نکسترو
در گفت وگو با نكسترو اعلام شد

حذف اعتبارات خرید تجهیزات آزمایشگاهی در اعتبارات 1401

حذف اعتبارات خرید تجهیزات آزمایشگاهی در اعتبارات 1401

به گزارش نکسترو معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از دیده نشدن اعتبارات طرح های کلان ملی در بودجه 1401 آگاهی داد و اظهار داشت: علاوه بر آن اعتبارات خرید تجهیزات آزمایشگاهی در لایحه بودجه 1401 حذف گردیده است.


دکتر پیمان صالحی در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: اعتبارات تجهیزات آزمایشگاهی در سال ۱۴۰۱ هنوز قطعی نشده است، ولی برای سال ۱۴۰۰ بودجه ای برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی پیش بینی نشده بود.
وی با اعلان اینکه در لایحه بودجه ۱۴۰۱ اعتباری برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی نیز پیش بینی نشده است، اظهار نمود: با رایزنی که در حال انجام می باشد، امیدواریم بتوانیم اعتبارات آنرا در قانون بودجه بگنجانیم.
صالحی با تاکید بر ضرورت توجه به اعتبارات خرید تجهیزات آزمایشگاهی در قانون بودجه، اشاره کرد: گاهی تجهیزاتی که در کشور داریم، فرسوده می باشند و این مشکلی است که در کشور وجود دارد، ضمن آنکه ظرفیت بسیار خوبی را در نمایشگاه ایران ساخت داریم که طی آن رویکرد ما خرید تجهیزات آزمایشگاهی از داخل است.
وی با اعلان اینکه در نمایشگاه ایران ساخت بیش از ۱۰ هزار تجهیزات آزمایشگاهی در سطح بسیار بالا تولید شده است، تصریح کرد: بر این اساس رویکرد ما خرید این تجهیزات از شرکت های دانش بنیان داخلی است.
معاون پژوهشی وزیر علوم افزود: ولی از طرف دیگر اگر بخواهیم با علم و تحقیقات روز دنیا به پیش برویم، در بعضی نیاز به تجهیزات به روز دنیا داریم و به تعدادی از تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته دنیا نیاز داریم که در ایران نیست.
صالحی اشاره کرد: بر این اساس تجهیزات آزمایشگاهی که در داخل ایران ساخته نمی گردد را باید از خارج خریداری نماییم که نیاز به اختصاص بودجه ای برای آن در قانون بودجه داریم.
وی با تاکید بر اینکه هم اکنون در آزمایشگاه های تحقیقاتی کشور، ۱۰ هزار تجهیز آزمایشگاهی تولیدشده در کشور به بهره برداری رسیده است، افزود: ولی یکسری از دستگاهها مانند دستگاه رزونانس مغناطیس هسته (NMR ) ۶۰۰ مگاهرتز و بالاتر از آنرا در ایران نیاز داریم، ولی در کشور تولید نمی گردد و حتما باید خریداری شود.
صالحی افزود: از طرف دیگر تعدادی از این تجهیزات آزمایشگاهی را می توانیم در ایران بسازیم، ولی از آنجا که بازار آنها کوچک است، برای شرکتها صرفه اقتصادی ندارد.
وی عدم اختصاص اعتبارات به طرح های کلان ملی مصوب شورای عالی عتف در لایحه بودجه ۱۴۰۱ را از دیگر مسایل این لایحه عنوان نمود و اظهار داشت: اعتبارات این طرح ها حذف نشده، ولی بودجه ای به آنها اختصاص داده نشده است.
صالحی اشاره کرد: برای اعتبارات این طرح ها نیز پیگیری خواهد شد.
منبع:

1400/10/12
23:03:05
5.0 / 5
970
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد