نکسترو

راهکارهای تأمین مالی پایدار برای نظام سلامت ایران

راهکارهای تأمین مالی پایدار برای نظام سلامت ایران

به گزارش نکسترو تأمین مالی نظام سلامت به روشی صحیح و پایدار، بعنوان یکی از مهم ترین زیربناهای ساخت جامعه ای سالم و پویا مطرح است. محققان کشورمان در این خصوص پژوهشی انجام داده و سفارش هایی را مطرح کرده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، نظام سلامت شامل سازمان ها، گروه ها و افرادی است که وظیفه سیاست گذاری، تأمین مالی، تولید منابع و عرضه خدمات سلامت را با هدف تأمین، حفظ و ارتقای سلامتی مردم، پاسخگویی به انتظارات آنها و حمایت مالی از ایشان در مقابل هزینه های مربوطه را بر عهده دارند. دسترسی، کارایی، کیفیت، عدالت و تاب آوری بعنوان اهداف واسطه ای نظام سلامت، پیش نیاز دستیابی به این اهداف اصلی هستند. همچنین، مدیریت، نیروی انسانی، تجهیزات و ملزومات، اطلاعات و عرضه خدمات، الزامات دستیابی به این اهداف هستند.
به اعتقاد پژوهشگران، سیاست گذاران سلامت باید با مدیریت صحیح امور ساختاری و تقویت دسترسی، کارایی، کیفیت، عدالت و تاب آوری آنها به اهداف اصلی نظام سلامت دست یابند. رهبران ۱۹۳ کشور جهان در سپتامبر ۲۰۱۵ میلادی در زمینه دستیابی به ۱۷ آرمان و ۱۶۹ هدف توسعه پایدار تا سال ۲۰۳۰ میلادی به توافق رسیده اند. آرمان سوم توسعه پایدار یعنی «اطمینان از زندگی سالم و توسعه رفاه پایدار برای همگان» در این حوزه جایگاه خاصی داشته است. پوشش همگانی سلامت، استراتژی مناسبی برای دستیابی به آرمان سوم توسعه پایدار می باشد. در پوشش همگانی سلامت، هر فردی باید زیر پوشش خدمات اساسی مربوطه باشد.
در ارتباط با این مورد بسیار پراهمیت، پژوهشگرانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه علوم پزشکی تبریز مبادرت به انجام پژوهشی کرده اند که در آن راهکارهای تأمین مالی پایدار برای نظام سلامت ایران بررسی شده اند.
در این پژوهش مروری، کلیه مطالعات در رابطه با راهکارهای تأمین مالی پایدار نظام سلامت ایران در پایگاه های اطلاعاتی معتبر مورد بررسی قرار گرفته و بعد از استخراج داده ها، به صورت آماری تجزیه و تحلیل شدند.
بر مبنای نتایج حاصل از این بررسی ها، تعداد ۴۰ راهکار در مطالعات مورد بررسی برای تقویت پایداری نظام تأمین مالی سلامت ایران پیشنهاد شده بود که در سه دسته جمع آوری منابع مالی، تجمیع منابع مالی و خرید خدمات سلامت گروه بندی شدند.
به قول فرشته کریمی، محقق گروه علوم مدیریت و اقتصاد بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و سه همکار دیگرش در این تحقیق، «افزایش سهم سلامت از تولید ناخالص داخلی، گسترش درآمدهای مالیاتی، استفاده از روش های پیش پرداخت سلامت، تقویت مشارکت عمومی- خصوصی، افزایش کارایی نظام سلامت، کاهش هزینه های نظام سلامت، تجمیع صندوق های بیمه ای، رفع همپوشانی بیمه ای، تعیین بسته های حمایتی مبتنی بر نیاز خدمت سلامت، تعرفه گذاری مبتنی بر ارزش خدمات سلامت و به کارگیری روش های پرداخت ثابت و مبتنی بر عملکرد به عرضه کنندگان خدمات سلامت می توانند بعنوان مهم ترین راه کارهای تأمین مالی پایدار نظام سلامت ایران مطرح باشند».
آنها می گویند: «در حال حاضر، نظام تأمین مالی سلامت ایران از پایداری کافی برخوردار نیست. سیاستمداران و سیاست گذاران نظام سلامت باید از استراتژی های مناسب برای تقویت پایداری نظام تأمین مالی سلامت به منظور افزایش دسترسی به خدمات سلامت و پوشش همگانی آن استفاده کنند».
درواقع نظام تأمین مالی سلامت ایران باید بگونه ای تقویت شود که منابع مالی کافی را جمع آوری، تجمیع و مدیریت کند و از آن برای خرید خدمات و کالاهای سلامت برای مردم استفاده نماید که باعث تضمین پوشش همگانی سلامت شده و در نهایت، منجر به ارتقای سلامتی مردم جامعه شود.
این محققان همینطور شکاف های پژوهشی حوزه راهکارهای تأمین مالی نظام سلامت ایران را هم شناسایی کرده اند. به اعتقاد آنها، «بررسی نقش انواع مالیات در تأمین مالی نظام سلامت، تبیین نقش زیرساخت های اطلاعاتی در پایداری تأمین مالی نظام سلامت، تعیین الزامات خرید راهبردی خدمات سلامت، شناسایی الگوی مناسب تعرفه گذاری خدمات سلامت و تعیین مناسب ترین روش پرداخت به عرضه کنندگان خدمات سلامت، از مهم ترین شکاف های دانشی در حوزه تأمین مالی پایدار نظام سلامت ایران هستند که بایستی توسط محققان این حوزه مورد بررسی دقیق تر قرار گیرند».
این یافته های پژوهشی را «فصل نامه دانشکده بهداشت و انستیتو تحقیقات بهداشتی» وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران منتشر نموده است.
منبع:

1400/10/04
12:23:21
5.0 / 5
991
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد