نکسترو
پژوهشگران مطرح كردند

افزایش تأثیر داروهای ضد ویروسی کرونا با مصرف یک ترکیب گیاهی

افزایش تأثیر داروهای ضد ویروسی کرونا با مصرف یک ترکیب گیاهی

به گزارش نکسترو پژوهشگران با انجام یک کارآزمایی بالینی اثربخشی یک ترکیب گیاهی به نام «کوئرستین» را در ترکیب با داروهای ضد ویروسی رمدیسیویر و فاویپیراویر بررسی کردند و مشخص شد که مصرف آن می تواند مدت بستری را کم کند، ولی تحقیقات بیشتری برای نتیجه قطعی مورد نیاز است.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، تاکنون تقریباً بیشتر از ۲۴۰ میلیون مورد مبتلا شدن و تقریباً پنج میلیون مورد مرگ ناشی از بیماری کووید-۱۹ در سرتاسر جهان گزارش شده است. با این وجود هیچ داروی مشخصی برای هدف قرار دادن ویروس SARS-CoV-۲ وجود ندارد. تا کنون چند داروی ضد ویروس مانند رمدسیویر و فاویپراویر و همینطور داروهایی برای سیستم ایمنی مانند توسیلیزوماب با اثرات بحث برانگیز برای این بیماری گزارش شده است.

«کوئرستین»؛ یک ترکیب گیاهی است که در چای سبز، سیب، انواع توت ها، پیاز و چندین گیاه برگ سبز یافت می شود. در بعضی مطالعات، عنوان شده است که کوئرستین امکان دارد بر ورود ویروس به سلول ها تأثیر بگذارد و پاسخ ایمنی را تنظیم کند.

بر همین اساس؛ پژوهشگران با انجام یک مطالعه اثربخشی کوئرستین در ترکیب با داروهای ضد ویروسی رمدسیویر و فاویپیراویر را در بیماران مبتلا به نوع شدید کووید-۱۹ غیر بستری در بخش مراقبت های ویژه بررسی کردند. هدف اصلی این مطالعه، ارزیابی توانایی کوئرستین در پیشگیری از پیشرفت بیماری به فاز بحرانی و کاهش سطوح نشان گرهای التهابی در رابطه با ویروس SARS-CoV-2 بود.

برای انجام این کارآزمایی بالینی ۶۰ بیمار مبتلا به نوع شدید کووید-۱۹ که در بیمارستان بستری بودند، بعد از رضایت آگاهانه جهت شرکت در مطالعه، به صورت تصادفی به دو گروه کنترل و مداخله تقسیم شدند. در یک دوره هفت روزه، بیماران گروه کنترل داروهای ضد ویروسی رمدیسیویر یا فاویپیراویر دریافت نمودند و بیماران گروه مداخله علاوه بر این داروهای ضد ویروسی، هزار میلی گرم کوئرستین هم دریافت نمودند.

بر اساس پروتکلهای ملی درمانی کووید-۱۹ در زمان مطالعه، بیماران با تحمل PO (فشار اکسیژن خون) پایین و اکسیژن اشباع (O2) کمتر از ۹۰ درصد، رمدسیویر دریافت می کردند و بیماران با اکسیژن اشباع بالاتر از ۹۰ درصد و تحمل بهینه فشار اکسیژن (PO)، فاویپیراویر دریافت می کردند. کاهش طول مدت بستری، کاهش میزان مرگ و میر و تعداد بستری در ICU، بعنوان نقطه پایانی اولیه این مطالعه تعریف شد و همینطور کاهش درگیری ریه با اکسیژن اشباع و تعداد تنفس طبیعی بعنوان نقطه پایانی ثانویه این مطالعه در نظر گرفته شد.

این کارآزمایی، نخستین مطالعه ای بود که اثر درمانی کوئرستین را در ترکیب با داروهای ضد ویروسی، یعنی رمدسیویر و فاویپیراویر در شکل شدید بیماری کووید-19 گزارش می کند. بررسی های این مطالعه نشان داد که کوئرستین می تواند مدت بستری را کم کند.

همچنین در این مطالعه میزان نشان گرهای آزمایشگاهی در رابطه با تشدید بیماری همچون لاکتات دهیدروژناز (LDH)، پروتئین واکنشی C یا q-CRP و آلکالین فسفات (ALP) بعد از مصرف کوئرستین به صورت مؤثرتری کاهش پیدا کرد.

بر اساس مشاهدات این کارآزمایی، تفاوت قابل توجهی در مرگ ومیر، مدت بستری در ICU و تعداد موارد بستری در ICU وجود نداشت. باآنکه پژوهشگران این مطالعه می گویند که امکان دارد این مطالعه برای تشخیص تاثیر بر این پیامدها از قدرت کافی برخوردار نباشد.

این محققان معتقدند که به علت پیچیدگی های بیماری زایی ویروس SARS-CoV-2، تحقیقات بیشتری برای عرضه یک نتیجه قطعی در مورد تأثیر کوئرستین نیاز است. ولی با این حال، بر مبنای نتایج این تحقیق، میتوان اظهار داشت که کوئرستین امکان دارد از نظر درمانی در کاهش زمان بهبود بالینی در ترکیب با داروهای ضد ویروسی مؤثر باشد.

در انجام این تحقیق مجتبی شوهان، روح انگیز نشیبی، محمدرضا محمودیان ثانی، فرهاد ابول نژادیان، مهری غفوریان بروجردنیا، سیدمحمد علوی، اسعد شرهانی، علی خدادادی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان «اثربخشی درمانی کوئرستین در ترکیب با داروهای ضد ویروسی در بیماران کووید-19 بستری در بیمارستان: یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده» در مجله اروپایی فارماکولوژی (European Journal of Pharmacology) انتشار یافته است.
1400/10/14
18:56:13
5.0 / 5
1010
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد