزارت خانه ها را برای حافظت از آثار ملی بیشتر می طلبد، بخصوص آن که بیشتر بناهای در حال ثبت یا ثبت شده در لیست آثار ملی، اخطار نقص ایمنی را دریافت کرده اند و در خطر قرار دارند.
منبع:

1400/10/15
20:35:05
5.0 / 5
1059
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد