نکسترو
ستاری:

تحریم ها با بهره گیری از خلاقیت ها و نوآوری ها بی اثر می شود

تحریم ها با بهره گیری از خلاقیت ها و نوآوری ها بی اثر می شود

به گزارش نکسترو معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تاکیدبراینکه، شرکت های دانش بنیان و خلاق تولیدکننده محصول ایران ساخت باکیفیت برای ورود به بازارهای صادراتی حمایت می شوند، اظهار داشت: تحریم ها با بهره گیری از خلاقیت ها و نوآوری ها بی اثر می شود.


به گزارش نکسترو به نقل از خبرگزاری ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری در بازدید معاون اقتصادی رئیس جمهور از نمایشگاه دستاوردهای منتخب صادراتی ایران ساخت با اشاره به اینکه شرکت های دانش بنیان و خلاقی که محصول ایران ساخت باکیفیت تولید کنند برای ورود به بازارهای صادراتی حمایت می شوند، افزود: هرجایی که تعداد شرکت های دانش بنیان بیشتر بوده است، تحریم ها اثرگذاری کمتری داشته است.
وی اضافه کرد: به عنوان مثال در زمینه کشاورزی که هنوز تعداد شرکت های دانش بنیان در حد قابل قبولی نیست، مشکلات بیشتری وجود دارد و صنعت کشاورزی هنوز با فناوری و نوآوری به شکل کامل عجین نشده که اقدامات بهسازی در این راه را آغاز نموده ایم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به توانمندی شرکت های دانش بنیان در زمینه بهینه سازی انرژی اظهار داشت: علاوه بر توانمندی این شرکتها در صنایع بالادستی نفت، گاز و پتروشیمی همچون تامین نیاز به کاتالیست ها، تجهیزات سرچاهی و خیلی از فناوری های دیگر، امروز شرکت های دانش بنیان توانسته اند عرصه مصرف انرژی را در سطح مصارف تجاری و خانگی با فناوری های هوشمند و تجهیزات دانش بنیان و کم مصرف پیوند بزنند.
وی با تاکید براینکه، تحریم ها با بهره گیری از خلاقیت ها و نوآوری ها بی اثر می شود؛ توسعه عمومی فناوری ها و ابزارها ایران ساخت را نیازمند فرهنگ سازی از یک سو و ایجاد فضای تسهیل تولید و بازارسازی برای این محصولات دانست.


تکمیل زنجیره ارزش حوزه غذا با کمک شرکت های دانش بنیان
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در ادامه با اشاره به در اولویت قرار داشتن تامین زنجیره ارزش و افزایش تاب آوری فناورانه در زمینه کشاورزی و تامین غذا اضافه کرد: البته در زمینه امنیت غذایی با ورود معاونت علمی و فناوری طرح هایی درحال اجرا است؛ اما برای توسعه این حوزه نیازمند مشارکت بیشتر شرکت های دانش بنیان و خلاقیت های آنها هستیم.
ستاری اضافه کرد: با ورود به حوزه تولید دانه های روغنی توانستیم قسمتی از نیاز بازار داخلی را تامین نماییم.
وی همین طور با اشاره به در اولویت قرار داشتن تکمیل زنجیره ارزش مواد غذایی و امنیت غذایی اظهار داشت: بطور مثال در زمینه مرغ لاین که جای کار بسیاری وجود دارد، برنامه مفصلی داریم.
ستاری اشاره کرد: باید با پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان این زنجیره در داخل کشور تامین شود؛ چونکه سالیانه ۵/۳ میلیارد دلار واردات داریم که شرکت های داخلی می توانند سدی بر مسیر این ارزبری باشند در صورتیکه توانمندی شرکت های دانش بنیان برای تولید این محصول و تامین بازار بالا است.
وی استفاده از محصولات تولید شده با فناوری های پیشرفته را یکی از ضروریات در کشور دانست و اضافه کرد: باید به سمتی پیش برویم که این محصولات بتوانند بخش بزرگی از نیاز کشور را تامین کنند. محصولاتی که با اتکا به توان داخلی و با بومی سازی فناوری ها تولید شده اند.

اقدامات اثرگذاری در پیوند نوآوری دانش و صنعت صورت گرفته است
معاون اقتصادی رییس جمهوری نیز در این بازدید با اشاره به اقدامات اثرگذار و توسعه بخش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ایجاد پل میان نوآوری، فناوری و صنعت، اقدامات انجام شده در این عرصه را قابل تقدیر دانست و اضافه کرد: استمرار این روند می تواند منجر به رشد متوازن و هم تراز نوآوری و اقتصاد شود.
محسن رضایی، با اشاره به اینکه در اقتصاد دانش بنیان و خلاق، تولید از یک پشتوانه و یک خط مقدم برخوردارست افزود: پشتوانه تولید دانش بنیان، نوآوری و خط مقدم آن تجاری سازی و پیوند با صنعت و تجارت است.
وی اشاره کرد: باید زمینه ای فراهم گردد تا این نوآوری ها و محصولات دانش بنیان، به صنعت و تجارت پیوند بخورد.
رضایی با تاکید بر اینکه می باید بازارهای صادراتی در اولویت تولیدات محصولات قرار داشته باشد، افزود: محصولاتی که به خارج از کشور صادر شود در داخل نیز بازار خواهد داشت.
وی اضافه کرد: بدین سبب باید نگاه قبلی در خصوص اینکه کالای ایرانی نمی تواند با بازارهای رقابتی بین المللی حضور داشته باشد را کنار بگذاریم و بازارهای بین المللی را در تولید محصولاتمان اولویت ببخشیم.
معاون اقتصادی رئیس جمهوری، با اشاره به اینکه تکامل ارتباط میان ایده های نوآورانه و صنعت نیازمند وجود حلقه های پیوند دهنده و تکمیل زنجیره دانش تا بازار است افزود: باید تحولی اساسی در پروسه تولید محصول و تولید ثروت بگیرد و این پروسه از ابتدا تا اختتام بازسازی شود. از تبدیل ایده به محصول بخش های مختلفی مانند تولید نمونه اولیه، برندینگ، بازاریابی، اقدامات دیپلماتیک برای پشتیبانی از تجّار و فناوران و رایزنی های اقصادی نقش آفرین هستند که همگی به مثابه حلقه های این زنجیره، باید مورد توجه قرار بگیرند.
رضایی افزود: خوشبختانه در ابتدای مسیر که فناوری و نوآوری پایه است، جهش های خوبی می بینیم اما لازم است این نوآوری با حلقه های به هم پیوسته با تولید صنعتی پیوند خورده و به بازارهای بین المللی برسد، بطوریکه جزیره های دانش و فناوری با جزیره صنعت به دنیای بازارهای بین المللی وصل شوند.
وی یکی از موانع مهم فراروی این مسیر اتصال دانش و صنعت را وجود سازوکارهای بروکراتیک و نوع مواجهه دولت با بخش های نوآورانه و دانش بنیان اقتصادی دانست و اضافه کرد: موانع، قوانین و مقرراتی وجود دارد که باید اصلاح گردد تا ارتباط صنایع، دانش و بخش خصوصی سهل تر شده و سرعت گیرد.
معاون اقتصادی رییس جمهوری یکی از ضرورت ها را ایجاد تعامل میان حلقه های زنجیره اقتصاد دانست و اضافه کرد: ایجاد بستر ارتباط میان بانک ها، محیط زیست، بخش های قانونی و نظارتی با بخش خصوصی باید تقویت شود. یکی دیگر از بخش هایی که به تقویت و توجه جدی نیاز دارد، کسب و کارهای پارک های علم و فناوری، شتایدهنده ها، مراکز نوآوری و شرکت های خلاق است که نیاز به حمایت، هدایت و تقویت دارند تا در محیطی مساعد به بلوغ رسیده و روی پای خودشان بایستند. این شرکتها بمحض آن که به بلوغ نسبی برسند خودشان می توانند راه خودرا در بازار داخلی بین المللی پیدا کنند، یه تولید انبوه برسند و ارزش افزوده خلق کنند.
رضایی با اشاره به ضرورت شناخت روند ارتباط میان نوآوری و صنعت افزود: خواهشم این است در قالب تحلیل ها و نمودارها، روند ارتباط میان نوآوری و صنعت در تمامی حوزه ها مورد بررسی و پایش قرار بگیرد. اینکه ارتباط دانش بنیان ها با صنعت و بازار، چه روندی از رشد را طی کرده است سرعت این ارتباط چه شیبی دارد می تواند به شناخت وضع موجود، اصاحات ساختاری و تحول اقتصادی کمک نماید.نقش دانش بنیان ها در کاهش هزینه های انرژی و حفظ منابع
معاون اقتصادی رئیس جمهوری همین طور با اشاره به ضرورت و اهمیت پیوست انرژی در تمامی بخش ها همچون اقتصاد دانش بنیان اظهار داشت: یکی از موضوعات مهم در پروسه تولید ثروت، توجه به بازیافت است. باید فرهنگ بازیافت را به کمک شرکت های دانش بنیان و خلاق، تقویت و ترویج نماییم. شرکت های دانش بنیان این توانمندی را دارند و این فرهنگ از شرکتها باید به ساحت شهر و کشور تسری پیدا کند.
رضایی افزود: این حجم قابل توجه ضایعات، اگر مجدد به تولید بازگردد، ضمن آن که ارزش افزوده بالایی خواهد داشت می تواند به حفظ و جلوگیری از هدررفت سرمایه های ملی کمک نماید. همین طور بازیافت بعنوان یک فرهنگ عمومی باید پیوست همه کسب وکارها باشد.
وی از نقش مهم و کلیدی این کسب وکارها در اصلاح روند اتلاف انرژی اظهار داشت: هدررفت انرژی ثروت ملی ما را به باد می دهد و توسعه اقتصادی را با کندی مواجه می کند. بخش قابل توجهی از یارانه، مربوط به انرژی است که با بهره گیری از نوآوری شرکت های دانش بنیان می توانیم این هزینه هنگفت را در توسعه و رفع نیازهای کشور صرف نماییم.
رضایی با اشاره به اینکه قسمتی از معضل اتلاف انرژی و هدررفت یارانه های این حوزه به نظام توزیع و بازتوزیع یارانه مربوط است افزود: در زمینه های مختلف یارانه انرژی، اصلاحات شروع شده است تا یارانه در اهدافی چون افزایش راندمان، محرومیت زدایی و... بصورت هدفمند صرف شود. البته ابزارها نیز در این پیاده سازی نظام مهمست که محصولات دانش بنیانی که در زمینه بهینه سازی انرژی توسط شرکتها تولید شده است بسیار باارزش بوده و مکمل پروسه بزرگ اصلاحاتی بشمار می رود که خوشبختانه در زمینه بهینه سازی انرژی درحال تحقق است.
وی با اشاره به ضرورت توجه به نوآوری منطقه ای هم پای توجه به نوآوری شرکت های دانش بنیان اظهار داشت: در مورد بنگاه ها همان گونه که توسعه در اولویت قرار دارد باید هم ترازی در نوآوری منطقه ای هم مورد توجه قرار بگیرد. برای اینکه تراز و سطح این مناطق یکسان نیست و باید این هم ترازی در اولویت حمایت ها باشد.


منبع:

1400/10/07
22:06:02
5.0 / 5
1077
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد