نکسترو

رئوس برنامه های وزارت علوم برای توسعه پژوهش

رئوس برنامه های وزارت علوم برای توسعه پژوهش

به گزارش نکسترو معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مأموریت گرا شدن دانشگاه ها و پژوهشگاه ها، شبکه سازی تجهیزات آزمایشگاه و نمایه سازی بین المللی نشریات را از برنامه های اولویت دار این وزارت خانه نام برد و اظهار داشت: ما برای تحقق اهداف پژوهشی به دنبال افزایش اعتبارات پژوهشی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ هستیم.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر پیمان صالحی امروز در چهل و چهارمین نشست معاونان پژوهشی دانشگاه های بزرگ کشور ضمن اشاره به نقش شورای معاونان پژوهشی در تصمیم گیری ها و سیاست گذاری ها در حوزه پژوهشی و فناوری، اظهار نمود: من خاطره خوبی از برگزاری جلسات این شورا دارم، ازاین رو از فعال تر شدن آن استقبال می کنم؛ چون که در این جلسات نه تنها مشکلات ۱۴ دانشگاه بزرگ کشور بلکه معضلات سایر دانشگاه ها پیگیری می شود.
وی با اشاره به اینکه معاونت پژوهشی وزارت علوم با ۶۰ نفر نیروی انسانی، به حجم بسیار زیادی از کارهای این حوزه رسیدگی می کند، اضافه کرد: از طرفی چند ده هزار نفر عضو هیات علمی دانشگاه ها داریم که این مجموعه در کنار ما می تواند مسیر فعالیتهای ما را تعیین کند؛ ازاین رو تاکید داریم که از ظرفیت های همه دانشگاه ها در امور بهره مند شویم.
صالحی ضمن اشاره به ایجاد دو معاونت پژوهشی و فناوری در وزارت علوم و با تکیه بر این که قرار نیست این انفکاک تاثیری در روند توسعه دانشگاه ها داشته باشد، تصریح کرد: دغدغه ما در وزارت علوم حوزه های پژوهش و فناوری است و قرار نیست با این انشقاق، خللی در روند پیشرفت این حوزه ها در کشور ایجاد شود.
معاون پژوهشی وزیر علوم با اشاره به اینکه همواره دغدغه دانشگاه ها این بوده است که وزارت علوم به توسعه فناوری و تجاری سازی توجهی ندارد، خاطرنشان کرد: هم اکنون توسعه فناوری و تجاری سازی از اولویت های وزارت علوم است و با این تفکیک تلاش شده است که با برنامه های منسجم تر به آن پرداخته شود.
وی ضمن اشاره به همکاری دانشگاه ها در این حوزه، اظهار نمود: ما در این زمان که در وزارت علوم مشغول به فعالیت شدیم، با بخش های مختلف جلساتی برگزار کردیم و تابحال بیشترین جلسات را با وزارت نفت بعنوان یکی از شرکای وزارت علوم در حوزه فناوری و پژوهشی داشتیم.
صالحی ضمن اشاره به برگزاری جلساتی با وزارت خانه جهاد کشاورزی، ستاد کل نیروهای مسلح و شورایعالی انقلاب فرهنگی، افزود: ما دست همکاری به سمت همه دانشگاه ها دراز می نماییم تا بتوانیم موضوعات مبتلابه بخش آموزش عالی را به شکل جدی پیگیری نماییم.
وی ضمن اشاره به بودجه های پژوهشی کشور در سال ۱۴۰۱، اظهار داشت: هم اکنون ۳۵ درصد از بودجه پژوهشی کشور به ۱۴ دانشگاه بزرگ کشور اختصاص یافته است و این شورا هم در جایگاه درستی است تا به چالش های موجود در این عرصه در ۱۴۰۰ واحد آموزش عالی کشور رسیدگی کند.
برنامه های وزارت علوم برای رفع چالش ها
معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به بیان رئوس برنامه های این وزارت خانه در حوزه توسعه پژوهشی اشاره نمود و اظهار داشت: استفاده از ظرفیت های بالفعل و بالقوه در این عرصه از برنامه های این وزارت خانه به حساب می آید. در این حوزه ما تجربه خوبی در راه اندازی شبکه آزمایشگاه راهبردی داریم؛ چون که شاهد بودیم در این اقدام خیلی از آزمایشگاه های وزارت علوم در ۴ شبکه "شاعا"، "شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی"، "آزمایشگاه مرجع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی" و "استاندارد" عضویت دارند.
وی ضمن اشاره به وجود بعضی از تجهیزات گرانقیمت در بعضی از آزمایشگاه ها، خاطرنشان کرد: بعضی از این تجهیزات در بعضی از آزمایشگاه ها بلااستفاده هستند و بعضی از آزمایشگاه ها به دنبال خرید این تجهیزات هستند و ما هم به شدت به دنبال این هستیم که علاوه بر شبکه سازی، تجهیزات مورد نیاز حال و آینده این حوزه های فناورانه و پژوهشی را فراهم نماییم.
صالحی با تکیه بر این که شبکه سازی جزو اولویت های وزارت علوم است، اظهار نمود: علاوه بر آن مأموریت گرا کردن دانشگاه ها و پژوهشگاه ها هم در دستور کار ما قرار دارد. مشاهده کردیم که همه مشکلات ما ریشه در کمبود اعتبارات ندارد و در زمان انتشار کرونا با حضور شرکتهای دانش بنیان توانستیم ملزومات و تجهیزات مورد نیاز کشور را تأمین نماییم.
شرط رسیدن به استاد تمامی دانشگاه ها
وی ایجاد ۶۵۰۰ شرکت دانش بنیان را اکوسیستم قدرتمند کشور دانست که می توانند مسائل را به عرضه راهکار تبدیل کنند، تصریح کرد: با مأموریت گرا کردن دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد و نوآوری هر کدام از آنها می توانند در رفع نیازهای کشور مؤثر باشند. نقشه این عملکرد هم موجود است.
معاون پژوهشی وزیر علوم، توجه به سیاست های تشویقی را از دیگر نگاههای این وزارت خانه در توسعه تحقیقات در کشور دانست و خاطرنشان کرد: ما به دانشگاه ها اعلام نموده ایم که برای ارتقای دانشگاهیان یک استاد تمام باید ۳ طرح تحقیقاتی با صنعت داشته باشند.
وی با تکیه بر نمایه سازی بین المللی نشریات علمی-پژوهشی، اظهار داشت: ما کمیته ای را برای تهیه لیستی از نشریاتی که می توانند به سرعت در پایگاه های اسکوپوس و ISI نمایه سازی شوند، ایجاد کردیم و بزودی برای سردبیران این نشریات جلسات آموزشی برگزار می شود.
صالحی ضمن اشاره به وضعیت اعتبارت پژوهشی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ اظهار داشت: ما از راه مجلس در این حوزه درحال پیگیری هستیم و این فرصت مغتنمی برای ما و دانشگاهیان است تا بتوانیم نظرات خویش را عرضه دهیم.
منبع:

1400/10/13
10:08:02
5.0 / 5
1084
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد