نکسترو

تأثیر لگودرمانی بر اوتیسم

تأثیر لگودرمانی بر اوتیسم

نتایج یک تحقیق نشان داده است لگودرمانی در کاهش علایم اوتیسم در کودکان مؤثر است.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، اوتیسم نوعی اختلال عصبی-تحولی است که با مشکلات اجتماعی و رفتاری مشخص می شود. میزان شیوع اختلال طیف اوتیسم در چند سال گذشته به طرز قابل ملاحظه ای افزوده شده است و به یکی از رایج ترین بیماری های غیرواگیر تبدیل گشته است. متاسفانه هنوز درمان قطعی برای اوتیسم پیدا نشده است اما با این حال، متخصصان و پژوهشگران به دنبال بهبودی و استفاده از مداخله هایی به منظور کاهش علایم و نشانه های اختلال طیف اوتیسم هستند. محققان در پژوهشی اثربخشی مداخلات مبتنی بر آموزش ذهن آگاهی به مادران و لگو درمانی را بر علایم اختلال اوتیسم در کودکان بررسی نموده اند.
در این مطالعه آمده است: یکی از مداخلات غیردارویی که توجه زیادی را جلب کرده است، مداخله مبتنی بر ذهن آگاهی است. ذهن آگاهی شامل یک آگاهی پذیرا و عاری از قضاوت وقایع جاری است. در این شیوه مداخله ذهن آگاهی، ابتدا والدین به صورت مستقیم و سپس به صورت غیرمستقیم برای کودکانشان نقش معلم ذهن آگاهی را ایفا می کنند. به صورت کل، این روش درمان نشان داده است که می تواند اثرات مطلوبی بر رفتارهای والدین در رویارویی با فرزندان مبتلا به اوتیسم داشته باشد.

نویسندگان این مقاله می گویند: یکی دیگر از روش های درمان غیردارویی، استفاده از فنون بازی درمانی- لگو درمانی است. لگو درمانی بعنوان نوعی از بازی، جهت تقویت و تسهیل شایستگی اجتماعی کودکان طیف اوتیسم معرفی شده است. کودکان در این روش در گروههای کوچک به صورت مشترک برپایه قوانین و نقش ها و برپایه یک الگوی تصویری یا ساختمان آزاد در محیطی امن به ساخت آن الگوها می پردازند.

بر مبنای آنچه در این مقاله آمده است، روش پژوهش حاضر شبه آزمایشی از نوع پیش آزمون- پس آزمون چند گروهی همراه با گروه گواه و پیگیری یک ماهه و از نظر هدف هم پژوهشی کاربردی بود. جامعه آماری شامل ۸۵ کودک مبتلا به اختلال اوتیسم بودند که در سال ۱۳۹۸ در دو مرکز توانبخشی اوتیسم شهر تهران نگهداری می شدند. با استفاده از نمونه گیری هدفمند ۳۰ نفر از آنان انتخاب و سپس به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و یک گروه گواه(هر گروه ۱۰ نفر) جایگزین شدند.
گروه آزمایشی (۱) والدین، درمان ذهن آگاهی به مدت ۱۲ جلسه و هر جلسه به مدت ۷۰ دقیقه و گروه آزمایشی(۲) والدین، لگو درمانی ۱۲ جلسه و هر جلسه به مدت ۴۵ دقیقه دریافت نمودند. در این زمان گروه گواه هیچ گونه درمانی دریافت نکردند. سپس برای هر سه گروه، یک ماه بعد از اجرای مداخله، آزمون پیگیری به عمل آمد و مجدد به پرسشنامه پاسخ دادند.

در این مقاله بیان شده است: نتایج نشان داد آموزش ذهن آگاهی به مادران و لگو درمانی در کاهش علایم اوتیسم مؤثر است. این نتایج همینطور نشان دادند مداخله لگودرمانی نسبت به مداخله ذهن آگاهی به مادران اثربخشی بیشتری در کاهش علایم اوتیسم و رفتارهای نابهنجار در کودکان طیف اوتیسم دارد.
محققان این مطالعه پیشنهاد کرده اند در تحقیقات آتی پژوهشگران طول دوره پیگیری را بالا برند.

این مطالعه توسط مرجان آل بهبهانی، دانشجوی دکترای گروه روانشناسی دانشگاه آزاد بوشهر، مولود کیخسروانی، استادیار گروه روانشناسی دانشگاه آزاد بوشهر، ناصر امینی، استادیار گروه روانشناسی دانشگاه آزاد بوشهر، محمد نریمانی، استاد ممتاز گروه روانشناسی دانشگاه محقق اردبیلی و بهنام الدین جامعی، استاد گروه علوم پایه مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی ایران انجام شده است. این مقاله در نودوهفتمین شماره ی بیستمین دوره ی مجله علوم روانشناختی انتشار یافته است.

منبع:

1400/10/13
23:20:49
5.0 / 5
971
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد