نکسترو

رویدادهای نجومی که در سال 2022 مشاهده می نماییم

رویدادهای نجومی که در سال 2022 مشاهده می نماییم

نکسترو: علاقه مندان به پدیده های نجومی در سال 2022 رویدادهای بسیاری را در آسمان شب نظاره می کنند که از  جمله آنها هم ترازی پنج سیاره و 2 ماه گرفتگی کامل است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری accuweather، هم ترازی های جذاب سیاره ای (قرار گرفتن سیاره ها در یک ردیف) و ماه گرفتگی های اعجاب انگیز تنها برخی از رویدادهای نجومی در سال ۲۰۲۲ هستند.
تنها شرط لازم برای لذت بردن از این نمایش های نوری، آب و هوای بدون ابر خواهد بود، بااینکه داشتن یک تلسکوپ و یک فنجان قهوه می تواند برای برخی مفید باشد، برای اینکه بزرگ ترین هم ترازی های سیاره ای در اواخر شب درست پیش از طلوع خورشید انجام می شود.
دوستداران آسمان دور تاریخ هایی را که در این گزارش اعلام می شود در تقویم های خود خط بکشند تا این ۱۰ رویداد نجومی برتر سال ۲۰۲۲ را از دست ندهند.
هم نشینی سه سیاره
سیاره های مریخ، زحل و زهره در دو هفته آخر ماه مارس پیش از طلوع خورشید بسیار نزدیک به هم به نظر می رسند. این سه سیاره به قدری نزدیک خواهند بود که همه در یک میدان دید تلسکوپ ها و دوربین های دوچشمی قرار می گیرند.


این نمایش در ماه آوریل (اسفند- فروردین) هم ادامه دارد بطوریکه سیاره های مریخ و زحل در ایام چهارم و پنجم آوریل بسیار نزدیک به هم به نظر می رسند و در صورتیکه زهره در نزدیکی آنها می درخشد، این دو سیاره تقریباً همپوشانی دارند.
بارش شهابی لیرید
آوریل (اسفند- فروردین) ماه جهانی نجوم است و افرادی که به دنبال جشن گرفتن آسمان شب هستند می توانند این کار را از ۲۱ آوریل تا ۲۲ آوریل در زمان اوج بارش شهابی لیرید انجام دهند. بارش شهابی لیرید نخستین بارندگی شهابی خواهد بود که در ضمن سه ماه گذشته به اوج خود می رسد و به خشکسالی طولانی مدت بارش شهابی اختتام می دهد؛ در این بارش شهابی حدود ۱۵ شهاب در ساعت پرتاب می شود.
کمتر از دو هفته پس از این بارش، بارش شهابی «اتا دَلوی» (Eta Aquarids) به وقع می پیوندد که بین ۲۰ تا ۴۰ شهاب در ساعت در شب های چهارم تا پنجم ماه مه پرتاب می کند. بارش شهابی اتادلوی همین طور بهترین بارش شهابی سال برای ساکنان نیمکره جنوبی زمین است.
ماه سیاه
سومین رویداد بزرگ نجومی سال ۲۰۲۲، تنها رویدادی است که حتی با کمک تلسکوپ قابل مشاهده نیست. اصطلاح «ماه آبی» در سالهای اخیر برای توصیف دومین ماه کامل در یک ماه تقویمی رایج شده است؛ این اصطلاح هیچ ربطی به رنگ ماه ندارد.
ماه سیاه که در ۳۰ آوریل (۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱) رخ می دهد، همتای ماه آبی است که برای توصیف دومین ماه جدید این ماه استفاده می شود. ماه های جدید را نمی توان رصد کرد، برای اینکه زمانی روی می دهند که سمت نورانی ماه دور از زمین است. بااینکه ماه سیاه را نمی توان در آسمان مشاهده کرد، اما این زمان خوبی برای رصد ستارگان است، برای اینکه هیچ آلودگی نوری طبیعی از ماه وجود ندارد و به تماشاگران آسمان مناظر تاریک تری از کیهان ارائه می دهد.


ماه گرفتگی کامل
ماه در طول شب ۱۵ تا ۱۶ ماه مه (۲۵ تا ۲۶ اردیبهشت) قرمز می شود و تا آن زمان که شرایط آب و هوایی همکاری کند، کل ساکنان آمریکا شاهد عبور ماه از زیر سایه زمین خواهند بود.
ماه گرفتگی جزئی قابل توجهی در نوامبر سال ۲۰۲۱ رخ داد، در این ماه گرفتگی ۹۷ درصد ماه تاریک شد که از یک کسوف کامل، کمتر بود. همین طور یک ماه گرفتگی کامل در ماه مه سال ۲۰۲۱ رخ داد، اما این ماه گرفتگی تنها برای مدت کوتاهی برای بخش هایی از ساحل غربی آمریکا قابل مشاهده بود.
ماه گرفتگی ماه مه (اردیبهشت) نخستین مورد از دو ماه گرفتگی خواهد بود که امسال در آمریکا قابل مشاهده می باشد، بااینکه دومین ماه گرفتگی در سراسر آمریکای شمالی قابل مشاهده نخواهد بود و ممکنست در یک شب سرد رخ دهد.
طلوع نخستین ابرماه سال ۲۰۲۲
سه ابرماه در سال ۲۰۲۲ فرا می رسد و نخستین آن در اواسط ژوئن خواهد درخشید. ابرماه زمانی اتفاق می افتد که یک ماه کامل در نزدیکی حضیض یا نقطه ای در مدار ماه در نزدیک ترین نقطه به زمین باشد. نتیجه یک ماه کامل است که در طول سال کمی بزرگتر و درخشانتر از سایرین است.
پس از ابرماه ژوئن (خرداد- تیر)، ابرماه دیگری در ۱۳ ژوئیه و سومین ابر ماه در ۱۲ آگوست روی خواهند داد.هم ترازی پنج سیاره
در روز ۲۴ ژوئن (سوم تیرماه ۱۴۰۱) سیاره های عطارد، زهره، مریخ، مشتری و زحل همگی به اندازه کافی درخشان هستند که با چشم غیر مسلح مشاهده شوند. این هم ترازی نادر درست پیش از طلوع خورشید در ۲۴ ژوئن در سراسر آسمان شرقی ظاهر خواهد شد. هلال ماه نیز در امتداد سیارات خواهد بود و بین زهره و مریخ می درخشد.
اگرچه بنظر می رسد که سیارات در یک خط در آسمان قرار دارند، اما در منظومه شمسی بطور کامل در یک راستا قرار نخواهند گرفت. اما از نظر ناظر زمینی این سیاره ها همگی در یک ردیف قرار خواهند داشت.بارش شهابی برساوشی
بارش شهابی برساوشی یکی از محبوب ترین بارش های شهابی سالانه است که در یک شب تابستانی در ایام ۱۲ و ۱۳ آگوست (۲۱ و ۲۲ مرداد) به اوج می رسد، اما امسال این رویداد اندکی تفاوت خواهد داشت.
در شرایط ایده آل، بارش شهابی برساوشی می تواند عملکرد خیره کننده ای با ۵۰ تا ۱۰۰ بارش شهاب در ساعت داشته باشد، اما نرخ ساعتی سرسویی امسال میلادی به نصف کاهش پیدا می کند برای اینکه این رویداد یک شب بعد از یک ابرماه درخشان به اوج خود می رسد. تعدادی از شهاب ها باید با وجود آسمان مهتابی قابل مشاهده باشند، اما نور ماه خیلی از شهاب های کم نور را از بین می برد.
«بارش شهابی جباری» ۲ ماه بعد به اوج خود می رسد، و در صورتیکه فعالیت کمتری نسبت به بارش شهابی برساوشی دارد اما می تواند ارزش تماشا داشته باشد برای اینکه ماه در تمام طول شب نخواهد درخشید. شیفتگان آسمان می توانند در شب های ۲۰ و ۲۱ اکتبر (۲۸ و ۲۹ مهرماه ۱۴۰۱) حدود ۲۰ شهاب در ساعت بشمارند.
ماه گرفتگی کامل
دومین و آخرین ماه گرفتگی کامل سال ۲۰۲۲ پیش از طلوع خورشید در هشتم نوامبر (۱۷ آبان ۱۴۰۱) رخ می دهد، بااینکه همه آمریکای شمالی نمی توانند شاهد قرمز شدن ماه باشند. ناظران ساحل شرقی فاز کلی خسوف را از دست خواهند داد برای اینکه ماه درست پیش از اوج گرفتگی غروب می کند.
پس از ماه گرفتگی ماه نوامبر، مردم در سراسر آمریکای شمالی تا ۱۴ مارس ۲۰۲۵ فرصتی برای مشاهده ماه گرفتگی کامل از محله خود نخواهند داشت.
مقابله مریخ
وضعیت نجومی «مقابله» بهترین زمان برای رصد اجرام آسمانی است. از دید ناظر زمینی سیارات خاصی مثل مریخ، مشتری، زحل، اورانوس و نپتون میتوانند در این موقعیت قرار بگیرند.
در نیمه دوم سال ۲۰۲۲، سیاره مریخ یکی از نزدیک ترین همسایگان زمین به یک خاصیت برجسته در آسمان شب تبدیل می شود و در نهایت در اوایل دسامبر زمانیکه به وضعیت مقابله می رسد، به اوج درخشندگی خود خواهد رسید.
وضعیت مقابله مریخ زمانی است که این سیاره سرخ از منظر زمین در مقابل خورشید قرار دارد. در نتیجه، در تمام طول شب قابل مشاهده می باشد و درخشان تر از خیلی از ستارگان در آسمان می درخشد.
مریخ فقط هر ۲۶ ماه یک دفعه به وضعیت مقابله می رسد. پس مقابله مریخ در سال ۲۰۲۲، این وضعیت تا ۱۵ ژانویه ۲۰۲۵ دیگر تکرار نخواهد شد. این مواجه های نزدیک بهترین فرصت برای سازمان های فضایی مانند ناسا برای پرتاب ماموریت به مریخ است.
بارش شهابی جوزایی
بارش شهابی جوزایی یکی از موردانتظارترین بارش های شهابی سالانه و یکی از آخرین رویدادهای نجومی سال ۲۰۲۲ خواهد بود که در دومین هفته ماه دسامبر(روزهای ۱۳ تا ۱۴ دسامبر - ۲۲ تا ۲۳ آذر سال ۱۴۰۱) به اوج خود می رسد.
در شرایط ایده آل، بیش از ۱۰۰ شهاب در ساعت می توان در این بارش مشاهده کرد، اما ماه تقریباً کامل بار دیگر با این شهاب باران مواجه می شود.
در سال ۲۰۲۱ نیز این بارش شهابی با داستان مشابه ماه حدودا کامل مواجه گردید که موجب شد تعداد رصد شهاب های این بارش به ۳۰ تا ۴۰ شهاب در ساعت کم شود.


منبع:

1400/10/14
13:06:53
2.5 / 5
1200
مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد