نکسترو
محققان كشور مطرح كردند

رفتارهای مطلوب برای رسیدن به سلامت اجتماعی کدامند؟

رفتارهای مطلوب برای رسیدن به سلامت اجتماعی کدامند؟

به گزارش نکسترو سلامت، ابعاد مختلفی دارد که توجه همزمان به همه آنها می تواند تأمین کننده نیاز جوامع در این خصوص باشد. محققان کشور در این حوزه، نقش رفتارهای اجتماعی مطلوب را در ارتقای سلامت اجتماعی کشور ارزیابی کرده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت که در سال ۱۹۴۸ انتشار یافت، سلامت عبارت است از رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی و نه فقط نبود بیماری یا معلولیت. دراین تعریف بعد اجتماعی سلامت هم برای نخستین بار ارائه شد. بر این اساس، هر سه بعد سلامت اثرات متقابل بر هم دارند. بعنوان مثال بعد اجتماعی سلامت اثرات پیشگیرانه بر روی دو بعد جسمی و روانی دارد. اما از همان ابتدا در تعریف سلامت اجتماعی این سؤال مطرح بود که آیا بعد اجتماعی سلامت به وضعیت شخص تاکید دارد یا وضعیت محیط اجتماعی را نشان داده است.
به قول محققان، در تعریف عرضه شده نخستین همایش سلامت اجتماعی کشور که حاصل اجماع انجمن های علمی کشور بوده است، سلامت اجتماعی، ارزیابی و شناخت فرد از چگونگی عملکرد خود در اجتماع و کیفیت روابط او با افراد دیگر است. تعیین کننده های وضعیت سلامت اجتماعی افراد از یک سو مشمول رفتارهای اجتماعی فردی است که اثرات شناخته شده و مثبتی بر سلامت جسمی و روانی وی داشته و موجبات ارتقای سازگاری اجتماعی و تعامل فرد با محیط پیرامون و درنهایت ایفای نقش مؤثر در تعالی و رفاه جامعه می شود و از طرفی محیط مشوق و ظرفیت ساز برای ایفای نقش افراد جامعه را شامل می شود.
این مورد مهم، دستمایه گروهی از پژوهشگران کشور از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برای انجام یک پژوهش قرار گرفته است. در این پژوهش، رفتارهای اجتماعی خاص و مطلوب بعنوان لزوم ارتقای سلامت اجتماعی مردم ایران مورد بررسی واقع شده اند.
در این مطالعه کیفی، محققان برای گردآوری اطلاعات مورد نیاز خود از دو روش بررسی متون و نظرات خبرگان به روش بحث گروهی متمرکز بهره برده اند.
بر مبنای یافته های این پژوهش، تغییر رفتار، نیازمند به کارگیری الگوهایی مبتنی بر شواهد ازجمله بازاریابی اجتماعی است. محققان پیشنهاد داده اند بعد از بررسی وضعیت اتخاذ این رفتارها در جامعه، موانع رفتار مطلوب اجتماعی بررسی شده و برنامه بازاریابی اجتماعی برای ترویج این رفتارها تدوین شود و استقرار یابد.
به قول بهزاد دماری، استاد گروه حکمرانی و سلامت پژوهشکده علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی تهران و دیگر همکارانش در این تحقیق، «بر طبق یافته های مطالعه ما، بیست رفتار اجتماعی مطلوب در این حوزه عبارتند از پذیرش تنوع، عدم بدگمانی، اعتقاد به حقوق انسانی، دروغ نگفتن، گفتار اثرگذار، تعادل، مسئولیت پذیری، همکاری، برادری، تواضع، نظم (مدیریت فردی)، وفای به عهد و امانتداری، نقادی، صبر و بخشش، انفاق، مشورت گرفتن، تبادل فرهنگی، مراقبت از هویت و احترام به محیط زیست».
آنها معتقدند: «بر اساس شواهد علمی متقن، بهبود سبک زندگی در ارتقای سلامت مردم تاثیر دارد و رفتارهای اجتماعی مطلوب بخشی از سبک زندگی سالم محسوب می شوند».
این محققان می افزایند: «بر این اساس، پیشنهاد می شود یافته های پژوهش ما در سیاستگذاری های شورای اجتماعی کشور، حوزه اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، کمیسیون های اجتماعی و فرهنگی مجلس شورای اسلامی و شورایعالی سلامت و امنیت غذایی کشور مورد استفاده قرار گیرد و بعنوان بخشی از مداخلات اسناد سیاستی در حوزه سلامت جسمی، سلامت روانی و سلامت اجتماعی به کار گرفته شود».
این یافته های علمی پژوهشی در حوزه سلامت را فصل نامه «دانشکده بهداشت و انستیتو تحقیقات بهداشتی» دانشگاه علوم پزشکی تهران منتشر نموده است.1400/10/11
16:44:59
5.0 / 5
973
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد